با خانه تکانی به محیط زیست آسیب نرسانیم

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه شهروند: اسفند، وقتِ غبار روفتن از خانه هاست. سال نو، روزگار نو. سال های پیش، همین روز ها، پشت بام ها پر می شد از فرش های تمیزی که نوبت آفتاب خوردنشان بود، حالا البته کمتر. مدام توصیه می گردد که بهتر است کار را به شرکت های فرش شویی بسپارید، چون آب کم است. زمانی لباس های سفید را در حوض لاجورد می انداختند و امروز کارمان گیرِ هزار جور تمیزکننده شیمیایی است.

با خانه تکانی به محیط زیست آسیب نرسانیم

هرچه که باشد، نوروز در راه است و اسفند وقتِ آیین خانه تکانی است. آیینی که یادگار تاریخ ماست، اما باعث شده مصرف آب در شهر های بزرگ در هفته های آخر سال، 10 تا 20 درصد بیشتر گردد. هرچند ما چنان گرم تمیزکاری می شویم که شاید کمتر این عدد ها به چشممان می آید. جدا از این مشکل بزرگ که ما ناچاریم برای شست وشو و مصارف بهداشتی از آب سالم شرب و تصفیه شده استفاده کنیم، از نگاه دوستداران محیط زیست، می گردد طوری خانه تکانی را پیش برد که کمتر به محیط زیستمان آسیب برسد: راهش این است که آیین خانه تکانی را سبزتر از پیش برگزار کنیم؛ جوری که هم زندگی سالمی برای خودمان فراهم کند و هم کمتر به محیط زیست آسیب بزند. این گزارش خلاصه ای از توصیه هایی است که در روز های منتهی به عید، برای اجرای آداب و رسوم نوروزی، به کار ما و محیط زیست می آید.

فرش ها را بسپاریم به کارگاه ها

قدیم تر ها این طور بود که همسایه ها دور هم جمع می شدند و فرش ها را در حیاط بزرگ خانه می شستند. در چشمه علی شهرری در روزگار فراوانیِ آب، اهل محل فرش ها را به چشمه می آوردند و همانجا می شستند و همانجا می سپردند به دست آفتاب تا برای سال نو، تمام خانه بوی پاکیزگی بدهد. حالا آب چشمه علی به دلیل ساختن مترو خشک شده و اگر آبی هم باشد، به وفور آن سال ها نیست.

آب کم است و راه چشمه ها هم کور شده و در روز های خانه تکانی، این کم آبی بیشتر هم می گردد. با این همه هنوز هم برخی خانواده ها در پشت بام ها و برخی اگر حیاطی داشته باشند، خودشان دست به کار شستن فرششان می شوند. اما آن ها که سروکارشان با موضوعات محیط زیستی است، هر سال دم عید توصیه می نمایند که بهتر است کار را به کارگاه های فرش شویی بسپاریم، چون آن ها بیشتر از آب چاه برای شست وشو استفاده می نمایند یا دست کم آب کمتری مصرف می نمایند برای شستن این همه فرش.

پاکیزگی بدون تمیزنماینده های شیمیایی هم ممکن است

ما چنان به شوینده ها و پاک نماینده های مختلف وابسته شده ایم که گاهی فکر می کنیم بدون فلان تمیز نماینده مخصوص، امکان ندارد که خانه مان تمیز گردد. خانه تکانی درست یکی از آن وقت هایی است که استفاده از مواد شیمیایی به اوج خود می رسد. فقط تصور کنید که این همه لکه بر و پاک نماینده گاز و سطوح که با آب سالم تصفیه شده مخلوط می گردد، چقدر می تواند خاک و آب های جاری را به خود آلوده کند؟ یادمان باشد که این شوینده های شیمیایی همراه پساب ها و فاضلاب ها به دریاچه ها و رودخانه ها تخلیه می شوند؛ تعادل اکوسیستم های آبی را به هم می ریزند، جانداران را می کشند، آب های زیرزمینی را آلوده می نمایند و خاک را هم. پس:

در زمان خانه تکانی به اندازه متعادل از شوینده ها بهره ببرید؛ باور کنید که هرچه بیشتر پودر بریزید، سطح تمیزتر نمی گردد. استفاده از این مواد را به حداقل برسانید و برای اثرکردنشان کمی صبر داشته باشید.

می توانید به جای شوینده های شیمیایی که صد جور عارضه تنفسی و پوستی به همراه می آورد، از شوینده های سبز و ارگانیک بهره ببرید. با دورکردن مواد سمی کم با عوارضی مثل سرفه و سوزش گلو و خارش پوست، خداحافظی می کنید.

نکته مهم:

استفاده از شوینده های صنعتی با گاز هایی که از آن متصاعد می گردد، آلودگی هوای خانه را هم تشدید می نماید؛ بنابراین بهتر است کمتر از آن ها بهره ببرید و در هوای آزاد نگهشان دارید و بسیار بهتر است اگر دورشان را کلا خط بکشید.

از شوینده های طبیعی و سازگار با محیط زیست بهره ببرید. از بزرگتر های خانواده بپرسید آن ها در گذشته از چه موادی برای تمیزکردن خانه استفاده می کردند؟ کلی مواد طبیعی دور و برمان داریم که با محیط زیست سازگار هستند. این هم چند مثال که امتحانشان بی ضرر است:

مخلوط آب و سرکه می تواند شیشه، سرویس بهداشتی، حمام و کابینت ها را خیلی خوب تمیز کند، به علاوه این که مثل سفید نماینده ها و شوینده های دیگر لکه ای روی لباستان نمی اندازد. (تبصره: اگر از بوی سرکه بدتان می آید، از اسانس های مورد علاقه تان در کنارش بهره ببرید.)

سرکه سفید و جوش شیرین هم جایگزین خوبی است و مثل مواد شیمیایی به آب آسیب نمی زند.

آب و آبلیمو هم برای شستن سینک ظرفشویی ترکیب خوبی است. پوست لیموترش و پرتقال هم به آن اضافه کنید و نتیجه را ببینید.

جوش شیرین و سرکه سفید اگر 10 دقیقه توی سینگ بماند، یک سینک تمیز تحویلتان می دهد.

حتی می توانید خودتان خوشبو نماینده مخصوصی بسازید که نسبت به خوشبونماینده های شیمیایی حساسیت کمتری ایجاد می نماید. با ترکیب کردن یکی از این مواد با آب گرمی که روی گاز است: یک برش لیمو ترش با رزماری و وانیل یا یک برش لیمو ترش با آویشن. برای انتخاب عطر مورد نظرتان به حساسیت ها و علاقه مندیتان دقت کنید.

واقعا ضروری است که همه چیز را دور بریزیم؟

بله، خانه تکانی یعنی پاکیزه کردن همه داشته ها، اما خیلی اوقات هم خاتمهش دورریختن خیلی از وسایلی است که قابلیت تعمیرشدن دارند، بنابراین ما می توانیم به وقت نونوار کردن خانه این کار ها را هم انجام دهیم:

وسایل قابل تعمیر را به کاردان بسپاریم تا دوباره قابل استفاده شوند و اگر نه، جدا از زباله های تر و خشک، دور بریزیم.

لباس هایمان چطور؟ اگر هنوز قابل استفاده اند، پس دورشان نریزیم و توی خانه ترمیمشان کنیم و کمتر لباس بخریم. اگر هم زیادی کهنه اند، پس می توانند دستمال خوبی برای پاک کردن گردوخاک های خانه باشند.

لامپ های قدیمی مان اگر سوخته یا نه، با لامپ های کم مصرف عوض کنیم؛ به نفع ما و همه.

آشغال های دوست نداشتنی

پسماند خانه را مدیریت کنید. این اصل را البته همواره باید در نظر داشته باشیم، اما دم عید که دورریختنی ها بیشتر است، بیشتر.

کمتر زباله فراوری کنیم.

زباله ها را از هم سوا کنیم؛ تر ها یک جا و خشک ها یک جا. زباله های آشپزخانه قابل بازیافت است.

باتری ها و لامپ های فلورسنت شکسته را از آشغال ها جدا کنیم.

ما سلطان استفاده از داروییم و دم عید که می گردد، یاد دارو های تاریخ مصرف گذشته مان می افتیم. این مسأله واقعا مهم است: پسماند دارویی جزو پسماند های خطرناک و خاص است و اگر به فکرتان رسیده که می توانید بخشی از زباله ها را دفع کنید، یادتان باشد که این کار آب و خاک را آلوده می نماید. پس این زباله ها را هم جدا کنید.

یک هشدار تکراری:

کمتر زباله فراوری کنیم. این اصل را می توانیم وقت خرید خاتمه سال با خودمان تکرار و کمتر از کیسه های پلاستیکی استفاده کنیم.

هدردادن آب، ممنوع!

برای شست وشوی فرش و مبل و پرده و باقی لوازم خانه در یک خانه تکانی سبز، باید حواسمان به محدودیت منابع آبی کشورمان باشد. می توانیم پیش از شست و شوی هرچیزی از خودمان این سوال را بپرسیم: آیا واقعا ضروری است که شسته گردد؟ با این سوال مطمئن می شویم که شست و شو ها از روی عادتِ خانه تکانی و رفت وروب وسواس گونه نیست. می توانیم جنس های مشابه را با هم بشوییم تا آب کمتری هم مصرف گردد. از تنظیمات کم مصرف لباسشویی خانه هم می توانیم یاری بگیریم.

خانه تکانی وقت سرویس و تعمیر شیر های خراب است؛ این کار هم البته در جهت بهبود خانه تکانی محیط زیستی است و بهتر است که در فهرست کار های لازم جایش دهیم. اصل مطلب از این قرار است: برویم سراغ شیر هایی که چکه می نمایند و لوله هایی که نشت نموده؛ وقت تعمیرشان رسیده. با این کار تا حدودی جلوی هدررفتن آب سالم و تبدیلش به فاضلاب را می گیریم.

آب، جارو نیست. اگرچه خیلی وقت ها این موضوع رعایت نمی گردد، اما باید برای تمیزکردن حیاط و راهرو و بالکن و پارکینگ، به جای استفاده از فشار آب، از جارو استفاده کنیم. آب مایه حیات است، نه جاروی حیاط!

چند توصیه در وقت اضافه

خانه تکانی فرصت خوبی برای عایق کردن لوله هاست؛ این کار هم به نفع محیط زیست است و هم اقتصاد خانواده، چون هم هزینه گرمایش آب را کم می نماید و هم هزینه گاز را در زمستان.

همین حالا که این مطلب را می خوانید، یک بطری خالی را از آب پر کنید و بگذارید در فلاش تانک سرویس بهداشتی. این کار باعث می گردد آب کمتری هدر برود.

دوستداران محیط زیست و هواداران حقوق حیوانات اسم ماهی های زبرایی که این روز های دمِ عید در خیابان ها، مترو و کتابفروشی ها می فروشند، گذاشته اند: بطری مرگ واقعا نام بامسمایی است. زبرا های باهوش و رنگارنگ، اگرچه توی بطری های کوچک زیبا به نظر می رسند، اما این طوری خیلی زود می میرند. این درحالی است که آن ها می توانند در شرایط مناسب 5 سال زنده بمانند، اما قوطی های در بسته کوچک ظلم در حق آنهاست و اکسیژن و فضای مورد احتیاج را از آن ها می گیرد.

پس بهتر است اگر خیلی اصرار به خریدن ماهی داریم، بخریم و آن ها را در آکواریوم بیندازیم و خوب از آن مراقبت کنید. به علاوه اگر ماهی قرمز می خرید، حواستان باشد که سالم باشد و بتواند زنده بماند. آخر نوروز هم می توانید بسپاریدش به حوض های ماهی در پارک های شهری، نه رودخانه ها دریا؛ و خاتمه این که اگر بعد از خانه تکانی، در تعطیلات به دل طبیعت می زنیم، خوب مراقب باشیم که آتشی در طبیعت روشن نماند، ته سیگاری در جنگل و مرتع نیفتد و هیچ رد پایی از ما در محیط زیست باقی نماند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6911

به "با خانه تکانی به محیط زیست آسیب نرسانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خانه تکانی به محیط زیست آسیب نرسانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید