بازگشت والیبالیست های ایران از لبه پرتگاه، بردن کوبا در گام اول

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، مرحله نخست رقابت های والیبال انتخابی المپیک توکیو از امروز شروع و 24 تیم برتر رنکینگ فدراسیون جهانی در شش گروه چهار تیمی رقابت خود را برای کسب سهمیه المپیک شروع کردند. تیم ملی والیبال ایران با تیم های کوبا، مکزیک و روسیه همگروه است که در نهایت یک تیم از هر گروه در مرحله نخست مسابقات راهی المپیک 2020 خواهد شد.

بازگشت والیبالیست های ایران از لبه پرتگاه، بردن کوبا در گام اول

شاگردان ایگور کولاکوویچ در نخستین بازی این مرحله از ساعت 17:30 در استادیوم سیبور آرنا سنپترزبورگ برابر تیم کوبا صف آرایی کردند و در انتها پیروز شدند 3 بر 2 حریف خود را شکست دهند.

* ست نخست؛ ایران 23 - کوبا 25

در ابتدای بازی کوبایی ها نخستین امتیاز را کسب کردند و با حفظ رجحان امتیاز پیروز شدند با نتیجه 8 بر 6 پیروز به استقبال نخستین تایم استراحت فنی بروند. در ادامه کوبا رجحان را حفظ و با عملکرد بهتر در سرویس و حمله اختلاف امتیاز را به عدد 4 رساند تا با نتیجه 11 بر 7 از ایران پیش بیافتد و کولاکوویچ برای ایجاد وقفه در امتیاز آوری کوبایی ها کند مجبور به دریافت تایم استراحت کند. پس از این وقفه ایران پیروز شد با ارائه بازی هماهنگ تر و با استفاده از اشتباهات کوبا با کسب سه امتیاز متوالی، اختلاف امتیاز را کاهش و بازی 13 بر 12 گردد تا اینبار سرمربی کوبا تقاضای تایم استراحت دهد. بازی پس از این وقفه با امتیاز آوری فیاضی در امتیاز 13 برابر شد و در ادامه ایران پیروز شد با نتیجه 16 بر 15 پیروز به استقبال دومین تایم استراحت فنی برود. در ادامه سرویس های خوب کوبا بار دیگر این تیم را پیش انداخت و کوبایی ها با نتیجه 19 بر 17 بار دیگر تیم برتر زمین شدند. در نهایت کوبایی ها ست اول را 25 بر 23 به سود خود انتها دادند.

ست دوم؛ ایران 26 - کوبا 28

در این ست نیز کوبایی ها امتیاز اول را به دست آورند. بازی در این ست تا امتیاز 3 برابر پیش رفت و فیاضی پیروز شد امتیاز رجحان 4 را برای ایران کسب و امیر غفور نیز با دو امتیاز سرویس ایران را 6 بر 3 تیم برتر زمین کند تا سرمربی کوبا تقاضای تایم استراحت دهد اما این وقفه تاثیری در امتیاز آوری ایران نداشت تا نخستین تایم استراحت فنی در این ست با نتیجه 8 بر 5 به سود ایران همراه گردد.

بر خلاف ست نخست در این ست سرویس های خوب برگ برنده ایران در پیشتازی بود. در ادامه در حالی که ایران با نتیجه 13 بر 10 پیش بود کوبایی ها با کسب 3 امتیازی متوالی و دفاع خوب اختلاف را کاهش تا کولاکوویچ تقاضای تایم استراحت دهد. دومین تایم استراحت فنی با نتیجه 16 بر 14 به سود کوبا انتها یافت.

کوبا با حفظ رجحانِ خط حمله در دفاع همچنان از ملی پوشان ایران پیروز تر عمل کرد و با استفاده از اشتباهات بازیکنان کشورمان با نتیجه 18بر 17 پیشتاز باقی ماندند. ملی پوشان ایران پیروز شدند بازی را در امتیاز 19 برابر نمایند و علی شفیعی با زدن سرویس امتیاز 20 را برای ایران به دست آورد. در ادامه کوبا نمایش بهتری داشت و تا امتیاز 24 هم پیش رفت اما ایران توانست در آخرین شانس خودش را پیدا کند و کار را به تساوی بکشاند. در ادامه اما شانس به کوبا رسید تا این ست را 28 بر 26 به سود خود انتها دهد.

ست سوم؛ ایران 25 - کوبا 17

در ست سوم نیز مانند دو ست گذشته کوبا امتیاز نخست را به دست آورد. بازی در این ست برابر و شاگردان ایگور با نتیجه 8 بر 6 پیروز نخستین تایم استراحت فنیرا پشت سرگذاشتند. ایران در این ست در خط حمله از کوبا پیشی گرفت و با کسب دو امتیاز متوالی در دفاع نتیجه بازی را 13 بر 10 به سود خود کرد. با کسب امتیاز 14 برای ایران، سرمربی کوبا برای ایجاد وقفه تقاضای تایم استراحت داد اما بی فایده بود و امیر غفور با یک امتیاز زیبای سرویس ایران را به عدد 15 رساند. پوریا فیاضی نیز امتیاز 16 را کسب تا شاگردان ایگور دومین تایم استراحت فنی این ست را نیز پیروز پشت سربگذارد. بازیکنان ایران با ایجاد 5 اختلاف امتیاز با نتیجه 19 بر 14 همچنان تیم برتر زمین بودند. در نهایت ایران این ست را با رجحان 25 به 17 به انتها برد.

ست چهارم؛ ایران 25 - کوبا 16

ست چهارم بر خلاف سه ست گذشته ایران امتیاز اول را به دست آورد. ملی پوشان ایران روند ست سوم را ادامه و با نتیجه 6 بر 4 از حریف پیش افتادند. شاگردان ایگور رجحان در خط حمله و سرویس را حفظ و نخستین تایم استراحت فنی را با نتیجه 8 بر 5 پیروز طی کردند. با دفاع خوب محمد موسوی ایران سه اختلاف امتیاز را حفظ و با نتیجه 13 بر 10 تیم برتر زمین باقی ماند. دومین تایم استراحت فنی نیز با رجحان 16 بر 11 به سود ایران همراه شد. عملکرد خوب ملی پوشان در سرویس باعث ایجاد اختلاف 6 امتیازی شد و بازی با نتیجه 18 بر 12 به سود ایران همراه شد. در نهایت این ست با نتیجه 25 بر 16 به سود ایران انتها یافت.

* ست پنجم؛ ایران 15 - کوبا 10

امتیاز نخست در این ست برای ایران به دست آمد و علی شفیعی امتیاز دوم را برای ایران کسب کرد. با دفاع زیبای موسوی سومین امتیاز نیز به سود ایران ثبت شد تا تیم ملی با نتیجه 3 بر صفر از حریف پیش بیافتد. در حالیکه داور امتیاز 2 را برای کوبا ثبت کرد با درخواست به موقع ویدئو چک از سوی کولاکوویچ امتیاز 4 هم برای ایران ثبت شد. نخستین تایم استراحت فنی در این ست با نتیجه 8 بر 6به سود ایران همراه و زمین ها تعویض شد. با آغاز بازی علی شفیعی با ابشاری زیبا امتیاز 9 را برای ایران به دست آورد تا سرمربی کوبا بلافاصله تقاضای تایم استراحت دهد اما تاثیری نداشت و امتیاز 10 نیز برای ایران ثبت شد.

در ادامه ملی پوشان ایران نمایش بهتری داشتند و با حفظ فاصله توانستند ست پنجم را 15 بر 10 به سود خود انتها دهند و در مجموع 3 بر 2 به رجحان برسند.

ایران و کوبا، برای اولین بار در تاریخ رقابت های انتخابی المپیک به مصاف هم رفتند و در طول 7 دوره گذشته این رقابت ها تا به حال با هم دیداری نداشته اند. ایران و کوبا در مسابقات المپیک با هم یک دیدار داشته اند که در دور گروهی المپیک 2016 ریو بود و ملی پوشان والیبال ایران، سه بر صفر پیروز شدند. تیم ملی کوبا مدال برنز المپیک را در کارنامه دارد.

تیم ملی فردا از ساعت 17:30 در دومین دیدار این مرحله برابر تیم ملی مکزیک صف آرایی خواهد نمود.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8831

به "بازگشت والیبالیست های ایران از لبه پرتگاه، بردن کوبا در گام اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت والیبالیست های ایران از لبه پرتگاه، بردن کوبا در گام اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید