اجرای طرح هادی در 530 روستای گلستان

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، محمدتقی زمانی نژاد، ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان، اظهار کرد: بنیاد مسکن یک نهاد عمومی غیردولتی است و فعالیت های مختلفی در چارچوب سیاست های دولت و در راستای فرمایشات امام (ره) دارد.

اجرای طرح هادی در 530 روستای گلستان

وی اضافه نمود: فلسفه وجودی بنیاد، حساب 100 امام است و بسیاری از قبل همین امر صاحب خانه شدند.

زمانی نژاد ادامه داد: 67 واحد مسکونی در سال 96 از همین حساب و یاری خیران ساخته شده یا مراحل سرانجامی خود را می گذراند.

وی افزود: حدود سه هزار و 500 خانوار از محل حساب 100 وام در استان ودیعه مسکن گرفتند و 265 واحد مسکونی هم به صورت رایگان تحویل متقاضیان شد که 67 واحد در سال 96 بوده است.

زمانی نژاد بیان نمود: فعالیت های در نوسازی و بهسازی روستاها انجام می دهیم و این طرح از سال 84 آغاز شده و باید سالی 200 هزار واحد روستایی در کشور نوسازی گردد که سهم گلستان سال جاری پنج هزار واحد است.

وی با بیان این که تاکنون هزار خانوار به بانک ها معرفی شدند، توضیح داد: 300 ناظر فنی داریم که در روستاها فعالیت های ما را نظارت نموده و بر مبنای آن اقساط آزاد می گردد.

طبق گفته زمانی نژاد سقف وام در روستاها 25 میلیون تومان با اقساط 15 ساله و بهره اندک است و در حوزه ضمانت ها هم قانونگذار ضمانت زنجیره ای را پیش بینی نموده تا ضمانت برای روستاییان تسهیل گردد.

رتبه دوم در پرداخت وام بلاعوض در کشور

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان یادآور شد: البته وام مکمل تا سقف هشت میلیون تومان و پرداخت های بلاعوض تا سقف چهار میلیون تومان هم انجام می گردد و در سال 95 و 96 حدود دو میلیارد تومان بلاعوض پرداخت کردیم و رتبه دوم را در کشور داریم.

وی گفت: هدف اصلی این طرح نوسازی مسکن روستایی، ارتقاء ساخت و سازها است و اولویت در روستاهای در معرض خطر هستند.

زمانی نژاد اظهار کرد: روستاها ییلاقی را هم به این حوزه های وام مسکونی افزودیم و شهرهای زیر 25 هزار جمعیت هم از این وام بهره مند می شوند.

وی با بیان این که 18 شهر گلستان زیر 25 هزار نفر جمعیت دارد، اضافه نمود: 132 دفتر طراحی در شهرهای استان ایجاد کردیم تا متقاضیان را راهنمایی نمایند.

زمانی نژاد با اشاره به این که 150 تیپ نقشه آماده کردیم و متقاضیان می توانند تغییر نقشه دهند، ادامه داد: 70 هزار واحد مسکونی در قالب این تسهیلات وام دادیم که تاکنون 56 هزار واحد مسکونی سرانجام کار گرفته اند.

128 هزار خانه روستایی گلستان نیازمند مقاوم سازی است

وی تأکید کرد: طبق آخرین سرشماری حدود 229 هزار واحد مسکونی روستایی داریم که 128 هزار خانه نیازمند مقاوم سازی است و 70 هزار واحد در قالب این طرح آماده شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان توضیح داد: در گلستان هزار و 52 روستای کددار وجود دارد که 946 روستا بالای 20 خانوار است و دولت موظف است طرح تهیه کند.

وی گفت: برای همه این روستاها طرح مصوب تهیه شده و در اختیار دهیاری ها و بخشداری ها است و در 530 روستا این طرح در آن ها اجرا شده است.

زمانی نژاد اضافه نمود: اقداماتی از قبیل زیرسازی، تعریض محور، جدول گذاری، آسفالت و غیره شامل این طرح می شوند و در 229 روستا فاز یک به اتمام رسیده و فاز دوم و سوم در برخی روستاها که مشارکت مردم بالا بوده آغاز شده است.

وی بیان نمود: تخصیص اعتبارت کاهش یافته است، در سال 96 حدود 60 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده بود که تنها 25 میلیارد تومان تخصیص یافت.

زمانی نژاد گفت: حدود 300 الی 400 روستای ما از افق طرح گذشته اند و باید بازنگری در این زمینه صورت گیرد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1723

به "اجرای طرح هادی در 530 روستای گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح هادی در 530 روستای گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید