بررسی دلایل نوسان در بازار سرمایه

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، کیانی، مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر در خصوص دلیل نوسانات بورس شرح داد: بازار سرمایه طی چند ماه اخیر پر هیجان بوده است. تعداد کدهای فعال در بورس در اسفند 96 کمتر از 8 میلیون، سال 97 حدود 9 میلیون، سال 98 بیشتر از 10 میلیون بوده که هم اکنون به بیش از 22 میلیون رسیده است.

بررسی دلایل نوسان در بازار سرمایه

او با اشاره به دو طریق سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بازار سرمایه ادامه داد: همواره توصیه شده که اگر سرمایه گذاران دانش کافی ندارند به صورت غیرمستقیم وارد این بازار شوند چراکه بازار بورس پیچیده و متکی به دانش است.

کیانی بیان نمود: در اسفند سال 96 تعداد صندوق های سرمایه گذاری 10 هزار و 694 بوده که امسال به 361 هزار رسیده و این میزان صندوق در شرایطی که 22 میلیون کد داریم خیلی کم است و تنها 5 درصد معاملات توسط صندوق های سرمایه گذاری انجام می شود.

او ادامه داد: در بازار سرمایه 20 درصد معاملات توسط سرمایه گذاران حقوقی و 80 درصد توسط سرمایه گذاران حقیقی انجام می شود در واقع بیشتر معاملات بازار سرمایه توسط سرمایه گذاران غیرحرفه ای صورت می گیرد که این امر باعث ایجاد نوسان در بازار می شود.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران با اشاره به اینکه نرخ دلار و تورم از متغیرهای اثرگذار بورس هستند، گفت: افزایش اخیر نرخ دلار هنوز روی بازار اثری نداشته است و می توان انتظار داشت به این دلیل فرایند بورس صعودی باشد.

بازار سرمایه به انسجام و فرماندهی واحد نیاز دارد

در ادامه برنامه خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه شرح داد: طی چند مدت اخیر تعداد افرادی که به بازار سرمایه پیوستند زیاد بوده و این بازار ظرفیت پذیرایی و زیرساخت های لازم را نداشته است.

او اضافه نمود: آسیب جدی به بازار سرمایه را اظهار نظر نادرست افرادی که تخصصی نسبت به این بازار ندارند، می زند. طبق قانون اجازه مشاوره سرمایه گذاری تنها به افرادی که مجوز لازم از بورس داشته باشند داده می شود اما اکنون به این صورت نیست.

خدارحمی شرح داد: این اظهار نظرهای نادرست از 3 ماه پیش شروع شده و هنوز هم ادامه دارد. افرادی معتقدند بازار سرمایه بی دلیل رشد کرده است. این شرایط نگران کننده ای که ایجاد شده باعث می شود افراد زیادی ظرف مدت کوتاهی از بازار خارج شوند که این امر نوسان ایجاد می کند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بسیاری از نمادها و سهام ارزشمند در بازار از ارزش ذاتی خود 20 تا 30 درصد عقب مانده اند که هنوز مستعد سرمایه گذاری هستند. در بسیاری از نمادها شرایط مطلوبی پیش بینی می شود.

خدارحمی بیان نمود: بازار سرمایه نسبت به اخبار و تحلیل ها حساس است.باید مسئولان اجازه بدهند کارهای تخصصی بورس از سوی کارشناسان این بازار دنبال شود. بازار سرمایه به انسجام و فرماندهی واحد نیاز دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24743

به "بررسی دلایل نوسان در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی دلایل نوسان در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید