ارائه راهکاری برای افزایش دقت کابل های تله کابین و آسانسور

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در شرایط آب و هوایی خورنده و همچنین گذر زمان، کابلهای مورد استفاده در انتقال نیرو، نظیر تله کابین، آسانسور، جرثقیل و کابلهای مهار در صنایع مختلف نظیر نفت و گاز به علت وجود عوامل مختلف آب و هوایی و شیمیایی، دچار گسیختگی یا خوردگی می شوند.

ارائه راهکاری برای افزایش دقت کابل های تله کابین و آسانسور

لذا بازرسی سلامت کابلها نیز همچون دیگر سازه های مهندسی، اهمیت بالایی دارد. این در حالی است که در بسیاری موارد بازرسی عیوب کابل ها به روش بازدید چشمی انجام می گردد که هم دارای دقت پایین است و هم امکان تحلیل نوع عیب وجود ندارد.

در صورت عدم توجه به سالم بودن کابل های استفاده شده در تجهیزاتی چون تله کابین، آسانسور و جرثقیل امکان بروز خطرات جانی و اقتصادی زیادی وجود دارد.

در این راستا محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به طراحی و ساخت دستگاه MFL شدند. دستگاه MFL کابل دستگاهی است که از روش نشت شار مغناطیسی برای ارزیابی کابل های مورد استفاده در صنعت از لحاظ خوردگی و گسیختگی استفاده می نماید.

روش کار این دستگاه بر اساس ایجاد میدان مغناطیسی و انحراف جهت اصلی نشت شار میغناطیسی در همگام عبور از عیب است. به این صورت که با قرار دریافت کابل داخل میدان مغناطیسی متمرکز درون دستگاه، یک میدان مغناطیسی یکنواخت ایجاد می گردد و با حرکت کابل درون دستگاه، با توجه به میزان فرسودگی و خوردگی کابل، میدان مغناطیسی تغییر خواهد نمود.

در این شرایط خروجی حسگرها تغییر می نماید و در نهایت به وسیله تحلیل و پردازش سیگنال ها نوع و محل عیوب به دست می آید.

از دستگاه MFL کابل در بازرسی تله کابین ها، آسانسورهای صنعتی، جرثقیل های مختلف و کابل های مهار فلر پالایشگاه ها می توان بهره برد. برای بازرسی کابل های ثابت نظیر کابل های نگهدارنده پل ها یا سازه هایی نظیر فلر پالایشگاه، ضروری است ربات روی کابل حرکت کند؛ برای این منظور از سیستم پیشرانه عمودی ساخت این محققان می توان استفاده کرد.

قیمت پایین و امکان ارائه خدمات پشتیبانی متناسب احتیاج مشتری از جمله مزایای فراوری داخل محصول است. با توجه به بومی سازی کامل تکنولوژی، امکان باز طراحی دستگاه متناسب با احتیاج مشتری نیز وجود دارد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6365

به "ارائه راهکاری برای افزایش دقت کابل های تله کابین و آسانسور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه راهکاری برای افزایش دقت کابل های تله کابین و آسانسور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید