امن ترین مکان ها در زمان یک حمله هسته ای کدامند؟

به گزارش شیوا مارکت، یک مطالعه تازه، برترین مکان ها را برای حضور در هنگام وقوع یک حمله هسته ای و انفجار بمب اتم شناسایی نموده و دریافته است که برخلاف تصور رایج، پناه گرفتن کورکورانه زیر زمین یا در ساختار های سطحی قوی در طول یک انفجار هسته ای که ممکن است پناهگاهی معقول به نظر برسد، در واقع می تواند اوضاع را بسیار بدتر کند.

امن ترین مکان ها در زمان یک حمله هسته ای کدامند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، گرفتار شدن در یک انفجار هسته ای یکی از بدترین سرنوشت هایی است که هر کسی می تواند تصور کند، چرا که هر چیزی که به آن نزدیک باشد به سرعت تبخیر می گردد و تشعشعات چنین انفجاری حتی در فاصله دور نیز خطر قابل توجهی برای جان و سلامتی انسان دارد.

موج انفجاری که در اثر انفجار هسته ای ایجاد می گردد، سرعت بسیار زیادی دارد و افراد را به هوا پرتاب می نماید و صدمات فاجعه باری ایجاد می نماید. به همین علت، تنها مکان امن واقعی برای قرار گرفتن در حین انفجار هسته ای، تا حد امکان دور بودن از محل انفجار است که یک امید واهی است، زیرا کسی از قبل نمی داند دقیقا در چه مکانی یک انفجار هسته ای رخ خواهد داد و زمانی که آژیر های خطر به صدا در می آیند، دیگر خیلی دیر شده است.

تفکر رایج این است که پناه گرفتن در زیر زمین یا در یک ساختمان تقویت شده ممکن است برترین گزینه برای بقا باشد. اما آیا این حقیقت دارد؟ ما در واقع باید آزمایش های گسترده ای را برای دریافتن پاسخ انجام دهیم.

اکنون پژوهشگران دانشگاه نیکوزیا (Nicosia) واقع در قبرس، اولین آزمایش فنی را ارائه نموده اند که این تفکر رایج را به چالش می کشد.

آن ها در یک پژوهش تازه، یک انفجار بمب اتم از یک موشک بالستیک قاره پیما و موج انفجار متعاقب آن را شبیه سازی کردند تا آنالیز نمایند که چگونه بر افرادی که در یک پناهگاه زیرزمینی پناه می گیرند، تأثیر می گذارد.

پناهگاه زیرزمینی یا یک سازه قوی ممکن است نجات دهنده نباشد

موج انفجار هسته ای روی سطح زمین می تواند ساختمان ها را ویران کند و هر کسی را که در منطقه آسیب میانه قرار گرفته است، زخمی نماید. با این حال، پژوهشگران دریافتند که سازه های قوی تر مانند سازه های بتنی می توانند در برابر این ضربه مقاومت نمایند و جان سالم به در ببرند.

دانشمندان نحوه عبور موج انفجار هسته ای از میان یک سازه ایستاده را با استفاده از مدل سازی کامپیوتری پیچیده آنالیز کردند. آن ها به لطف ساختار شبیه سازی شده خود که شامل اتاق ها، پنجره ها، در ها و راهرو ها می شد، توانستند سرعت عبور هوا پس از موج انفجار را محاسبه نمایند و برترین و بدترین مکان ها برای پناه گرفتن را شناسایی نمایند.

دیمیتریس دریکاکیس، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: قبل از مطالعه ما، اندازه خطر برای افرادی که در برابر موج انفجار هسته ای داخل یک ساختمان تقویت شده بتنی هستند، نامشخص بود. مطالعه ما نشان می دهد که سرعت بالای هوا همچنان یک خطر قابل توجه است و می تواند منجر به صدمات شدید یا حتی مرگ گردد.

یافته های آن ها نشان می دهد که صرفا بودن در یک سازه مستحکم برای از بین بردن خطر کافی نیست و نواحی کوچک، پتانسیل افزایش سرعت هوا را دارند و درگیری موج انفجار موجب انعکاس هوا از دیوار ها و انحنا ها در اطراف می گردد که در بدترین شرایط، این امر می تواند نیرویی ایجاد کند که 18 برابر بیشتر از وزن یک انسان بالغ است.

یوآنیس کوکیناکیس از اعضای گروه پژوهش می گوید: خطرناک ترین مکان های سرپوشیده که باید از آن اجتناب کرد، پنجره ها، راهرو ها و در ها هستند. مردم باید از این مکان ها دوری نمایند و فوراً در جای دیگری پناه بگیرند. حتی در اتاقی که روبروی محل وقوع انفجار است، اگر در گوشه های دیوار و در حالت نشسته رو به انفجار قرار بگیریم، می توان از این سرعت بالای هوا و نیرویی که ایجاد می نماید، جان سالم به در برد.

پژوهشگران می گویند، حداکثر سرعت هوایی که در 10 ثانیه اول پس از ورود موج انفجار به ساختمان به وسیله پنجره به دست آمده است، فشار پنج پاسکالی را نشان می دهد.

پژوهشگران بر اهمیت حرکت سریع به یک مکان امن تأکید می نمایند، زیرا زمان اندکی بین وقوع انفجار و رسیدن موج انفجار وجود دارد.

دریکاکیس می گوید: علاوه بر این موضوع، خطرات دیگری مانند افزایش سطح تشعشعات، ساختمان های ناایمن، آسیب دیدگی خطوط برق و گاز و وقوع آتش سوزی وجود خواهد داشت و مردم باید نگران همه این موارد باشند و در پی یاری گرفتن و یاری کردن فوری باشند.

پژوهشگران در حالی که امیدوارند چنین رویدادی هرگز رخ ندهد و توصیه های آن ها هرگز مورد احتیاج نباشد، می گویند دانستن اثرات انفجار هسته ای می تواند از صدمات بالقوه جلوگیری کند و احتیاج به انجام عملیات های نجات مستقیم را کاهش دهد.

این مطالعه در مجله Physics of Fluids منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30018

به "امن ترین مکان ها در زمان یک حمله هسته ای کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امن ترین مکان ها در زمان یک حمله هسته ای کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید