اظهارنامه مالیاتی چیست؟

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: اقتصادیات در نظام اقتصادی امروز کشور های دنیا، نقش بی بدیلی بازی می نماید. در کشور ما هم مانند اغلب کشورها، درآمدهای اقتصادیاتی دولت ها به دو طریق رایج محاسبه می شود. راه اول که برای دولت پر هزینه تر و پر زحمت تر است، محاسبه اقتصادیات از طریق شیوه علی الرأس می باشد. روش علی الرأس به این صورت است که ممیز مربوطه، اقتصادیات را محاسبه نموده و به مؤدی اعلام می نماید. بدیهی است که در این روش نظر ممیز و کارشناس سازمان امور اقتصادیاتی، ملاک پرداخت اقتصادیات می باشد.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اما روش دوم که در کشورهای توسعه یافته راه اصلی محاسبه و دریافت اقتصادیات است، روش خوداظهاری می باشد. محاسبه مقدار اقتصادیات بر اساس این روش به این صورت است که شخص حقیقی یا حقوقی اعلام می کند که در سالِ اقتصادیاتی خود به چه میزان سود داشته و به چه میزان باید اقتصادیات پرداخت کند. در روش خوداظهاری، شخص حقیقی یا حقوقی، بدون دخالت ممیزین و کارشناسان سازمان امور اقتصادیاتی، مقدار درآمد، هزینه، استهلاک، حقوق کارمندان و… را اعلام کرده و پس از کسر مقدار معاف، مبلغ اقتصادیات مشخص و پرداخت می شود. طبیعیست که در این شیوه، تنظیم صحیح اظهارنامه اقتصادیاتی اهمیت پیدا می کند.

اظهارنامه اقتصادیاتی چیست؟

اظهارنامه اقتصادیاتی در واقع کارنامه اقتصادی یک سال کاری شرکت یا شخص است که جهت محاسبه مقدار اقتصادیات به سازمان امور اقتصادیاتی ارائه می شود. این اظهارنامه اقتصادیاتی هر ساله باید توسط این شرکت ها و مؤسسات و اشخاص حقیقی به سازمان امور اقتصادی جهت محاسبه اقتصادیات تحویل داده شود و همه آن ها موظف هستند که تمامی بندهای اظهارنامه را تکمیل کنند.

سال اقتصادی و سال اقتصادیاتی:

وقتی در مورد اظهارنامه اقتصادیاتی صحبت می شود، سال اقتصادیاتی اصطلاحیست که فراوان به چشم می خورد. سال اقتصادیاتی عبارت است از یک سال شمسی که از اول فروردین هر سال شروع و به آخر اسفند همان سال ختم می شود. توجه داشته باشید که در مورد اشخاص حقوقی مشمول اقتصادیات که سال اقتصادی آن ها بر اساس اساسنامه با سال اقتصادیاتی مطابقت نمی کند، درآمد سال اقتصادی آن ها به جای سال اقتصادیاتی مبنای محاسبه اقتصادیات قرار می گیرد.

در نهایت ذکر این نکته ضروریست که مهلت تسلیم اظهارنامه اقتصادیاتی حداکثر تا خاتمه چهار ماه شمسی پس از سال اقتصادی است پس بدیهیست اگر سال اقتصادی شرکتی با سال اقتصادیاتی مطابقت داشته باشد، برای تحویل اظهارنامه اقتصادیاتی تا 31 تیرماه فرصت خواهد داشت.

آیا همه باید اظهارنامه اقتصادیاتی پر کنند؟

طبق قوانین کشور ما، این افراد موظف و ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه اقتصادیاتی هستند:

  • تمام افرادی که به صورت حقیقی یا حقوقی به فعالیت مشغولند.
  • اشخاص حقیقی و حقوقی که مقیم ایران هستند و داخل یا خارج از کشور فعالیت اقتصادی دارند.
  • اشخاصی که خارج از ایران اقامت دارند و درآمد و فعالیت آنها از طریق ایران می باشد.
  • تمامی اشخاص غیرایرانی فعال در ایران، به نسبت در آمدهایی که در ایران کسب می کنند باید اقتصادیات پرداخت کنند.

از سوی دیگر این گروه ها ملزم به تنظیم و تحویل اظهارنامه اقتصادیاتی نیستند:

1. شهرداری

2. تمامی سازمان هایی که بودجه آن ها از طرف دولت مشخص می شود.

3. موسسات و وزارتخانه های دولتی.

4. شرکت های تعاونی دانش آموزی، کارمندی، کشاورزی، کارگری، صیادی و عشایری.

مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه اقتصادیاتی:

اولین قدم ثبت نام در سایت (https://e3.tax.gov.ir/Entrance) و شناخته شدن به عنوان مودی اقتصادیاتیست. پس از تایید اطلاعات ارائه شده و تشکیل پرونده در اداره امور اقتصادیاتی مربوطه و اخذ کد اقتصادی، شما به عنوان مودی اقتصادیاتی شناخته می شوید. دقت داشته باشید که تنها پس از طی این مراحل است که سازمان امور اقتصادیاتی به مودی نام کاربری و رمز عبور اختصاص می دهد. انجام عملیات تکالیف اقتصادیاتی بدون داشتن نام کاربری و رمز عبور ممکن نیست.

با داشتن رمز عبور و نام کاربری مجددا به سایت (https://e3.tax.gov.ir/Entrance) مراجعه کرده و نرم افزار اظهارنامه اقتصادیاتی را دریافت و نصب نمائید. پس از مطالعه کامل راهنمای تکمیل اظهارنامه، نام کاربری و رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام را برای عملیاتی شدن اظهارنامه اقتصادیاتی، وارد کنید. در ادامه روند کامل کردن اظهارنامه اقتصادیاتی، به این نکات توجه کنید:

  • پاسخ به سوالات صفحه 3 اظهارنامه و درج اطلاعات مورد درخواست
  • اطلاعات حسابداری را در اظهارنامه اقتصادیاتی وارد کنید
  • درج و تکمیل صفحه 12 اظهارنامه اقتصادیاتی (ترازنامه)
  • درج و تکمیل صفحه 13 اظهارنامه اقتصادیاتی (سود و زیان)
  • رفع مغایرت اختلاف ترازنامه در صورت وجود
  • تکمیل صفحه 26 اظهارنامه اشخاص حقوقی و درج اقلام معاف و مشخص اقتصادیات ابرازی برای اشخاص حقوقی
  • تکمیل صفحه 27 اظهارنامه اشخاص حقوقی و بستن اظهارنامه
  • بررسی اظهارنامه و تطبیق مبلغ درآمد مندرج با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارش فصلی جهت ارسال به اداره امور اقتصادیاتی

اگر راهنمای تکمیل اظهارنامه را با دقت مطالعه کرده باشید و با توجه به نکات فوق قادر به تکمیل و ارسال اظهارنامه اقتصادیاتی صحیح خواهید بود. با این وجود شاید تذکر این نکات خالی از لطف نباشد:

1. توجه داشته باشید که ثبت نام اولیه و دریافت نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری شرط اصلی تسلیم الکترونیکی اظهارنامه است. دریافت کد خطای 504 در زمان ارسال اظهارنامه هم به معنی ایراد احتاقتصادی در تکمیل ثبت نام است.

2. پر کردن تمام قسمت های قرمز رنگ و ستاره دار الزامیست.

3. حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، موجب اعتبار اظهارنامه است.چنانچه حساب بانکی مربوطه معرفی نشود، چه بسا پس از ارتباط با سامانه بانکی و اخذ حساب بانکی مرتبط با شغل مؤدی، اظهارنامه تنظیمی و برآوردی اداره امور اقتصادیاتی ملاک مشخص درآمد و اقتصادیات قرار گیرد.

4. در صورت عدم تراز اقتصادی در خاتمه دوره و عدم درج مبالغ مربوطه، امکان ارسال اطلاعات به سازمان امور اقتصادیاتی وجود ندارد.

5. در صفحه آخر، مشخصات مربوط به تنظیم کننده اظهارنامه که دارای حق امضا می باشد (مؤدی یا کننده قانونی)، مدیر امور اقتصادی و حسابرسی و در صورت حسابرسی دفاتر توسط موسسات حسابرسی اطلاعات مربوطه درج می شود.

6. حتما ارسال نهایی اظهارنامه را به بعد از بررسی دوباره و اطمینان از صحت اطلاعات موکول کنید. توجه داشته باشید که پس از ارسال نهایی اظهارنامه، قادر به ویرایش اطلاعات خود نخواهید بود.

در نهایت پس از تکمیل کردن اظهارنامه اقتصادیاتی با در نظر داشتن موارد فوق، اظهارنامه اقتصادیاتی را ارسال کرده و کد رهگیری را اخذ نمائید. از قلم نیاندازید حتما پس از ارسال اظهارنامه اقتصادیاتی از تک تک صفحات پرینت گرفته و در حقیقت یک نسخه چاپی از اظهارنامه تهیه کنید.

منابع:

www. education.systemgroup.net

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: برترین ها
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6864

به "اظهارنامه مالیاتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارنامه مالیاتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید