بازسازی اتوبوس های دیزلی و گازسوز در مشهد

به گزارش شیوا مارکت، مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی مشهد گفت: 300 دستگاه اتوبوس دیزلی و گازسوز در چرخه ناوگان اتوبوسرانی مشهد تا مهر ماه بازسازی و به کارگیری خواهند شد.

بازسازی اتوبوس های دیزلی و گازسوز در مشهد

به گزارش خبرنگار از ، مهدی حسینی پویا مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی مشهد با اشاره به لزوم بازسازی اتوبوس های دیزلی، گفت: برابر برنامه عملیاتی مصوب شهرداری و مجوز های اخذ شده، مقرر شد تعداد 300 دستگاه اتوبوس شامل 170 دستگاه بنز 457 دیزلی و 130 دستگاه مان گازی در مراکز فنی سازمان و بخش خصوصی بازسازی گردد.

وی با بیان اینکه طبق برنامه زمان بندی، بازسازی اتوبوس ها از نیمه اسفندماه سال 97 شروع شده، ادامه داد: این پروژه با همت همکاران حوزه فنی سازمان در سه نوبت کاری در دست انجام است و کوشش می گردد تا خاتمه شهریور سال جاری این پروژه سنگین به بهره برداری برسد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد با اشاره به تجهیز این اتوبوس ها به سیستم سرمایشی، گفت: تجهیز کل ناوگان در حال بازسازی اعم از گازسوز و دیزلی به کولر در دستور کار واقع شده است.

حسینی با اشاره به ایکه بازسازی اتوبوس ها در سطح یک در حال اجرا است، اضافه نمود: این امر شامل تعویض کلیه ورق های بدنه، کف، سقف، پروفیل های سازه اتوبوس و... است و در نهایت قطعات مجدد مونتاژ می شوند؛ همچنین موتور و قوای محرکه نیز با وضعیت استاندارد اولیه به روزرسانی خواهد شد.

وی با اشره به ضرورت بازسازی اتوبوس های متوقف در خاتمهه ها، توضیح داد: به دنبال تحریم های ظالمانه استکبار جهانی و محدودیت واردات قطعات اصلی خودرو مانند موتور و قوای محرکه، گیربکس اتوماتیک و اکسل و در نهایت کاهش میزان ظرفیت تولیدکنندگان اتوبوس در کشور، بازسازی ناوگان در دستور کار سازمان شهرداری ها، دهیاری ها و اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور نهاده شد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد گفت: با در نظر دریافت قوانین بالادستی و ملاحظات فنی و همچنین اخذ مجوز از کمیته فنی استانداری خراسان رضوی که توسط استاندار ابلاغ شده، بازسازی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی در دستورکار این سازمان نیز نهاده شد.

حسینی با اشاره به لزوم رعایت ایمنی در اتوبوس های گازی، اضافه نمود: تمامی ناوگان فعال در خطوط اتوبوسرانی مشهد دارای گواهی معاینه فنی معتبر هستند و فعالیت اتوبوس های فاقد معاینه فنی معتبر ممنوع است و این مهم به شدت توسط حوزه فنی و بهره برداری سازمان نظارت و اتوبوس های فاقد معاینه فنی از خط خارج و متوقف می گردد.

وی ادامه داد: همچنین نظر به اهمیت رعایت مسائل ایمنی در مورد مخازن CNG، این سازمان با مکاتبه با کارگروه معاینه فنی استان و استعلام از اداره کل استاندارد خراسان رضوی، پیگیر انعقاد قرارداد با شرکت مورد تایید این اداره کل به منظور آنالیز، کنترل، بازدید و درصورت احتیاج تعویض مخازن است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد گفت: اعتبار مخازن CNG اغلب اتوبوس های در حال بازسازی که برای به کارگیری در خطوط در نظر گرفته شده، تا سال 2022 است و برای بعضی از مخازنی که اعتبار آن ها منقضی شده باشد برابر قوانین و مقررات اقدام می گردد.

حسینی اضافه نمود: به استناد مصوبه هیات وزیران و قوانین موجود، هرگونه تغییر رنگ و تبدیل وضعیت در رنگ، شاسی و موتور خودرو خلاف مقررات است و احتیاج به اخذ مجوز های لازم از مراجع ذی صلاح دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته به بهانه بالا بودن هزینه تعمیر و نگهداری اتوبوس های گازی، تعداد 130 دستگاه اتوبوس گازسوز قبل از رسیدن به سن فرسودگی از چرخه ناوگان خارج و متوقف شده که هفت دستگاه آن به موتور دیزل تبدیل وضعیت شده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد با اشاره به اینکه بخش عمده ای از ناوگان یاد شده حدود پنج سال در خطوط فعالیت داشته، گفت: با توجه به عمر فرسودگی اتوبوس های گازسوز که 12 سال برابر دستورالعمل هیئت وزیران است این اتوبوس ها هم اکنون نیز فرسوده محسوب نمی شوند و قابلیت ادامه فعالیت آن ها وجود دارد.

حسینی پویا با بیان اینکه بهترین نوع موتور پایه گازسوز موجود در کشور، MAN است، اضافه نمود: به اذعان متخصصان و شرکت های بهره بردار، کیفیت این نوع موتور بسیار بالاتر از اتوبوس های اسکانیا و بنز 457 گازسوز است.

وی توضیح داد: موتور های پایه گازسوز در دمای بالاتری به نسبت موتور های دیزلی کارکرد دارند و این امر استفاده بیشتر از قطعات الکترونیکی را در فناوری ساخت به همراه دارد و قطعاً این نوع موتور ها دارای استهلاک بالاتری است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد گفت: در واقع استهلاک این موتور ها حدود 20 درصد معادل 6 تا 8 میلیون تومان در سال به نسبت موتور های دیزل بیشتر است که به این دلیل، در سال های گذشته تصمیم به توقف اتوبوس های گازی گرفته شده است.

/ف.س

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7911

به "بازسازی اتوبوس های دیزلی و گازسوز در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی اتوبوس های دیزلی و گازسوز در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید