استعفای عادل عبدالمهدی؛ سرآغاز برای تحولات سیاسی در عراق

به گزارش شیوا مارکت، تحلیلگر مسائل عراق گفت:استعفای عادل عبدالمهدی مرحله جدیدی از تحولات سیاسی را به همراه خواهد داشت.

استعفای عادل عبدالمهدی؛ سرآغاز برای تحولات سیاسی در عراق

سید رضا قزوینی الغرابی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل عراق در گفت وگو با ، درباره استعفای نخست وزیر عراق، گفت: بعد از خطبه دو روز گذشته مرجعیت عراق که خواستار استعفای نخست وزیر شده بودند و اعلام آمادگی عادل عبدالمهدی برای کناره گیری شاهد ورود تحولات سیاسی در داخل عراق به یک مرحله جدیدخواهیم بود، البته این مرحله جدید بدان معنا نیست که دوره آرامش در عراق را ببینیم.

او اضافه نمود: علی رغم اینکه معترضین روز گذشته به داخل خیابان ها رفتند و برخی از شخصیت های سیاسی از اعلام کناره گیری نخست وزیر عراق ابراز خرسندی و خوشحالی کردند، اما استعفای عادل عبدالمهدی می تواند سرآغاز یک دوره سخت و پیچیده از تحولات سیاسی در عراق به شمار رود.

انتخاب جانشین برای نخست وزیر عراق، یکی از مسائل جدید در این کشور خواهد بود

قزوینی با اشاره به گزینه جانشینی برای عادل عبدالمهدی، گفت: به نظر من این یکی از مسائل در عراق خواهد بود، هنوز اتفاق نظری در مورد یک گزینه تعیین وجود ندارد، چراکه اگر گزینه مطلوبی در این میان وجود داشت، در همان زمان که عبدالمهدی برای استعفای ابراز آمادگی کرده بود و شرط استعفای خود را وجود یک چهره بدیل که مورد تایید مقتدی صدر و عاملین گذاشته بود، همان زمان پیدا می شد که البته چنین اتفاقی نیوفتاد.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: از دور روز گذشته و پس از استعفای نخست وزیر عراق برخی از چهره ها، اسم ها و شخصیت ها برای جانشین شدن مطرح شد، ولی به نظر می رسد که این اظهارات تنها توسط برخی از رسانه ها و جریان های سیاسی عراق بوده است. اغلب این افرادی که نام برده شدند شخصیت هایی هستند که در یک و نیم دهه اخیر در فرایند سیاسی عراق بخشی از فرایند سیاسی بودند. البته بعید می دانم که آن ها انتخاب شوند.

او اضافه نمود: اساسا بخشی از خواسته ها و اعتراضات معترضین کناره گیری جریان ها و افراد سیاسی موجود در بدنه سیاسی عراق بوده و معرفی یک شخصیتی که خودش بخشی از این فرایند سیاسی به عنوان نخست وزیر بوده است، نه تنها فضا را آرام نخواهد کرد بلکه خواسته معترضین را هم محقق نخواهد شد.

هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد، ناگزیر از مناسبات با جمهوری اسلامی ایران

قزوینی گفت: در حال حاضر رئیس جمهور عراق فرصت دارد که با مشورت جریان های سیاسی در عراق یک گزینه را به عنوان نخست وزیر معرفی کند، در واقع توافق بر روی یک گزینه جدید خود یک موضوع چالش برانگیز برای روز ها و حتی هفته های آینده در عراق خواهد شد.

تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به مناسبات گزینه جانشین نخست وزیر عراق با ایران، توضیح داد: تا زمانی که شخصیت مورد نظر تعیین نشود نمی توان در این زمینه صحبت کرد، اما واقعیت امر این است که هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد ناگزیر از مناسبات جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از همسایه های مهم و قدرتمند عراق در منطقه است و این موضوع مورد اهتمام هر شخصیتی که در این کشور به قدرت برسد خواهد بود، البته شاید شدت آن از یک شخص با شخص دیگری متفاوت باشد.

او با اشاره به هدف قرار دریافت منطقه الخضراء در عراق، توضیح داد:این حملات یک موضوع جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار این منطقه مورد حملات خمپاره ای قرار می گیرد. به نظر می رسد که این حملات برای تحت تاثیر قرار دادن فضای سیاسی حاکم در کشور باشد، اما به گونه ای نبود که بتواند مجرای حضور معترضین در خیابان های بغداد با در فرایند سیاسی در کشور اثر گذار باشد.

استعفای عادل عبدالمهدی انتها خواسته معترضان نیست

قزوینی با اشاره به اظهارات مقتدی صدر مبنی بر خالی نکردن خیابان ها و ادامه تظاهرات در عراق، توضیح داد: این خواسته صرفا از سوی مقتدی صدر مطرح نمی شود بلکه سایر جریان های سیاسی عراق همچنان معتقدند که استعفای عبدالمهدی انتها خواسته معترضان نیست و آن ها باید تا تحقق اهداف خود به طور مسالمت آمیز در خیابان ها حضور داشته باشند. طبیعتا مقتدی صدر هم یکی از این سیاستمداران است.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: مقتدی صدر که بخش قابل توجه ای از مجلس عراق در اختیار اوست و با توجه به مناصبی که جریان صدر در بدنه های مختلف سیاسی، قضایی و ساختار اداری عراق از قبل دولت یکساله عادل عبدالمهدی به دست آورده است، بنابراین بعید به نظر می رسد که حاضر باشد به راحتی از این مناصب و منافع دست بکشد، همچنین پیشنهاداتی که او مطرح می کند در این راستاست که او به دنبال حصول منافع خود است، همچنین بخشی از اظهارات صدر هم در راستای ژست سیاسی و مردمی است.

او با اشاره به آینده شرایط عراق، تاکید کرد: در حال حاضر که دورنمایی برای بهبود شرایط در این کشور شاهد نیستیم. استعفای عبدالمهدی سقف مطالبات معترضین و حتی آشوب طلبان نبوده است، همچنین سقف برنامه ریزان و حامیان ناآرامی ها در بغداد نبوده است بلکه آن هابه دنبال تحقق نتایج بیشتری هستند.

قزوینی با اشاره به موضوع اصلاح قانون انتخابات عراق، اضافه نمود: این موضوع که در حال حاضر در مجلس در حال بررسی است یک سری موضوعات به شدت چالشی به همراه دارد، علاوه بر این بر اساس برخی از مشاهدات برخی از فعالان سیاسی اهل سنت در مناطق سنی نشین که در دو ماه گذشته صرفا نظاره گر تحولات در بغداد و مناطق جنوبی شیعه نشین بودند، اعلام کردند که در یکی دو روز آینده مردم مناطق اهل سنت عراق برای اعتصاب و اعتراضات به خیابان ها بریزند. اگر این موضوع محقق شود بر سایر چالش های جدی سیاسی و میدانی عراق خواهد اضافه نمود.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق رسما استعفای خود را تقدیم مجلس این کشور کرد و قرار است مجلس عراق در نشست فوق العاده امروز درباره استعفای عبدالمهدی رای گیری کند.دو روز گذشته نخست وزیر عراق از قصد خود مبنی بر تقدیم استعفایش به مجلس، در پی توصیه مرجعیت دینی این کشور خبر داد.

او تاکید کرد که با توجه به خطبه مرجعیت عالی عراق و نیز شرایط سخت کشور که در آن دستگاه های مختلف در سرو سامان دادن به اوضاع ناتوان هستند، از مجلس می خواهم درباره تشکیل دولت جدید تصمیم گیری کند.

همچنین به نقل از الجزیره، عبدالمهدی خواستار آن شد که مجلس هر چه سریع تر گزینه جایگزین او را معرفی کند، زیرا در شرایط کنونی سپردن امور به دولت سرپرست فایده ای نخواهد داشت.بر اساس قانون اساسی، پس از آنکه استعفای نخست وزیر پذیرفته شود، اجرایی خواهد شد و رئیس جمهور حداکثر طی 15 روز، نام جایگزین نخست وزیر را از میان اعضای بزرگ ترین فراکسیون مجلسی اعلام می کند.

تا8: تا8: مجله نقد و بررسی کالا ها و محصولات برندها مختلف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14019

به "استعفای عادل عبدالمهدی؛ سرآغاز برای تحولات سیاسی در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای عادل عبدالمهدی؛ سرآغاز برای تحولات سیاسی در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید