احتمال دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا

به گزارش شیوا مارکت، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا احتمال موافقتش با مداخله نظامی آمریکا برای وادار کردن نیکولاس مادورو جهت کناره گیری از قدرت و کاهش بحران انسانی را بعید ندانست.

احتمال دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا

به گزارش ایسنا، خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا به خبرگزاری فرانسه گفت: آماده ام در صورت لزوم اجازه اقدام نظامی آمریکا در ونزوئلا را بدهم. هر اقدامی که ضرورت داشته باشد انجام می دهم تا جان انسان ها را نجات دهم.

وی اذعان کرد مداخله ایالات متحده موضوعی بسیار جنجالی است.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا ماه گذشته کوشش برای عزل نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را شروع کرد و خود را رئیس جمهوری موقت نامید. ایالات متحده و حدود 40 کشور آن را به رسمیت شناختند.

اقتصاد ونزوئلا در دوران رهبری مادورو ویران شد و این کشور آمریکای لاتین با تورم نجومی، رکود و کمبود ملزومات ضروری مانند غذا و دارو دست و پنجه نرم می نماید. گوآیدو کوشش دارد تا از آمریکا غذا و دارو وارد کند اما این یاری ها در انبارهای کلمبیا مانده است چون ارتش ونزوئلا اجازه ورود به آنها نمی دهد.

پیش از این نیکولاس مادورو متعهد شد تا اجازه عبور به یاری انسانی جعلی ندهد و مدعی شد بحران ونزوئلا ساخته و پرداخته دست واشنگتن است تا مداخله توجیه گردد.

رئیس مجلس ملی ونزوئلا تاکید دارد چنانچه این یاری های بسیار ضروری وارد نگردد 300 هزار تن جان می دهند. ما هر کاری که بهای اجتماعی پایین تری داشته باشد و به حکومت داری و ثبات برای مدیریت این وضعیت فوق العاده بینجامد، انجام می دهیم تا وضعیت خدمات عمومی را بهبود ببخشیم.

خوان گوآیدو در ادامه مشروعیت مادورو را که در انتخابات ماه مه گذشته پیروز شد، دوباره زیر سوال برد. دور دوم ریاست جمهوری او از ژانویه شروع شد اما آمریکا، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین آن انتخابات را آلوده به تقلب دانستند.

خوان گوآیدو گفت: قانون اساسی ونزوئلا به او اجازه می دهد قدرت را به دست بگیرد، دولت انتقالی تشکیل دهد و انتخابات جدید برگزار کند؛ این یکی از درخواست های کلیدی اوست که با حمایت بین المللی گسترده روبرو شده است.

او اضافه کرد: ما هر کاری که مجبور باشیم در چارچوب حاکمیت ملی انجام می دهیم تا به غصب قدرت انتها دهیم و دولت انتقالی تشکیل داده و انتخابات آزاد برگزار کنیم.

5252

tafatton.ir: تفطن: گردشگری، تور لحظه آخری ارزان قیمت، بلیط، ویزا، هتل

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3279

به "احتمال دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید