انتقاد مدیرعامل انجمن ناشران دفاع مقدس از بنیادحفظ ونشر دفاع مقدس

به گزارش شیوا مارکت، محسن مهرآبادی در مصاحبه با خبرنگاران با انتقاد از شیوه انتخاب برترین کتاب سال دفاع مقدس گفت: من اصراری ندارم که بگویم کتاب هایم در زمینه دفاع مقدس است. آنچه توسط انتشارات فرهنگ گستر منتشر می گردد باید در درجه نخست ادبیات باشد.از این رو دلم می خواهد بهترین کتاب دفاع مقدس را وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار کند نه بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس که در درجه اول یک نهاد نظامی است.حالا بنیاد هم می تواند جایزه خود را به برگزیدگان اعطا کند. مثل این که هر سال جشنواره فیلم فجر را وزارت ارشاد برگزار می نماید،حالا نیروی انتظامی یا سازمان بهزیستی هم ممکن است به آثار برگزیده از نگاه خود جایزه دهند اما برگزارکننده اصلی نیستند. کتاب دفاع مقدس را هم بهتر است یک نهاد فرهنگی معرفی کند.

انتقاد مدیرعامل انجمن ناشران دفاع مقدس از بنیادحفظ ونشر دفاع مقدس

این ناشر دفاع مقدس در ادامه به این که رمان ها و داستان هایی که در ارتباط با دفاع مقدس منتشر می شوند در درجه اول باید به لحاظ ادبی ارزشمند باشند، اشاره و اعلام کرد: یکی از کارهای ما در انتشارات فرهنگ گستر و در حوزه کودک و نوجوان، نامزد جایزه هانس کرستین اندرسن گردیده؛ تصویرگری این کار را نسرین خسروی برعهده داشته و درباره سوم خرداد و روز آزادی خرمشهر است. من به این خط کشی ها باور ندارم و خودم را ناشر دفاع مقدس معرفی نمی کنم؛ یک رمان یا داستان باید نگاه تازه ای داشته باشد و خواندنی باشد حالا چه در ارتباط با دفاع مقدس باشد چه نباشد.

مدیر انتشارات فرهنگ گستر با اشاره به این که برخی ناشران و نویسندگان، موضوع دفاع مقدس را دستمایه کتاب سازی قرار می دهند گفت: یک زمان کیفیت کتاب ها خوب و تعداد آن اندک بود. امروز برعکس گردیده و مخاطب باید از بین 500 عنوان، پنج کتاب خوب انتخاب کند چراکه ناشران و نویسندگان با موضوع مهم و با ارزشی چون دفاع مقدس، سرسری برخورد و کتاب سازی می نمایند در حالی که لازم است کتاب های خوب و با محتوا برای همه گروه های سنی نوشته و منتشر گردد.

مهرآبادی به این که بیشتر کتاب های دفاع مقدس در قالب خاطره نگاری است اشاره و اعلام کرد: متاسفانه در سال های اخیر، کمتر به رمان و داستان توجه گردیده و بیشتر کتاب ها، جنبه خاطره نویسی داشته است. در حالی که لازم است نویسندگان، ذائقه نسل امروز را بشناسند و شکل های مختلف را تجربه نمایند و به زبان مکتوب و همچنین محاوره نسل امروز بنویسند.

مدیر عامل انجمن ناشران دفاع مقدس در پاسخ به این که بنیاد نشر آثار، چه حمایتی از کتاب های برگزیده می نماید گفت: هیچ. کتاب ها فقط انتخاب و معرفی می شوند.حتی بنیاد کتاب های برگزیده را نمی خرد تا کتابخانه ها را با آن تجهیز کند و یکی از ضرورت ها توجه به همین مساله است که بعد از انتخاب و معرفی کارهای برگزیده چه اتفاقی می افتد؟ بنیاد چه تعاملی با نهاد کتابخانه های عمومی و شهرداری ها دارد؟

مهرآبادی، زمین سوخته احمد محمود را یکی از بهترین رمان های دفاع مقدس دانست و اضافه نمود: زنده یاد محمود برای من تعریف می کرد که چگونه مامور گردیده و به جبهه جنگ رفته؛ حتی روزهای اول، رزمندگان او راخودی به حساب نمی آورده و به او اعتماد نداشته اند اما احمد محمود دوام آورده و مقاومت به خرج داره و جزو خودی ها گردیده. شاید به این خاطر است که هنوز هم زمین سوخته اگر نگویم بهترین، یکی از برجسته ترین رمان ها در زمینه دفاع مقدس است؛ به هر حال در دوره ای که نویسندگان و روشنفکران ما ترسیدند و کناره گرفتند، نویسنده توانمندی چون محمود به میدان رفت و نوشت و اثرش ماندگار شد.

مدیر انتشارات فرهنگ گستر، پیش از این در مصاحبه با خبرنگاران به اوضاع این روزهای نشر اشاره و بیان نموده بود: نشر ایران، این روزها وضع و حال خوبی ندارد؛ قیمت کاغذ گران است و کتاب خوانده نمی گردد. تیراژ کتاب ها پایین است و این مساله به ورشکستگی ناشران منجر و باعث گردیده تیراژ کتاب از 3000 به 300 نسخه برسد؛ همان 200 یا 300 نسخه هم آیا فروخته گردد آیا نگردد!

مهرآبادی به این که آینده روشنی برای نشر کشور متصور نیست، اشاره و بیان نموده بود: 25 سال از فعالیت فرهنگ گستر می گذرد؛ ناشری که یک زمان، ماهی پنج کتاب منتشر می نموده حالا عناوین کتاب های چاپ گردیده اش در سال به پنج عنوان می رسد. به عبارتی ما به حداقل ها دل خوش نموده و چراغ را روشن نگه داشته ایم وگرنه نمی توان آینده روشنی برای نشر و فرهنگ کشور متصور شد. من نمی دانم نوسانات ارز و اوضاع نابسامان اقتصادی به کجا می انجامد، تنها می دانم در این اوضاع و احوال، نخستین چیزی که از سبد خانواده ها حذف می گردد، کتاب و کالای فرهنگی است و متولیان فرهنگی باید به این موضوع اهمیت بدهند و تدبیری در نظر بگیرند.

به گفته مدیر عامل انجمن ناشران دفاع مقدس در شرایط فعلی که قیمت کاغذ گران است و وزارت فرهنگ و ارشاد، یارانه نمی دهد باید جایگزینی وجود داشته باشد؛ برای مثال نهاد کتابخانه های عمومی کشور که زیرمجموعه ارشاد است بیاید و بخشی از تیراژ کتاب را بخرد یا شهرداری ها چنین نمایند؛ وقتی نه این وجود دارد و نه آن؛ من ناشر به چه دل خوش کنم!؟

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: mehrnews.com
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 163

به "انتقاد مدیرعامل انجمن ناشران دفاع مقدس از بنیادحفظ ونشر دفاع مقدس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد مدیرعامل انجمن ناشران دفاع مقدس از بنیادحفظ ونشر دفاع مقدس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید