افکار منفی مداوم چه بلایی سر عقل شما می آورد؟

به گزارش شیوا مارکت، تیم دانشمندان دانشگاه یونیورسیتی کالج لندن (یوسی ال) کشف نموده اند که افکار منفی مداوم (آران تی) به رسوب زیان آور پروتئین در مغز مرتبط است که وجود آن در بیماری آلزایمر، یکی از معمول ترین انواع زوال عقل مشاهده شده است.

افکار منفی مداوم چه بلایی سر عقل شما می آورد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان می گویند این خطر تنها به دوره های طولانی افکار منفی مرتبط است، نه مدت های کوتاهی از آن. دکتر ناتالی مارچنت، مولف ارشد این پژوهش از دانشکده روانپزشکی یوسی ال می گوید: ما فکر نمی کنیم حالت های (روانی) کوتاه مدت در افزایش احتمال ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد.

در این پژوهش که از طرف انجمن آلزایمر حمایت می گردد، دانشمندان به مدت دو سال 292 سالمند 55 سال به بالا را تحت نظر گرفتند.

شرکت کنندگان در این پژوهش پرسشنامه هایی را در خصوص افکارشان در ارتباط با تجربیات منفی از جمله عمق افسردگی و عوارض اضطراب در زندگی شان پر کردند.

عملکرد ذهنی این افراد با اندازه گیری توانایی به خاطر سپردن، میزان تمرکز، اداره امور روزمره و قدرت کلام ارزیابی، و با آزمایش ام آرآی میزان رسوب پروتئین های مغزی تاو و آمیلوئید دو نیمکره مغزی شان که به آلزایمر مرتبط است، اندازه گیری شد.

داده های حاصل از این پژوهش ها نشان داد که نیمکره های مغز افرادی که در طول یک دوره 4 ساله بیشتر دستخوش تداوم افکار منفی بودند، دارای رسوبات پروتئینی بیشتری است.

اما دانشمندان معتقدند افسردگی و اضطراب ارتباطی با رسوب پروتئین های تاو و آمیلوئید نداشته بلکه به زوال عقل مرتبط است.

به گفته آن ها، این کشفیات نشان می دهد افکار منفی مداوم می تواند به این سئوال پاسخ دهد که چرا افسردگی و اضطراب و نیز فشار خون بالای ناشی از استرس به خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط است.

دکتر مارچنت می گوید: می دانیم افسردگی و اضطراب در میانسالی و سالمندی عوامل خطر ابتلا به زوال عقل است.

ما متوجه شده ایم که الگوهای خاص فکری که همراه با افسردگی و اضطراب است، می تواند دلیل بنیادی در افرادی باشد که بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

اگر مبتلا به زوال عقل هستید، مهم است که بدن و مغزتان را فعال نگاه دارید. حتی فعالیت های ورزشی محدود هم می تواند تاثیر مهمی در سلامت عمومی داشته باشد. اپیدمی کرونا بعضی فعالیت ها را که معمولا از آن لذت می بردیم سخت می نماید. اما ویروس کرونا این تاثیر را در زندگی شما دارد و مهم است که در این دوران سخت از خودتان مراقبت کنید.

ما در کنار سایر پژوهش هایی که افسردگی و اضطراب را با خطر زوال عقل مرتبط نموده، فکر می کنیم الگوهای مزمن افکار منفی مداوم هم در مدتی طولانی، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

دانشمندان بر اساس این کشفیات که در نشریه آلزایمر و دیمنشیا منتشر شده خواهان تحقیقات گسترده تری روی ارتباط میان افکار منفی مداوم به عنوان عامل بالقوه ابتلا به زوال عقل هستند.

فیونا کاراگر، مدیر سیاست گذاری انجمن آلزایمر می گوید هرچند ارتباط میان افکار منفی مداوم و زوال عقل و رسوب های زیان آور در مغز جالب است، اما باید تحقیقات بیشتری برای درک بهتر این ارتباط صورت گیرد.

او گفت: بیشتر شرکت کنندگان در این پژوهش به هرحال در رده افراد مستعد به ابتلا به آلزایمر بوده اند. بنابراین باید ببینیم آیا نتیجه این پژوهش معرف کل جامعه است و آیا افکار منفی مداوم خطر ابتلا به آلزایمر را در مردم افزایش می دهد یا نه.

دکتر مارچنت درنظر دارد به عنوان گام بعدی، در خصوص اثرات کاهش افکار منفی مداوم به وسیله تمرین های آرامش روان و دیگر روش ها در کاهش خطر زوال عقل تحقیق کند.

تیم پژوهشی یوسی ال و پژوهشگران در اروپا مشغول تحقیق روی یک پروژه گسترده در خصوص تاثیر مدیتیشن در کاهش خطر زوال عقل و حفظ سلامت روان در دوران سالمندی هستند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20683

به "افکار منفی مداوم چه بلایی سر عقل شما می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افکار منفی مداوم چه بلایی سر عقل شما می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید