افزایش ترافیک شبکه ملی اطلاعات با نسل پنجم ارتباطات

به گزارش شیوا مارکت، ستار هاشمی در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به فرایند اجرای فاز آزمایشی فناوری نسل پنجم ارتباطات سیار (5G) در کشور گفت: بیش از 2 سال برای راه اندازی 5G در ایران برنامه ریزی شده و آمادگی زیرساختی، رگولاتوری و کاربست های این تکنولوژی در قالب نقشه راه، طی شده است.

افزایش ترافیک شبکه ملی اطلاعات با نسل پنجم ارتباطات

وی گفت: فناوری 5G مطابق با اهداف بالادستی نظام از جمله مصوبه شورای عالی فضای مجازی مربوط به تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، در حال توسعه است.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه یکی از مولفه های اصلی فناوری 5G تمرکز ویژه بر مصادیق نرم افزاری و طراحی و معماری بر پایه نرم افزار است، افزود: با توجه به اهداف شبکه ملی اطلاعات، با حضور ذینفعان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، از این مولفه ها می توانیم در راستای بومی سازی استفاده کنیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه برای راه اندازی نسل پنجم ارتباطات (5G) تنها به زیرساخت ارتباطی این تکنولوژی توجه نشده است، افزود: 5G یک زیست بوم مالی است که می تواند به شکوفایی اقتصاد دیجیتال نیز یاری کند.

وی با اشاره به جلسات متعددی که با ذینفعان این حوزه از جمله بخش خصوصی توسعه دهنده خدمات نرم افزاری و اپلیکیشن، سازمان نظام صنفی رایانه ای و سندیکای صنعت مخابرات انجام شد، گفت: در پروژه 5G نگاه توسعه خدمات و استفاده از ظرفیت های بومی کشور برای توسعه تجهیزات وجود دارد. در همین حال از ظرفیت تحقیقاتی، اجرایی و فکری و مشورتی دانشگاه ها نیز در این پروژه بهره برده ایم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه 5G امکان ارائه بسیاری از خدمات را که تا به امروز میسر نبوده است، فراهم می نماید، گفت: از جمله این خدمات می توان به جراحی از راه دور در حوزه پزشکی اشاره نمود. به این معنی که اجرای کامل شبکه 5G در کل کشور این امکان را برای توسعه عادلانه خدمات پزشکی در کشور فراهم می نماید.

وی گفت: از سوی دیگر تکنولوژی 5G در صنایع مختلف، افزایش بهره وری و خلق ثروت را به همراه خواهد داشت؛ برای مثال در حوزه کشاورزی می تواند به مدیریت منابع آب و تحقق کشاورزی هوشمند، بیانجامد. در همین حال در حوزه خودروهای خودران با توجه به سیر تحولات هوش مصنوعی، نیازمند 5G هستیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به کارکردهای فناوری 5G نسبت به نسل های قبل ارتباطات سیار، گفت: کاهش قابل توجه تاخیر در دریافت داده، افزایش سرعت و قابلیت اطمینان در شبکه، از جمله کارکردهای این فناوری است که می تواند نویدبخش شکل گیری زیست بوم نوآورانه با خلق کاربردهای جدید در کشور باشد؛ این فناوری همچنین می تواند ترافیک شبکه ملی اطلاعات را افزایش داده و باعث ایجاد اشتغال در حوزه تخصصی ICT گردد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21878

به "افزایش ترافیک شبکه ملی اطلاعات با نسل پنجم ارتباطات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ترافیک شبکه ملی اطلاعات با نسل پنجم ارتباطات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید