اضافه وزن دارید یا چاقید؟

به گزارش شیوا مارکت، اضافه وزن و چاقی ناشی از انباشته شدن بیش از حد یا غیرعادی چربی در بدن است. زمانی که دریافت انرژی از مصرف یا سوخت انرژی در بدن بیشتر می گردد، بدن انرژی اضافه را در سلول های چربی که در بافت چربی وجود دارد، ذخیره می نماید.

اضافه وزن دارید یا چاقید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران ، اگر فرد بین دریافت و مصرف انرژی به وسیله غذاخوردن و فعالیت بدنی تعادل برقرار نکند، چربی ساخته شده و فرد دچار اضافه وزن و چاقی می گردد. دلایل مختلفی از جمله عوامل ارثی و ژنتیکی، پرخوری و رژیم غذایی ناسالم، بی تحرکی و کم بودن فعالیت جسمانی، عوامل هورمونی نظیر کم کاری تیروئید و بعضی بیماری ها و مصرف بعضی داروها مانند کورتون، انسولین، بعضی داروهای ضدافسردگی برای چاقی مطرح شدند. چاقی احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون، به خصوص بیماری های قلبی-عروقی، دیابت نوع2، آپنه خواب، کبد چرب، انواعی از سرطان، آرتروز استخوان بیماری مفاصل و نازایی و... را افزایش می دهد.

بر اساس توزیع چربی در قسمت های مختلف بدن نیز چاقی تقسیم بندی می گردد:

چاقی مردانه یا چاقی سیبی شکل: که در آن میزان دور کمر بیش از دور باسن است. این نوع از چاقی بیشتر در افرادی مشاهده می گردد که میزان هورمون های مردانه در بدن آنها غالب است. این افراد بیشتر از دسته دیگر در معرض خطر عوارض بیماری ها، به ویژه بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند.

چاقی زنانه یا چاقی گلابی شکل: که قسمت عمده چربی در قسمت های محیطی(عمدتا در باسن و ران) تجمع می یابد. این نوع توزیع چربی نسبت به نوع مردانه خطر کمتری دارد.

شاخص چاقی شکمی یا نسبت دور کمر به دور باسن: دور کمر باید در حالت طبیعی و بدون هرگونه انقباض در ناحیه شکم از سطح ناف اندازه گیری گردد و دور باسن باید در پهن ترین قسمت باسن که معمولا شامل برجستگی های استخوان لگنی است، اندازه گیری شده و سپس عدد به دست آمده از دور کمر باید بر عدد دور باسن تقسیم گردد. این شاخص، بیشتر از 1 در مردان و بیشتر از 9/0 در زنان پر خطر در نظر گرفته می گردد. افرادی که شکم عظیم دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی هستند و علت این خطرناکی این است که در چاقی سیبی شکل، چربی ها بیشتر در قسمت احشایی و داخلی شکم جمع شده اند. این نوع چربی ها برخلاف چربی های زیرپوستی، باعث انتقال اسیدهای چرب آزاد به جریان خون می گردد که نتیجه آن تشکیل رسوب چربی در دیواره عروقی و افزایش میزان ریسک گرفتگی عروق قلبی و سکته قلبی و دیابت نوع2 است.

دکتر شهاب شهابی - فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27558

به "اضافه وزن دارید یا چاقید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه وزن دارید یا چاقید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید