افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی جنوب کشور

به گزارش شیوا مارکت، استاندار فارس در مراسم افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی استان های جنوب کشور در شیراز، تاکید نمود که سمن ها، بازوی پرتوان دولت تدبیر و امید محسوب می شوند.

افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی جنوب کشور

به گزارش خبرنگاران ، عنایت الله رحیمی شنبه 15 تیر در جلسه افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی استان های جنوب کشور، با بیان اینکه اهداف تشکل های مردم نهاد ارزشمند است اضافه نمود: تشکل های مردم نهاد و سمن ها در واقع تکمیل نماینده و بازوی دولت برای خدمات رسانی به مردم در مواردی هستند که امکان حضور دولتی کمتر است.

او که اعتقاد دارد در شرایط کنونی چابک تر شدن و کاهش تصدی گری دولت، کارآمدی را ارتقاء می بخشد، این مهم را در گرو تقویت تشکل های مردم نهاد و گسترش آنها دانست و گفت: اگر تصدی گری دولت به سمتی سوق یابد که کار مردم توسط مرد انجام گردد، شاهد کارایی بالاتر در سیستم تصمیم گیری، کنترل و نظارت خواهیم بود.

رحیمی، توانمند سازی و توان افزایی مردم را از اهداف متعالی تشکیل سازمان های مردم نهاد بیان و اضافه نمود: تحقق این هدف با برنامه ریزی مدون از سوی متولیان سمن ها محقق خواهد شد .

استاندار فارس با تاکید بر اهمیت حفظ و تقویت سرمایه های اجتماعی به عنوان احتیاج اساسی امروز در کشور ، اظهار کرد: فعالیت تشکل های مردم نهاد می تواند در راستای احیا و تقویت این سرمایه های اجتماعی که در توسعه و پیشرفت کشور اثرگذار هستند، گام های موثری بردارند.

رحیمی بیان نمود: امروز کشور احتیاجمند این است که سرمایه های اجتماعی را افزایش دهد و از این سرمایه ها و کسانی که مورد قبول مردم هستند، مورد تجربه واقع شده اند و پذیرش و مقبولیت عمومی دارند استفاده بیشتری کند.

وی ادامه داد: بی تردید کاهش محدودیت هایی که برای چنین سرمایه هایی متصور شده اند زمینه استفاده از این ظرفیت در راستای انسجام اجتماعی و جلوگیری از گسیختگی را فراهم خواهد نمود .

رحیمی پر کردن شکاف جامعه و حکومت، اولویت بندی تقاضاهای اجتماعی، مشاوره به حکومت، نقد عملکرد مدیران ، تاثیرگذاری آنها بر نهاد های دولتی، ارتقا سطح فرهنگ مشارکت عمومی، افزایش آگاهی های اجتماعی مردم، ایجاد انسجام اجتماعی و کاهش خشونت را از دیگر نقش ها و کارکرد های تشکل های مردم نهاد دانست .

وی با بیان اینکه در راستا ایفای این نقش ها و کارکردها مسائل و موانعی نیز وجود دارد، مطرح نمود: حرکت نکردن بر مبنای برنامه، گم کردن هدف، کمبود آموزش، موازی کاری، ناشناخته ماندن و ضعف تجربه از جمله این موانع و مسائل است که باید شناسایی و با برنامه ریزی برطرف گردد .

رحیمی از بخش های دولتی نیز خواست، تشکل های مردمی را مکمل و بازوی توانمند خود بدانند که در موارد مختلف به پیشبرد امور یاری می نمایند.

وی گفت: تشکل ها و سازمان های مردم نهاد باید در چنین نشست هایی به تبادل تجربیات خود پرداخته و آنچه آموخته اند را انتقال دهند .

استاندار فارس با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری اثرگذاری تشکل ها را افزایش داده و تحقق اهداف آنها را امکان پذیر می نماید، اضافه نمود: بی تردید کاهش وابستگی این گروه ها به دولت قدرتمند شدن آنها را در پی خواهد داشت.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7500

به "افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی جنوب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح طرح ملی تشکل های غیردولتی جنوب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید