اجرای متفاوت چکناواریان با نوای دفاع مقدس ، انتشار آلبوم چاوشی به تعویق افتاد

به گزارش شیوا مارکت، مهمترین رویداد های موسیقی کشور از تاریخ 2 آذر تا 8 آذر ماه را در این گزارش مشاهده کنید.

اجرای متفاوت چکناواریان با نوای دفاع مقدس ، انتشار آلبوم چاوشی به تعویق افتاد

به گزارش خبرنگار ، مهمترین رویدادهای موسیقی کشور در هفته گذشته را در این گزارش بخوانید.

نشست خبری چکناواریان برای معرفی کنسرتش

نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران به رهبری لوریس چکناواریان شنبه (2 آذر) در تالار وحدت برگزار گردید. امید صدیق روابط عمومی بنیاد رودکی ابتدا توضیحات مقدماتی درباره این اجرا ارائه کرد.

چکناواریان در ادامه گفت: بالاخره بعد از 3 یا 4 سال دوباره به استیج برمی گردم؛ قرار است که دو اثر در این کنسرت نواخته گردد؛ یکی به نام دفاع مقدس و دیگری با عنوان صلح و دوستی. سالهاست روی این دو اثر کار نموده ام و در نهایت سال گذشته آهنگسازی آنها به انتها رسید. الان برای اولین بار می خواهم آنها را اجرا کنم. امیدوارم مورد قبول مردم و کسانی که به اجرای من می آیند، قرار بگیرد. امیدوارم اجراها از نظر هنری هم خوب باشد. ارکستر ما آماده است تا کنسرت خوبی را برگزار کند.

وی اضافه کرد: سعی کردیم در آثارمان حادثه های مختلف جنگ را نشان بدهیم و به این موضوع اشاره کنیم که همه مشغول زندگی کردن عادی خود بودند و به یک باره همه چیز به هم ریخت و دگرگون شد. در نهایت به فتح خرمشهر می رسیم. کار ما به هیچ وجه تبلیغاتی نیست بلکه هدیه ای به روح پاک شهداست. من برای تبلیغ کار دفاع مقدسی و ارزشی نمی سازم. امیدوارم ادای دین خوبی به ساحت مقدس آنها داشته باشیم و اتفاقات خوبی پس از این اجرا رخ دهد.

او در ادامه درباره علت خلق آثاری با مضامین دفاع مقدس اعلام کرد: از زمانی که جنگ شروع شد، همواره دغدغه ساخت چنین آثاری را داشتم. آن موقع نسبت به الان جوان تر بودم و حدود 40 سال داشتم. پیش بینی می کردم که ساخت اثر دفاع مقدس زمان زیادی ببرد؛ کما اینکه برای خلق اثر رستم و سهراب 25 سال زمان گذاشتم. ساخت اثر دفاع مقدسی هم 16 سال طول کشید. در این مدت تمام تلاشم را کردم که روحیه اصلی کار را پیدا کنم. همواره با خودم این سوال را مطرح می کردم که چه شد این همه خسارت به کشور بر اثر جنگ وارد شد و نزدیک به یک میلیون نفر کشته شدند. 7 یا 8 بار کار را از نو نوشتم و در نهایت خلق آن سال گذشته به انتها رسید. هدف اصلی من گرامیداشت و زنده کردن یاد شهداست.

اجرایی احساسی که یادها را زنده کرد

جدیدترین اجرای ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت لوریس چکناواریان را پس از مدت ها به استیج بازگرداند. او با ارکستر سمفونیک تهران قطعات دفاع مقدس و صلح و دوستی خود را اجرا کرد؛ اجرایی که ساخت آهنگ آن حدود 16 سال از عمر چکناواریان را صرف نموده بود.

سید مجتبی حسینی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید رضا شاه آبادی معاونت صدای رسانه ملی، فریدون شهبازیان رهبر سابق ارکستر ملی و چند تن دیگر از مهمانان ویژه حاضر در نخستین اجرای ارکستر سمفونیک بودند. سید علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی روز پنجشنبه و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز آدینه مهمان اجرای ارکستر سمفونیک تهران بود.

نیمه نخست اجرای پاییزِ ارکستر سمفونیک را قطعه سوئیت سمفونیک دفاع مقدس تشکیل می داد. این قطعه شامل 6 بخش با نام های تشویش، حمله، فریادها، شب شهدا، تشییع پیکر شهدا و آزادی خرمشهر بود. این قطعه با فضای رعب آور در شروع جنگ تحمیلی شروع شد و به ناآرامی حملات و درگیری های نظامی، اشاره نمود و در نهایت به مظلومیت مردم و شهادت و تشییع شهید رسید. سازبندی ها کاملا هم سو با حس و حال مردم جنگ زده در مناطق جنگی و رزمندگان حاضر در منطقه بود. بسکمک هنگام اجرا یاد آن روز ها افتادند و اشک ریختند. ساز ها به خوبی احوالات آن روز ها را ترسیم می کرد.

پس از اجرای قطعه دفاع مقدس، نوبت به اجرای قطعه صلح و دوستی رسید. در این اثر ناآرامی های جنگ جای خود را به آرامش صلح و دوستی داد. 9 بخشِ درود، بنی آدم، سماع، داد و بیداد، نیایش، آشنایی، شادی، عشق و دوستی ملل تشکیل دهنده قطعه صلح و دوستی بود. این اثر هرچه جلوتر می رفت، به ثبات روان و حس همدلی نزدیک می شد. در نهایت با اجرای بخش دوستی ملل که برگرفته از سرود ملی 80 کشور جهان بود، این حس به اوج خود می رسید.

به این ترتیب اجرای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری لوریس چکناواریان در تالار وحدت به انتها رسید.

نوای خرم طنین انداز شد

ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم، دور اول مرحله رقابتی ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم روز های پنجشنبه سی ام آبان و آدینه اول آذر ماه در حضور محمد الله کمک فومنی مدیر کل دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی هنری نور تهران برگزار گردید.

در اولین روز از برگزاری این رویداد بیش از60 هنرمند در بخش تک نوازی و بیش از 50 هنرمند در بخش دو و سه نوازی آثار خود را در معرض رقابت هیات داوران گذاشتند. مرحله رقابتی روز اول در دو بخش برگزار گردید که طی آن فریدون شهبازیان، میلاد کیایی، افلیا پرتو، وارطان ساهاکیان، علی جهاندار، مظفر شفیعی، پری ملکی، معصومه مهرعلی، بهناز ذاکری، مزدا انصاری، پویان آزاده، رضا مهدوی، علیرضا چراغچی، بابک شهرکی، محمدرضا فیاض، حامد ابراهیمی، مجید ناظم پور، مجید واصفی و حسین فاضل به داوری آثار پرداختند.

یکی از نکات قابل توجه برگزاری اجرا های روز اول جشنواره حضور محمد اله کمک فومنی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی نور تهران به منظور ملاقات از جشنواره، تماشای بعضی از آثار و گفت و گو با دست اندرکاران و هیات داوران این دوره بود.

بردیا صدرنوری مدیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم در ابتدای این ملاقات ضمن قدردانی از حضور اله کمک در اولین روز از برگزاری رویداد ششم نوای خرم گفت: در سال های گذشته مسئولان در اختتامیه جشنواره حضور پیدا نموده اند، اما این اولین بار است که یک مدیر دولتی در بخش رقابتی جشنواره حضور پیدا می نماید. از این جهت حضور مدیر کل دفتر موسیقی برای ما جای خوشحالی بسکمک دارد.

ناصر ایزدی دبیر ششمین جشنواره نوای خرم نیز با بیان اینکه در این دوره شاهد رشد چشمگیری در شرکت نمایندگان بودیم، درباره برگزاری ششمین دوره این جشنواره مطرح نمود: ما تیم کوچکی داریم که چندان از مزایای دولتی بهره نمی بریم. این در حالی است که با توجه به افزایش شرکت نمایندگان در این دوره و کمبود مکانی که برای اجرای آن ها وجود داشت ما مجبور شدیم سالن دیگری را نیز برای اجرای آثار معرفی کنیم. بر همین اساس با مدیریت مجموعه فرهنگی هنری نور صحبت هایی را انجام دادیم که خوشبختانه در این زمینه مساعدت های خوبی شد.

اما در دومین روز از برگزاری بخش اول مرحله رقابتی ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم که روز آدینه اول آذر ماه میزبان شرکت نمایندگان بود بیش از 50 هنرمند در بخش تک نوازی و بیش از 60 هنرمند در بخش دو و سه نوازی آثار خود را در معرض رقابت هیات داوران گذاشتند.

آلبوم چاوشی چه زمانی منتشر می گردد؟

آلبوم جدید محسن چاوشی با نام بی نام آماده انتشار است. این اثر مدت ها برای دریافت مجوز در دفتر موسیقی ارشاد با حواشی روبرو بود اما در نهایت مجوز انتشار گرفت.

پس از کسب مجوز همه منتظر انتشار آن بودند؛ قرار بود بی نام 5 آذر منتشر گردد، اما به دلیل قطعی اینترنت موبایل، انتشار اثر به زمان دیگری موکول شد. یکی از زمان های احتمالی برای انتشار آلبوم شب یلدا است؛ البته به نظر می رسد این اثر دی ماه منتشر گردد. هادی حسینی تهیه نماینده این آلبوم هم اعلام نموده است که عجله ای برای انتشار این اثر ندارد.

جشنواره صبا شروع شد

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا شامگاه شنبه (دوم آذرماه) با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید موسیقی در تالار فارابی دانشگاه هنر تهران برگزار گردید.

ابتدا علی توکلی که اجرای این برنامه را برعهده داشت، به پشت تریبون رفت و ضمن خوش آمدگویی به حضار، از آن ها درخواست کرد با توجه به درگذشت استاد حسین دهلوی یک دقیقه سکوت نمایند. سپس دکتر بابک خضرایی مشاور بخش پژوهشی جشنواره موسیقی صبا به روی صحنه آمد و متنی را در خصوص استاد حسین دهلوی قرائت کرد. اجرای گروه همنوازان کردستان از بخش های بعدی این رونمایی بود. بخش دیگر این مراسم به صحبت های دکتر حمید عسکری ریاست دانشکده موسیقی دانشگاه تهران اختصاص داشت.

وی با تشویق حضار به روی صحنه آمد و گفت: از پاییز سال 96 سیمرغ جشنواره موسیقی صبا به پرواز درآمد. به این دلیل از واژه سیمرغ استفاده می کنم که در این دو سال با دشواری ها، سختی ها و پیچیدگی های فراوانی روبرو بودیم. همین قطع شدن اینترنت باعث شد بعضی از مهمان هایی که قرار بود از خارج از کشور در این مراسم حضور پیدا نمایند، این امکان برایشان فراهم نگردد و ما از حضور آن ها در دومین جشنواره موسیقی صبا محروم شویم. اما دومین دوره این جشنواره به نقطه ای رسید که با استقبال گرم و حضور شما عزیزان دانشجو به افتتاح شد.

بخش دیگر مراسم افتتاحیه دومین دوره جشنواره موسیقی صبا به دونوازی پیانو (مروارید آقاپور) و گیتار (محمود محب زاده) اختصاص داشت. اجرای گروه کُر آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی نیز بخش دیگر این مراسم بود که این گروه به اجرای 5 قطعه پرداخته و اجرای بی نقصی را به نمایش گذاشتند.

سپس پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی صبا نیز با دعوت مجری برنامه پشت تریبون آمد و ضمن خوش آمدگویی به حضار، دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: بنده شب گذشته متنی انتقادی و گلایه آمیز را آماده نموده بودم که به عنوان دبیر جشنواره در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا قرائت کنم، اما به دلیل اینکه در ابتدای مراسم دکتر بابک خضرایی متنی را در خصوص استاد حسین دهلوی قرائت کردند و به عنوان یک موسیقیدان مجدداً به روحیات او تأمل کردم. علی رغم تمام بی انصافی هایی که در حق این بزرگمرد تاریخ موسیقی ایران شد اما با استقامت و تحمل این زندگی را گذراند. به هر حال بنده مسئولیت تمام اتفاقات جشنواره را عهده دار هستم و وظیفه خودم می دانم که از تک تک شما عزیزان تشکر کنم که از جشنواره موسیقی صبا حمایت کردید و امیدوارم که تا انتها جشنواره باما همراه باشید و اگر قصوری بود، مقصر آن بنده هستم.

سپس سیاوش مهرآیی دبیر بخش میان رشته ای جشنواره و سرپرست تیم طراحی گرافیک نیز به روی صحنه رفت و لحظاتی به صحبت پرداخت. در اواخر این مراسم نیز کارن کیهانی و هادی مجیدی به روی صحنه آمدند و با مجری برنامه گفت و گو کردند و این دو برنامه های اختتامیه جشنواره موسیقی صبا و یادبود پرویز مشکاتیان را تشریح کردند. اجرای قطعه ای از دکتر مجید تحریری با نام بیدار شو با حضور 2 خواننده تنور (سهراب شهیدی و حسین محرمی) و یک خواننده باس (علی علائی)، حسن ختام مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا بود. در انتهای برنامه نیز از تیزر این جشنواره رونمایی صورت گرفت.

زمان بلیت فروشی کنسرت کلهر معین شد

بلیت فروشی کنسرت شهر خاموش با حضور کیهان کلهر و کوارتت مینیاتور اوایل هفته آینده شروع می گردد. کیهان کلهر میخواهد کنسرت شهر خاموش را از هفتم دی 1398 در تالار وحدت به صحنه ببرد.

قرار بود بلیت فروشی این کنسرت هفته گذشته شروع گردد، اما این اتفاق به علت محدودیت در اینترنت سراسری کشور در تاریخ اعلام شده رخ نداد. اکنون قرار است از ساعت 15 روز یکشنبه 10 آذر 1398 بلیت فروشی این کنسرت شروع گردد.

در کنسرت شهر خاموش کوارتت مینیاتور، کیهان کلهر را همراهی می نماید. این در حالی است که کیهان کلهر در فروردین و خرداد امسال هم کنسرت شهر خاموش را در تهران به صحنه برد. ضمن اینکه ساری، اصفهان، رشت، شیراز، همدان، کرمانشاه و سنندج شهرستان هایی بودند که در امسال میزبان کنسرت شهر خاموش شدند.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13929

به "اجرای متفاوت چکناواریان با نوای دفاع مقدس ، انتشار آلبوم چاوشی به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای متفاوت چکناواریان با نوای دفاع مقدس ، انتشار آلبوم چاوشی به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید