ابرهای مریخی از شهاب سنگ ها تشکیل شده اند

به گزارش شیوا مارکت، ناسا اعلام نمود که ابرهای مریخی از شهاب سنگ های خرد شده به وجود آمده اند.

ابرهای مریخی از شهاب سنگ ها تشکیل شده اند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، مطالعه جدید دانشمندان نشان می دهد که ابرهای مریخ دارای یک منشا بیگانه هستند.

براساس گزارش نیواطلس، محققان اعلام کردند که ابرهای موجود در جو سیاره سرخ، به دلیل پدیده ای به نام دود شهاب به وجود آمده است، این پدیده زمانی رخ می دهد که اجرام فضایی به هنگام ورود به اتمسفر مریخ خرد می شوند.

قشر گازی مریخ به طور باورنکردنی نازک است و حجم جو آن کمتر از یک درصد جو زمین است.

البته باید بدانید که جو مریخ همیشه اینقدر ضعیف نبوده و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این سیاره پیش از این جوی داشته که آب را بر روی سطح آن حفظ می کرده است.

ابرهای مریخی همانند ابرهای زمینی به وجود نمی آیند. مولکول های آبی که اکثر ابرها را به وجود می آورند برای پیوستن به یکدیگر و تشکیل ابر نیاز به چیزی مانند ذرات نمک یا گرد و غبار هوا دارند. زمانی که این ذرات و مولکول ها به اندازه کافی جمع شوند، ابرها را تشکیل می دهند که بر روی زمین قابل مشاهده هستند.

دانشمندان معتقدند که تشکیل جو میانی مریخ که در ارتفاع 30 تا 60 کیلومتری سطح آن قرار گرفته است مشابه جو زمین نیست؛ بنابراین ذرات یخ چگونه می توانند ابرهای مریخی را به وجود بیاورند؟

طبق این مطالعه، در پاسخ به این سوال باید گفت که تشکیل ابرهای مریخی به دلیل عوامل درونی سیاره نیست بلکه فضای بین سیاره ای آنها را به وجود می آورد.

مشاهدات فضاپیمای ماون (ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ) نشان می دهد که روزانه 2 تا 3 تن اجرام فضایی که اقلب به شکل شهاب سنگ هستند وارد جو مریخ می شوند. این شهاب سنگ ها در برخورد با پوشش گازی نازک مریخ از هم جدا شده و به صورت رگباری از گرد و غبار (دود شهابی) وارد جو مریخ می شوند.

محققان معتقدند که این ذرات شهابی به عنوان ذراتی برای تشکیل ابر در جو سیاره سرخ عمل می کنند به گونه ای که مولکول های یخ با جمع شدن در اطراف این ذرات ابرها را تشکیل می دهند.

محققان با استفاده از فناوری های پیچیده کامپیوتری، جو مریخ را شبیه سازی کردند تا بتوانند نظریه خود را آزمایش کنند، هنگامی که آنها گرد غبار شهابی شبیه سازی شده را وارد این جو کردند، ابرها ظاهر شدند.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7020

به "ابرهای مریخی از شهاب سنگ ها تشکیل شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرهای مریخی از شهاب سنگ ها تشکیل شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید