به جای واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی ها ساختار آن اصلاح گردد

به گزارش شیوا مارکت، یک کارشناس بازار کار با تاکید بر ضرورت بازنگری جدی در ساختار بیمه بیکاری گفت: معاونت روابط کار وزارت کار به جای واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی ها، مقدمات اصلاح ساختار بیمه بیکاری در کشور را فراهم کند.

به جای واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی ها ساختار آن اصلاح گردد

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره واگذاری موضوع بیمه بیکاری به کاریابی ها ابراز عقیده کرد و گفت: در سال های گذشته به لحاظ کمی و کیفی تغییر خاصی در بیمه بیکاری انجام نشده و سازمان تأمین اجتماعی و دولت برای توسعه بیمه بیکاری و ارتقای سطح آن در حوزه کارجویان و بیکاران اقدام خاصی صورت نداده اند.

وی ادامه داد: آنالیز ها نشان می دهد که طی یک دهه گذشته تعداد کسانی که بیمه بیکاری می دریافتد حدود 200 هزار نفری است که همیشه اعلام می گردد و یعنی اینکه دولت و سازمان تأمین اجتماعی برنامه ای برای تغییرات جدی در بحث کمیت و کیفیت بیمه بیکاری ندارند.

احتیاجمند اصلاح ساختار بیمه بیکاری هستیم

این کارشناس بازار کار با تاکید بر اصلاح ساختار بیمه بیکاری، گفت: معتقدم اول باید ساختار بیمه بیکاری مبتنی بر شرایط بازار و جمعیت فعال کشور مبتنی بر میزان اشتغال و بیکاری مورد بازنگری جدی قرار گیرد و این کار وظیفه معاونت روابط کار وزارت کار است.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه بیمه بیکاری به عنوان اهرم مؤثر در حوزه بازار کار مطرح نیست، اضافه کرد: متأسفانه بازار کار از زمانی که تحت تأثیر تحریم ها و هدفمندی یارانه ها قرار گرفته نرخ بیکاری افزایش یافته و بیمه بیکاری نتوانسته به عنوان ابزاری مؤثر در حوزه روابط کار عمل کند. ما احتیاج داریم که هرچه سریع تر ساختار بیمه بیکاری را اصلاح کنیم.

منفک شدن منابع صندوق بیمه بیکاری و تأمین اجتماعی

به گفته این کارشناس بازار کار، یکی از موانعی که موجب شده بیمه بیکاری ظرفیت لازم را برای پوشش بیکاران در کشور نداشته باشد، غیرقابل تفکیک بودن منابع صندوق بیمه بیکاری از صندوق بیمه تأمین اجتماعی بوده است؛ در حالی که منابع آن باید جداگانه باشد تا دولت بتواند به شایستگی به کارجویان و بیکاران خدمت رسانی کند.

وی گفت: از گذشته تاکنون به دلایل متعددی دولت از پرداخت سهم خود به صندوق تأمین اجتماعی خودداری نموده و این کارفرمایان بودند که سه درصد سهم خود را می پرداختند، به همین دلیل است که دولت سرمایه گذاری لازم را برای وظایف حاکمیتی خود انجام نمی دهد و امکان توسعه خدمات بیمه ای به کارجویان روز به روز کاهش می یابد.

اصلاح قانون تأمین اجتماعی مقدم بر قانون بیمه بیکاری

حاج اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اصلاح ساختار بیمه بیکاری احتیاجمند اصلاح قانون بیمه بیکاری هستیم؟ گفت: معتقدم اصلاحات قانون سازمان تأمین اجتماعی مقدم بر اصلاح قانون بیمه بیکاری است. در حال حاضر صندوق بیمه تأمین اجتماعی به عنوان صندوقی فراگیر جمعیتی نزدیک به 40 میلیون نفر را پوشش می دهد اما با بحران های عدیده ای روبه رو است و امکان اینکه ظرف چندسال آینده به ورشکستگی برود زیاد است لذا بحث صندوق بیمه تأمین اجتماعی مقدم بر بیمه بیکاری است و اگر مجلس هم تمایلی به این کار داشته و طرحی تهیه کند، انتها بهتری می یابد.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه خاطره خوبی از واگذاری ها در اموری که جنبه حاکمیتی دارند، نداریم، گفت: به دلیل فساد، رانت، ارتباطات و تبعیض هایی که در این گونه موارد دیده شده توصیه من این است که بیمه بیکاری به کاریابی ها واگذار نگردد. اگر چه در گذشته کاریابی ها در این زمینه مشارکت داشتند ولی به دلیل نبود سیستم نظارت قوی مسائل و عوارضی برای صندوق بیمه بیکاری ایجاد کردند و دچار مشکل شدند.

جویندگان کار محروم از دریافت مقرری بیمه بیکاری

حاج اسماعیلی درعین حال با اشاره به تحت پوشش قرار دریافت نیروهای بیکار در کشورهای خارجی، گفت: در کشورهای دیگر کارجویانی که نتوانند شغلی پیدا نمایند یا از کار بیکار شده باشند تا اشتغال به کار مجدد از حداقل ها برخوردار می شوند و تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند. در کشور ما هم چنین امکانی پیش بینی شده ولی افرادی که واجد شرایط و بهره مندی از مکانیسم حمایتی هستند نمی توانند از این مزایا استفاده نمایند و در واقع مقرری بیمه بیکاری نصیب جویندگان کار نمی گردد.

وی در انتها توضیح داد: با توجه به آنکه واگذاری امور مربوط به بیمه بیکاری به کاریابی ها با منابع اقتصادی مرتبط است، معتقدم این کار به وسیله هیأت های تشخیص و حل اختلاف و سازمان تأمین اجتماعی دنبال گردد بهتر است تا اینکه به کاریابی ها واگذار گردد.

به گزارش خبرنگاران، اخیراً زمزمه واگذاری امور مربوط به بیمه بیکاری به کاریابی ها شنیده شده و این امر مورد مخالفت بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه کار قرار گرفته است. بر اساس قانون بیمه بیکاری، بیمه شدگانی که به دلیل حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله و آتش سوزی و بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشند می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7225

به "به جای واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی ها ساختار آن اصلاح گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی ها ساختار آن اصلاح گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید