برگزاری جشنواره نوروز در رومانی

به گزارش شیوا مارکت، جشنواره نوروز در رومانی

روز گذشته جشنواره نوروز با هدف آشنا کردن مردم کشور رومانی با آداب و رسوم و سنت هایی ایرانی در این کشور برگزار گردید که با استقبال زیادی هم همراه بود. این جشنواره با همکاری سفارت خانه های ایران، ترکمنستان و قزاقستان در موزه ملی دهکده بخارست برگزار گردید. در جریان برگزاری جشنواره نوروز در رومانی برنامه های مختلفی جهت آشنا کردم مردم رومانی با آداب و رسوم نوروز، موسیقی سنتی و همین طور غذاهای محلی این کشورها برگزار گردید که با استقبال گسترده ای هم روبرو شد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این خبر بیشتر بدانیم.

برگزاری جشنواره نوروز در رومانی

همکاری کشورهای حوزه نوروز

نوروز جشنی باستانی است که امروزه علاوه بر ایران در چندین کشور جهان مثل افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، پاکستان، هندوستان و … هم برگزار می گردد. خوشبختانه در سال های اخیر کوشش های مثبتی در جهت احیاء و پاسداری از این سنت باستانی صورت گرفته و کشورهای حوزه نوروز برنامه های متنوعی را در این ایام برگزار می نمایند. یکی از این اقدامات برگزاری جشنواره نوروز در رومانی است که با همکاری سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان در موزه ملی دهکده بخارست برپا شد.

بخش های مختلف جشنواره

به نقل از خبرگزاری ایرنا، جشنواره نوروز در رومانی به طور کلی در سه بخش صنایع دستی و آیین های نوروز، موسیقی و غذاهای سنتی برگزار گردید و کشورهای شرکت نماینده (ایران، ترکمنستان و قزاقستان) در آن به معرفی آداب و رسوم، موسیقی و غذاهای سنتی خود پرداختند. جالب است بدانید که غرفه ایران در بین کشورهای شرکت نماینده در بخش غذاهای سنتی و صنایع دستی از پربازدیدترین غرفه ها بود و با استقبال خوبِ مردم رومانی روبرو شد. همچنین از بخش موسیقی سنتی که توسط گروه آوای باران به سرپرستی موسسه گل صلح جهانی برگزار گردید نیز استقبال گسترده و پرشوری به عمل آمد.

پائولینا پوپویو مدیر موزه ملی دهکده بخارست با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره مشترک، سخنانی را درباره ثبت جهانی نوروز به عنوان یکی از آیین های باستانی ایراد کرد. مرتضی ابوطالبی سفیر کشورمان در رومانی نیز ضمن خیر مقدم به شرکت نمایندگان فلسفه سفره هفت سین را برای حاضران تشریح کرد. در ادامه سفرای ترکمنستان و قزاقستان هم به ارائه توضیحاتی در خصوص آیین نوروز در کشور خود پرداختند. جشنواره نوروز مورد استقبال قابل توجه سفرا و دیپلمات های مقیم، مقام های محلی و رسانه های مهم کشور رومانی از جمله مدیافاکس و اجر پرس و رومانیایی ها نهاده شد.

گل رز ایرانی، نماد صلح و دوستی

همچنین به مناسبت نوروز 1398 شمسی گل رز ایرانی که از سوی مجتبی حمیدی رییس موسسه گل جهانی صلح از کشورمان به رومانی آورده شده در سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور مرتضی ابوطالبی سفیر کشورمان به نشانه پیغام صلح و دوستی مردم دو کشور کاشته شد. حمیدی در ملاقات با سفیر ایران در بخارست پس از کاشت گل جهانی صلح در سفارت ایران، درباره اهداف موسسه یاد شده سخنانی در این رابطه بیان نمود.

حمیدی در خصوص این کار نمادین اظهار کرد: عمر گل محمدی کوتاه است و با فرآیندی خاص این گل تبدیل به گلاب و عطر می گردد، پس اگر گل محمدی را نماد صلح بدانیم باید برای ایجاد، حفظ و پایداری آن برنامه داشته باشیم و کوشش کنیم. از نظر موسسه گل جهانی صلح، صلح و دوستی یک موجود زنده است که همواره باید از آن مراقبت و شرایط بقای آن را ایجاد کرد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4294

به "برگزاری جشنواره نوروز در رومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره نوروز در رومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید