طرح سفر ارزان کجای کار است؟

به گزارش شیوا مارکت، بسته سفر ارزان آماده شده و پیش پرداختی برای سفر در نظر گرفته شده و مابقی هزینه ها نیز در قالب اقساط پرداخت می گردد. دفاتر مسافرتی با یکی دو بانک صحبت نموده اند تا مسافر مجبور نباشد تمام هزینه را یک جا پرداخت کند. مثلاً یک خانواده سه نفره این بسته سفر را از یک آژانس می گیرد، پیش پرداختی را می پردازد و برای پرداخت بقیه هزینه، به صورت قسطی به توافق می رسند. این ویژگی بسته سفر ما است.

طرح سفر ارزان کجای کار است؟

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای افزایش و راحتی گردشگری داخلی طرح سفر آسان و توزیع جغرافیایی سفر را عنوان نمود، حالا با گذشت چند ماه از این طرح، مسئولان می گویند همه می توانند سفر قسطی بروند ولی برای خلوت شدن استان های شاقتصادی از حجم بالای مسافر نباید خیلی عجله کرد.

وقتی خبر از روزهای تعطیل می گردد، بعضی به فکرشان می رسد تا سفری بروند و آب و هوایی عوض نمایند. بسیاری از ایرانی ها نخستین و شاید تنها مقصدشان، شهرهای شاقتصادی است. سال هاست که این روال ثابت ایرانی ها شد. بسیاری افراد تجربه ماندن در مسیری را دارند که غیر از روزهای تعطیل حدود سه، چهار ساعت راه است ولی در شلوغی های تعطیلات تا 10 تا 15 ساعت طول می کشد. کمبود امکانات اقامتی و در نتیجه افزایش قیمت ها و در ادامه سرگردانی مسافران از جمله تجربه هایی است که افراد در تعطیلات در شهرهای شاقتصادی سپر می نمایند.

موضوع دیگر، گرانی سفر است. قیمت بلیت هواپیما و اقامت در هتل نیز از جمله عللی است که بعضی را از سفر رفتن باز می دارد. بسیاری خانواده ها برای کم کردن هزینه ها و امکان پیدا کردن سفر با خودرو شخصی دل به جاده می زنند و شب را در چادرهای مسافرتی می گذرانند.

بعضی دیگر توانی اقتصادی بیشتری دارند، با یک محاسبه سرانگشتی به این نتیجه می رسند که سفر به بعضی مناطق گردشگری داخلی از سفر به بعضی کشورهای همسایه گران تر می گردد، بنابراین سفر خارجی را به مسافرت های داخلی ترجیح می دهند. معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نظر معضلات را خوب شناسایی و طرح هایی برای برطرف آن عنوان نمود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری که با رویکرد گردشگری داخلی برپا شد، گفت: اگرچه این نمایشگاه عنوان بین المللی دارد، سال جاری سعی شده با رویکرد توزیع سفر و ساماندهی گردشگری داخلی و با بهره گیری از مشارکت حداکثری همه بخش های استان ها، اعم از دولتی و خصوصی که در تهیه بسته سفر دخیل هستند، آن را از نمایشگاه های سال های قبل متمایز کنیم.

ولی تیموری که افزایش قیمت های ارزهای خارجی را فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری داخلی می داند، اضافه نمود: باتوجه به شعاری که داشتیم که گردشگری باید به سمت استان ها و شهرها و روستاها راهنمایی گردد، سعی خواهیم کرد در راستای توزیع متوازن سفر و ساماندهی آن گام برداریم. ایران از نظر پراکندگی جاذبه های گردشگری توازن دارد و حیف است که مناطق مختلف شاهد حضور گردشگران نباشند.

وی سال گذشته همزمان با اوج دریافت بعضی قیمت ها در بخش خدمات؛ به ویژه بلیت هواپیما، از اجرای طرحی به نام سفر ارزان اطلاع داد که بعدها نام آن به طرح آسان سازی سفر اصلاح شد.

حالا که بیش از شش، هفت ماه از اعلام این سیاست ها می گذارد از معاونت میراث فرهنگی، سئوال کردیم چه خبر از طرح توزیع سفر، آیا از حجم سفرها به استان های شاقتصادی کاسته شده؟ آیا خانواده های متوسط با طرح میراث فرهنگی امکان سفر رفتن را پیدا کردند؟

ولی تیموری در پاسخ به پرسش خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در طرح سفر آسان و یا قسطی قرار بر اخذ وام از بانک ها داشتیم که دفاتر آژانس خودشان پیش قدم شدند و عنوان نمودند خودشان حاضر به تقسط هزینه سفرها برای مسافران هستند.

وی اضافه نمود: هم اکنون 70 درصد دفاتر آژانس های مسافرتی امکان اقساطی کردن هزینه های سفر داخلی را به مسافران می دهند و علاقمندان می توانند با مراجعه به این آژانس ها از این امکان استفاده کند.

وی از برنامه ریزی برای ارائه بسته های ارزان قیمت سفر از سوی میراث فرهنگی اطلاع داد و گفت: استانداران هر استان موظف شدند با همکاری با مراکز اقامتی، شرکت های هوایی، قطار و اتوبوسرانی اقدام به تهیه دو بسته سفر ارزان قیمت استان خودشان نمایند و در اختیار آژانس های مسافرتی قرار دهند.

تیموری زمان اجرایی شدن این طرح را ابتدای شهریورماه بیان کرد.

وی تهیه این بسته های سفر را در امتداد طرح توزیع جغرافیایی سفر دانست و گفت: در تهیه این سفرها به استان هایی که کمتر گردشگر داشتند، بیشتر توجه شده است.

وی درپاسخ به این پرسش که همچنان جاده های منتهی به استان های شاقتصادی در تعطیلات با حجم زیادی ترافیک روبرو است و نشان از سفر زیاد به این مناطق است، گفت: این حجم از سفر به سال های قبل حتی پیش از انقلاب مربوط است و زمان زیادی می گذرد تا تغییر محسوس اتفاق بیفتد و نمی توان انتظار معجزه ای داشت.

این معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساخت و ساز بسیاری از ویلاها را یکی دیگر از دلایل شلوغی استان های شاقتصادی دانست و گفت: بسیاری از تهرانی ها در شهرهای شاقتصادی ویلا دارند که خانه دوم آن ها محسوب می گردد که این موضوع نیز به شلوغ شدن جاده ها منجر شده است.

تیموری رویکرد توجه به استان های غربی از حیث حضور گردشگر را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اضافه نمود: این روزها بخصوص حضور گردشگر در استان های غربی همچون همدان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و اردبیل چشمگیر است.

وی وجود بیش از یکهزار و 700 اقامتگاه بومگردی را در جذب گردشگر در مناطق غربی حائز اهمیت دانست و گفت: در بسیاری از مناطق غرب کشور فاقد هتل هستیم که وجود اقامتگاه بومگردی به جذب گردشگر یاری نموده است.

منبع: ایرنا

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همگردی
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9053

به "طرح سفر ارزان کجای کار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سفر ارزان کجای کار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید