احداث کارخانه نوآوری در یزد کلید خورد

به گزارش شیوا مارکت، در سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان یزد احداث و راه اندازی کارخانه نوآوری این استان برای استقرار استارتاپ ها و راه اندازی خط فراوری محصولات و خدمات فناورانه شروع شد.

احداث کارخانه نوآوری در یزد کلید خورد

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که صبح امروز سه شنبه، 24 اردیبهشت ماه به استان یزد رفته بود، در حاشیه بازدید از مراکز نوآوری، شتابدهنده ها و مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاهی این استان، از یکی از کارخانه های متروکه یزد دیدن کرد. این کارخانه با حمایت زیرساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به محلی برای استقرار استارتاپ ها و راه اندازی خط فراوری محصولات و خدمات فناورانه بدل خواهد شد. بر همین اساس کارخانه نوآوری در یزد به زودی احداث و بهره برداری از آن شروع می گردد.

ایجاد کارخانه های نوآوری با رویکرد تبدیل اماکن متروکه به فضایی برای رونق کسب و کارهای فناور و خلاق از برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و حمایت های لازم برای این کار توسط این معاونت صورت خواهد گرفت. این کارخانه ها فضای مناسب را برای تحقق ایده های نوآورانه جوانان تحصیل نموده و خلاق به کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق فراهم می نماید. در واقع بسکمک از شرکت های دانش بنیان متولد شده از دل استارتاپ ها پس از رشد از کارخانه جدا و وارد بازار تجاری می شوند.

رشد شتابان شرکت های دانش بنیان و استارتاپی در امسال

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این بازدید از رشد شتابان شرکت های دانش بنیان و استارتاپی در امسال اطلاع داد و گفت: شرکت های دانش بنیان و استارتاپی همان طور که در سال های اخیر به کمک اقتصاد و اشتغال آمدند، امسال نیز همان جهت را ادامه می دهند؛ رونق و توسعه محصولات دانش بنیان فراوریی و بی احتیاج کردن کشور از مهم ترین کالاها به ویژه اقلام تحریمی دو گام اولویت دار و مهم این کسب و کارها در امسال است.

وی از حمایت زیرساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پیمودن این دو گام مهم گفت و ادامه داد: با ایجاد زیرساخت ها و حمایت های نرم افزاری و اقتصادی بر بستر قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان، کوشش می کنیم زیست بومی مساعد برای فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی ایجاد گردد. رونق این زیست بوم را در تمامی استان ها و شهر به شهر، با توجه به مزیت های بومی و هم دلی تمامی بخش های استان پیگیری می کنیم.

صندلی اثرمند دانش بنیان و استارتاپی ها در اقتصاد و اشتغال

ستاری از فروش 90 هزار میلیارد تومانی محصولات دانش بنیان در سال گذشته گفت و بیان نمود: حجم و کیفیت فعالیت این کسب و کارها اکنون به ابعادی درخور توجه و اثرگذار در اقتصاد رسیده است. بیش از 4300 شرکت دانش بنیان و 6هزار استارتاپ کارهای اثرمند و قابل اعتنایی را برای اشتغال و ارزش افزوده انجام دادند. این روند امسال هم با شتاب و سرعت بیشتری ادامه دارد.

ضرورت حضور بخش خصوصی

رییس بنیاد ملی نخبگان، به اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی برای نتیجه بخشی پژوهش ها اشاره و اظهار کرد: اگر پای سرمایه گذار بخش خصوصی را به عرصه پژوهش باز کنیم، می توانیم از پژوهش انتظار محصول دانش بنیان داشته باشیم. باید بخش خصوصی یا شرکت هایی که توسط دانشگاهیان ایجاد می گردد، وارد میدان شوند؛ چراکه تنها این بخش است که می تواند پژوهش را به محصولی مفید و مورد احتیاج جامعه بدل کند.

به گفته ستاری، فراوری مقاله و پژوهش دانشگاهی تنها رسالت دانشگاه نیست و با پول و اقتصادیات مردم درس خوانده ایم تا مسائل این کشور را حل کنیم.

وی ترویج نوآوری در سطح شهرها را یک حوزه اولویت دار برشمرد و اظهار کرد: علاوه بر سرمایه گذاری روی پژوهش مرز دانشی که وظیفه دولت ها است و اقتدار و پیشرفت علمی به دنبال دارد و ممکن است الزاماً به محصول نرسد، باید پژوهش های بخش خصوصی به محصول منجر گردد تا مردم از آن استفاده نمایند.

ستاری به کارهای پیروز فناورانه ای که در تهران و بعضی از شهرهای بزرگ به وجود آمده است، به عنوان الگوی مناسبی برای دیگر شهرها اشاره نمود و گفت: بسترهایی مانند کارخانه نوآوری آزادی تهران یا منطقه نوآوری شریف که به لحاظ تغییر ماهیت و ساختار، تهران را به یک شهر فناور سوق می دهد، یکی از همین الگوهای پیروز به شمار می رود. دیگر استان ها نیز با الهام دریافت از تحولات پایتخت باید در جهت توسعه زیست بوم کارآفرینی و نوآوری گام بردارند.

دانشگاه ها راهنماییگر دانشجویان به سوی تجربه های جسورانه کارآفرینانه و نوآورانه

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از یک رسالت مهم دانشگاه یاد کرد و گفت: دانشگاه یک وظیفه مهم فرهنگی بر عهده دارد و باید جوان خلاق را به سمت و سویی راهنمایی کند که به جای استخدام، در اندیشه کارآفرینی باشد و با اعتماد به نفسی رشد یافته، ارزش افزوده ایجاد کند.

ستاری اعلام نمود: دانشگاه ها موظفند فضایی به وجود آورند که دانشجویان اعتماد به نفس لازم برای ریسک کردن را داشته باشند و ایده های نوآورانه شان را دنبال نمایند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5929

به "احداث کارخانه نوآوری در یزد کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث کارخانه نوآوری در یزد کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید