بدون بلیط جهانگردی کنید

به گزارش شیوا مارکت، در این دوره و زمانه مینی ورلدها که با نام پارک های مینیاتوری هم شناخته می شوند، توانسته اند توجه بسیاری را به خود جلب نمایند، این پارک ها حس سفرهای گالیور در جهانی لی لی پوت ها را به شما می دهد چراکه جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلف جهان را در ابعاد کوچکتر به نمایش می گذارد و شما می توانید بدون متحمل شدن هزینه های گزاف سفر، جهان را تماشا کنید.

بدون بلیط جهانگردی کنید

این رؤیا دور از دسترس نیست، همین نزدیکی ها در غرب ایران، در مرتفع ترین نقطه ملایر به همت افرادی مبتکر، خلاق، تاریخ دوست و هنرمند، دنیای در ابعادی کوچک از تمام آثار باستانی مهم دنیا گرفته تا نماد تمدن های ایران، رم، مصر و چین گردآوری شده است. اینجا در مینی ورلد ملایر دنیا خلاصه شده و تو با گشتی یک ساعته تاریخ تمدن بشریت را ورق می زنی ...

مینی ورلد ملایر؛ نخستین پارک میراث دنیای در خاورمیانه

به گزارش ایسنا، پارک مینی ورلد ملایر به عنوان نخستین پارک نمایش میراث دنیای در خاورمیانه و یکی از برترین جاذبه های توریستی همدان به شمار رفته و به عنوان چهارمین پارک از این نوع در دنیا شناخته می گردد و در طول سال جهانگردان خارجی فراوانی از آن بازدید می نمایند.

در سال 1387، در دوران تصدی علیرضا امامی، شهردار اسبق ملایر، در گوشه ای از شمالی ترین نقطه شهر در 48 هکتار از زمین های بام ملایر، کلنگ احداث نخستین پارک موضوعی مینی ورلد ایران با هدف ایجاد تحول در حوزه های جهانگردی و مالی به زمین زده و مقرر شد در آن 138 اثر تاریخی و جاذبه مختلف دنیا در ابعاد کوچکتر ساخته و نصب گردد.

از آن موقع در دوران شهرداران بعد از امامی، فرایند ساخت المان های مختلف در این پروژه عظیم با فراز و فرودهای بسیار همچنان ادامه یافت و اکنون حسین بابائی، شهردار وقت ملایر مصمم است تا این پروژه را به اتمام برساند.

بعضی از جاذبه های ساخته شده پارک مینی ورلد ملایر عبارتند از تخت جمشید، سربازان هخامنشی، معبد آتنا، برج ایفل، برج پیزا، پل ورسک مازندران، 33 پل اصفهان، مقبره خیام، حافظیه شیراز و بسیاری جاذبه های دیگر که در حال ساخت و تکمیل هستند.

مینی ورلد؛ ظرفیت مهم جهانگردی غرب کشور

شهردار ملایر در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد ملایر یکی از ظرفیت های مهم جهانگردی استان همدان و غرب کشور بوده و امروز دیگر یک مطالبه محلی نیست بلکه یک طرح جهانگردی فرامحلی به شمار می رود و به عنوان یک طرح استانی منحصربفرد مقرر شد سازمان برنامه و بودجه پیگیری های لازم را برای اختصاص اعتبار به این طرح انجام دهد .

حسین بابائی با بیان اینکه تمام کوشش ما بر این است تا بتوانیم این مجموعه را به اتمام برسانیم، اضافه کرد: هدف ما در این مجموعه تفریحی- توریستی ایجاد یک فضای سرشار از نشاط، شادابی و تحرک است.

وی اظهار داشت: در این مدل از پارک ها شما می توانید تمامی جاذبه های جهانگردی کشور یا حتی دیگر کشورهای دنیا را مشاهده کنید و به قولی با یک تیر دو نشان بزنید، از سوی دیگر قطعاً این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های جهانگردی و خدمات مفرح، می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب جهانگرد، اشتغالزایی و توسعه مالی منطقه مثمرثمر باشد.

بابائی با بیان اینکه آبشار این مجموعه سال گذشته همراه با نورپردازی منحصربفرد با حضور استاندار همدان افتتاح شد، اظهار کرد: مینی ورلد تنها در ماکت جاذبه ها خلاصه نمی گردد و امکانات رفاهی آن باعث ایجاد اوقاتی خوش در کنار جاذبه های دنیا خواهد شد.

شهردار ملایر اضافه کرد: در بام ملایر و اطراف مینی ورلد فروشگاه، کافی شاپ، رستوران های سنتی و مدرن، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده است.

مینی ورلد؛ شاه کلید توسعه شهر دنیای

این مقام مسئول تأکید کرد: قطعاً این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های جهانگردی و خدمات مفرح می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب جهانگرد، اشتغالزایی و توسعه مالی منطقه مثمرثمر باشد.

وی با بیان اینکه امسال جدا از بودجه های دولتی، 15 میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه عظیم اعتبار درنظر گرفته ایم، ادامه داد: قرارداد ساخت دیوار چین و باغ مشاهیر با نصب سردیس های مشاهیر ایران و دنیا، میدان شهدا با کتیبه های ایثار و شهادت، برج قابوس، مجسمه های شیلی و آبشار با پیمانکار بسته شده و در حال ساخت هستند.

شهردار ملایر با بیان اینکه 12 پروژه به طور همزمان در مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورلد ملایر در حال احداث است، گفت: عملیات گودبرداری برای ساخت اهرام ثلاثه مصر در مجموعه مینی ورلد شروع شده است.

وی شرح داد: در راستای ساخت المان ها و ابنیه تاریخی مرتبط با تمدن های تاریخی بشری، اقدام به ساخت اثر تاریخی اهرام ثلاثه مصر به نام های خوفو، خَفرِع و مَنقُرع نموده ایم که هرم خوفو عظیمترین شان است و تنها بازمانده عجایب هفت گانه دنیا به شمار می آید.

بابائی در رابطه با ابعاد اهرام ثلاثه در مجموعه دنیا کوچک اضافه کرد: هرم عظیم خوفو با ابعاد پایه 9.20 در 9.20 و ارتفاع 5 متر و 90 سانتی متر، هرم متوسط خفرع با ابعاد پایه 8.60 در 8.60 و ارتفاع 5 متر و نیم و هرم کوچک منقرع با ابعاد پایه 4.20 در 4.20 و ارتفاع 2 متر و 60 سانتی متر در حال ساخت هستند.

وی اظهار کرد: فونداسیون این بناها به ترتیب عبارتند از هرم خوفو 9.70 در 9.70 در 5 متر، هرم خضرع 9.10 در 9.10 در 5 متر و هرم منقرع 4.70 در 4.70 در 5 متر همچنین امیدواریم طبق برنامه ریزی ها این پروژه تا ابتدای شهریورماه امسال به اتمام برسد و در هفته دولت شاهد افتتاح آن باشیم.

بابائی یادآور شد: اهرام ثلاثه در دوران مصر باستان ساخته شده و این اهرام در محدوده شهر باستانی جیزه و در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است و قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر حدود سال 2550 پیش از میلاد می رسد.

وی عنوان کرد: ساخت این گونه آثار تاریخی در مجموعه دنیا کوچک در میان مدت و بلندمدت، جذب جهانگردان داخلی و خارجی را به دنبال دارد و گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از پیشران های رشد مالی، اشتغالزایی و فرصت های مالی بیشتر برای شهفرایندان ملایری را به ارمغان می آورد.

وی در ادامه از ساخت کاخ خورشید در شهر دنیای انگور و منبت مبلمان اطلاع داد و گفت: عملیات ساخت بنای تاریخی کاخ خورشید در ابعاد کوچکتر برای بازدید مشتاقان جهانگردی و ایرانگردی در مجموعه مینی ورلد ملایر شروع شد.

شهردار ملایر شرح داد: کاخ خورشید از مجموعه کلات نادری واقع در شهرستان کلات استان خراسان رضوی و یکی از آثار ملی ایران است و در سال 1151 هجری قمری به دستور نادرشاه برای اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم ساخته شده و با شماره 329 به ثبت رسیده و عملیات ساخت ابعاد کوچکتر آن شروع شده است.

بابائی ابعاد این بنا را در مجموعه دنیا کوچک، نصف اندازه واقعی و زیربنای آن را 350 متر اعلام کرد و ادامه داد: نمای خارجی کنگره دار این بنا، قسمت زیبای آن به شمار می رود که در آن معماری گورکانی- هندی به کار رفته است و تمام این خصوصیات در این پروژه به کار خواهد رفت.

مینی ورلد؛ کلیدی ترین پروژه ملی ملایر در جذب جهانگرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان نیز در خرداد ماه سال گذشته در سفر به ملایر با بیان اینکه کلیدی ترین و مهمترین پروژه ملی ملایر در زمینه جذب اعتبار ملی مینی ورلد و بام ملایر است، گفت: این پروژه در سطح کشور بی نظیر است و نقش مهمی در جذب جهانگرد و رونق صنعت توریسم دارد.

محمود رضا عراقی اضافه کرد: در این پروژه عظیم ابداع شده که متأسفانه به علت نبود اعتبارت کافی نیمه تمام باقی مانده، بیشتر المان های تاریخی دنیا در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه استاندار همدان پیگیر اتمام این پروژه ملی است، بر لزوم جذب سرمایه گذار برای تکمیل شدن بخش های مختلف مینی ورلد ملایر تأکید کرد.

گشتی کوتاه در دنیا کوچک

ملایر، در غرب ایران و در جنوب شرقی استان همدان قرار گرفته است، پیشنهاد ما این است که برای بازدید از دنیا کوچک در فصل بهار و تابستان با در دست داشتن دوربین عکاسی پا به این نقطه بگذارید، از بلوار انقلاب و بلوار شهید بیات، عبور نموده و در کیلومتر یک بلوار نبوت، وارد این فضای تاریخی می شوید. در ادامه تعدادی از آثار ساخته و نصب شده در این مجموعه را مرور می کنیم:

تخت جمشید

ارزشمندترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران قطعا تخت جمشید است که در نزدیکی مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شرق شیراز قرار گرفته است. ایرانیان قدیمی به این بنای تاریخی پارسه و چهل منار و یونانیان باستان به آن پرسپولیس می گفتند. این سازه ارزشمند در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است، نمونه ای کوچک در این مجموعه در پارک مینی ورلد در ملایر وجود دارد.

آرامگاه خیام

بنای آرامگام حکیم عظیم ایران، نماینده از شهر نیشابور در پارک مینی ورلد در ملایر است. طراح این بنا در سال 1342 شخصی به نام هوشنگ سیحون نیز بوده است. وی برای طراحی این بنا از زندگی و اندیشه های خیام، مبدع تقویم جلالی ایده گرفته و سه وجه شاعری، ستاره شناسی و ریاضیدانی او را به نمایش گذاشته است.

حافظیه شیراز

آرامگاه حضرت حافظ، از جمله جاذبه های اصلی جهانگردی ایرانیان در پارک مینی ورلد ملایر است؛ این سازه با طرحی از آندره گدار فرانسوی و با الهام از عناصر معماری دوران زندیه به شکل امروزی اش درآمد. این ساختمان پرمعنا به زیبایی هنر و عرفان ناب ایرانی را به نمایش می گذارد.

برج ایفل پاریس

معروف ترین برج دنیا که ایفل پاریس و نماینده از کشور فرانسه بوده که در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است. این بنای ارزشمند ارتفاعی به اندازه 334 متر دارد و در سال 1887 میلادی تا 1889 مدت زمان ساخت آن به طول انجامید. این برج کاملا فلزی، که در روزگار خود عظیمترین بنای دوران به شمار می آمد، با 18 هزار و 38 قطعه و با یاری دو و نیم میلیون پیچ و مهره ساخته شد.

برج کج پیزا

نمونه ای کوچک از برج پیزا که نماینده کشور ایتالیا است در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است تا افرادی که امکان سفر به ایتالیا را ندارند بتوانند به رفتن به این پارک از آن دیدن کنید.

ماکت سربازان هخامنشی

مجسمه سربازان هخامنشی با وسعت کوچک تر و زیباترین شکل ممکن طراحی و اجرا شده است که از زیباترین بخش های این پارک به شمار می رود.

ماکت معبد الهه آتنا

معبد آتنا یا پارتنون از دیدنی های یونان با قدمتی بیش از 2500 سال و از مهم ترین جاهای تاریخی دنیا است، ماکت این معبد بی نظیر در پارک مینی ورلد ملایر از دیدنی های آن پارک است.

ماکت پل ورسک مازندران

ماکت پل ورسک از دیگر جاذبه های تاریخی استان مازندران است که در دوره جنگ دنیای دوم در سواد کوه ساخته شد و از زیباترین پل های تاریخی ایران به شمار می رود، ماکت این پل در پارک مینی ورلد طراحی شده و قابل بازدید است.

ماکت 33 پل اصفهان

سی و سه پل از تاریخی ترین پل های روی آب دنیا که در اصفهان قرار گرفته است ماکت آن در پارک ملایر طراحی شده است و علاقه مندان به دیدنی های تاریخی می توانند از آن بازدید به عمل آورند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21544

به "بدون بلیط جهانگردی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون بلیط جهانگردی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید