امور اجرایی و تصدی گری گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد

به گزارش شیوا مارکت، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از موافقت و ابلاغ دستور واگذاری امور تصدی گری و اجرایی حوزه گردشگری به تشکل های غیردولتی و حرفه ای، توسط معاون رییس جمهور و ریاست سازمان اطلاع داد.

امور اجرایی و تصدی گری گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد

ولی تیموری گفت: موضوع واگذاری خدمات و امور تصدی به بخش غیردولتی در راستای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به منظور کاهش بار دولت برای تقویت وظایف حاکمیتی دستگاه های اجرایی از جمله سیاست گذاری، برنامه ریزی، راهنمایی و نظارت، یکی از موضوعات مهم و در اولویت سازمان بوده که بند ث ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه ضمن تاکید بر این امر، بستر قانونی لازم در این زمینه را فراهم نموده است.

پس از تمهید مقدمات قانونی لازم توسط سازمان در قانون برنامه ششم توسعه و اخذ نظرات و پیشنهادات ادارات کل استان ها و بخش خصوصی در نشست های کارشناسی متعدد، موارد قابل واگذاری احصاء و برای ابلاغ به ریاست سازمان پیشنهاد شد.

به گفته معاون گردشگری، حفظ حقوق فعالان مالی بخش گردشگری، تسهیل فرآیندهای اجرایی، کاهش تصدی گری دولت و کوچک سازی آن، جلوگیری از ایجاد انحصار، پیشگیری از کمرنگ شدن نقش و صندلی حاکمیتی سازمان برای نظارت عالیه بر این بخش، حفظ حقوق مردم و گردشگران و غیره از جمله شاخص های مورد نظر در احصاء و واگذاری امور بود.

این موضوع همیشه به عنوان یکی از مطالبات بخش خصوصی در سالیان گذشته مطرح بود که انتها با ابلاغیه اخیر جامه عمل پوشید. به این ترتیب تشکل های گردشگری مسؤولیت انجام امور را در چارچوب ضوابط، دستورالعمل ها و خط و مشی های سازمان بر عهده می گیرند. بدیهی است امور قابل واگذاری صرفاً شامل تصدی و خدمات اجرایی بوده و امور حاکمیتی از قبیل صدور، لغو و ... مشمول این ابلاغیه نمی گردد.

ادارات کل استان ها مکلف هستند در امور واگذاری مراقبت نمایند تا مواردی از جمله تسهیل و تسریع فرآیندهای اجرایی، انجام امور به وسیله سامانه های الکترونیکی و نیز تعرفه گذاری خدمات صرفاً در چارچوب قوانین و مقررات سازمان انجام گردد.

تیموری با اشاره به نمونه ای از امور قابل واگذاری در بخش واحدهای اقامتی متشکل از هتل، هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر، زائرسرا، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی، گفت: در سه مرحله احداث، بهره برداری و نظارت اموری شامل تشکیل و تکمیل پرونده های ساخت، آنالیز و تایید نقشه ها، نظارت مستمر بر اجرای مراحل ساخت، تشکیل و تکمیل پرونده های صدور پروانه بهره برداری، ارائه گزارش های دوره ای به سازمان و ...قابل واگذاری به بخش خصوصی اعلام شده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10051

به "امور اجرایی و تصدی گری گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امور اجرایی و تصدی گری گردشگری به تشکل های غیردولتی واگذار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید