بحران کاغذ؛ افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت کتاب ها و نارضایتی مردم از نمایشگاه

به گزارش شیوا مارکت، ناشران با گذشت سه روز از نمایشگاه کتاب تهران از افزایش قیمت کتاب ها و کاهش قدرت خرید مردم می گویند.

بحران کاغذ؛ افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت کتاب ها و نارضایتی مردم از نمایشگاه

به گزارش ایبنا، سی ودومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فرصت خوبی برای بررسی تاثیر افزایش قیمت ملزومات تولید کتاب بر جریان تولید کتاب است. دور از انتظار نبود که ناشران با تجربه گذراندن دوره ملتهب بازار کاغذ و دیگر ملزومات برای حضور در این دوره دو هدف حفظ مخاطب و پیشگیری از ضرر را پیگیری کنند.

محمدعلی علمی، مدیر غرفه انتشارات علمی، یکی از آثار افزایش قیمت ملزومات تولید کتاب به ویژه کاغذ را کاهش فروش کتاب های عمومی این نشر می داند. علاوه بر قیمت، مخاطب، اجباری برای خرید ندارد و می تواند با وجود علاقه مندی از خرید آن ها صرف نظر کند که کاهش فروش را به دنبال دارد.

95 درصد کتاب های این نشر تخصصی است و با افزایش 10 تا 30 درصدی قیمت پشت جلد در نمایشگاه عرضه شده اند.

این فعال حوزه نشر، افزایش قیمت کتاب را تنها ناشی از افزایش قیمت کاغذ و یا دیگر ملزومات نمی داند، بلکه معتقد است کتاب متاثر از هزار و یک دلیل گران می شود. تورم، افزایش قیمت لیتوگرافی و حتی حق التالیف بر تعیین قیمت تمام شده کتاب تاثیر می گذارد.

این فعال حوزه نشر، افزایش 30 تا 40 درصدی رقم فروش را برای ناشر طی این دوره از نمایشگاه حتمی می داند، اما تاکید دارد که از نظر تعداد کتاب ها، ناشران با کاهش فروش روبرو خواهند بود.

شهرام جهانگیری، مدیر انتشارات چترنگ هم به مشکل کاغذ؛ خصوصا کاغذ بالک که در این نشر بیشترین استفاده را دارد، اشاره می کند و گرانی ملزومات تولید کتاب اعم از سلفون، مرکب و سایر ملزومات را دلیل اصلی افزایش قیمت کتاب از 30 تا 40 درصد می داند.

این افزایش قیمت کتاب از نظر جهانگیری نارضایتی مخاطب را در پی داشته که البته تا چند ماه دیگر و به دنبال افزایش بیشتر قیمت، شدیدتر خواهد شد. این فعال حوزه نشر قیمت فعلی کتاب را واقعی ارزیابی نمی کند و تاکید دارد نزدیک شدن به قیمت واقعی، نگرانی ها را افزایش خواهد داد.

بنابه گفته جهانگیری، قیمت کتاب تولید شده این نشر اواسط سال 1397 برای مخاطب نمایشگاه مناسب تر است، چراکه به عنوان مثال، قیمت کتاب 500 صفحه ای سال گذشته 40 هزار تومان بود اما امسال به 62 هزار تومان رسیده است. البته همان طور که اشاره شد، افزایش بیشتر قیمت متاثر از عوامل مختلف دور از انتظار نیست. شاید قیمت 62 هزار تومان به 80 هزار تومان نیز برسد.

مدیر انتشارات چترنگ، درباره ارتباط گرانی کتاب بر میزان بازدید از نمایشگاه، تحلیل می کند قشری که زحمت حضور در نمایشگاه کتاب را به جان می خرد، به دنبال خرید است و گرانی کتاب را درک می کند. ترجیح می دهد به جای خرید از کتاب فروشی از تخفیف نمایشگاهی استفاده کند.

به اعتقاد این ناشر مهم ترین دلیل این رفتار مخاطب ترس از افزایش قیمت کتاب در آینده است. با وجود این مباحث به نظر می رسد توان مخاطب به مرور برای خرید کتاب با توجه به افزایش مداوم کتاب کاهش پیدا کند.

اما مژگان اکبری، مدیر انتشارات سیب سرخ که اصرار دارد از کاغذ با کیفیت بالک استفاده کند به دلیل کمبود ناشی از گرانی این نوع کاغذ، نتوانسته همه 100 عنوان چاپ نخست این نشر را برای نمایشگاه این دوره آماده کند.

سیب سرخ با 65 عنوان چاپ نخست در نمایشگاه حضور دارد. به گفته این ناشر، هر بند کاغذ بالک دو سال پیش 87 هزار تومان بود در حالی که این قیمت در حال حاضر به 430 تا 440 هزار تومان در هر بند رسیده است. با توجه به تحلیل این ناشر، کاهش تعداد عنوان های چاپ نخست متاثر از گرانی کاغذ، علاوه براینکه موجب نارضایتی مولف شده، ریزیش مخاطب را نیز به دنبال داشته است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5391

به "بحران کاغذ؛ افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت کتاب ها و نارضایتی مردم از نمایشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران کاغذ؛ افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت کتاب ها و نارضایتی مردم از نمایشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید