بورس ارتباطی با قیمت دلار دارد؟ ، بازار بورس با حمایت دستوری به زمین می خورد؟ ، دولتمردان پول پاشی نکنند

به گزارش شیوا مارکت، حمایت ها از بورس ادامه دارد، اما نه آن حمایتی که بازار تشنه آن است. برگزاری جلسات متعدد با حضور تعداد زیادی از مدیران ارشد حقوقی با مسئولان بورس درحالی در روزهای گذشته رخ داد که هدف اصلی از این جلسات جمع آوری صفوف فروش سهام با پول پاشی است. کارشناسان این سبک از حمایت را نه تنها موقتی می دانند، بلکه چنین حمایتی را خلاف ذات بازار عنوان می کنند.

بورس ارتباطی با قیمت دلار دارد؟ ، بازار بورس با حمایت دستوری به زمین می خورد؟ ، دولتمردان پول پاشی نکنند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، آشتی دولت با بورس در حالی رخ داد که جذابیت این بازار عموم مردم را به سمت خود کشانده بود. در این میان نقش دولت با عرضه صندوق های دارا یکم و خبر عرضه دارا دوم و سوم جذابیت برای ورود به این بازار را دو چندان کرد، اما به اعتقاد فعالان بازار بی اعتمادی سهامداران از خبر توقف عرضه دارا دوم شروع شد و با ادامه بی برنامگی ها در زمان بندی معاملات بورس و تصمیماتی که گرفته شده و پس گرفته می شد به اوج خود رسید.

به گفته کارشناسان اگر قرار باشد حمایتی صورت بگیرد باید ابتدا مسوولان و سیاست گذاران از تصمیمات کوتاه مدت دوری کرده و به فکر حمایتی منطقی باشند. هزاران میلیارد تومان که قراراست صرف جمع آوری صف فروش گردد بهتر است صرف حمایت از صنایع و توسعه بازار باشد.

عدم اشراف دولتمردان به بازار

پیمان ارمغان تحلیلگر بازار: واقعیت این است که دولتمردان ما اشراف کافی به شرایط بازار سرمایه ندارند. از این رو گمان می کردند صرفا با حمایت لفظی می توانند بازار را کنترل کنند. این درحالی است که بازار سرمایه به حمایت عملی نیاز دارد، نه حمایت کلامی.

در چند ماه اخیر تعیین شد دولتمردان ابزار حمایتی برای بازار ندارند و اگر هم دارند نمی توانند از آن به درستی برای هدایت بازار بهره ببرند و حالا که جذابیت های بازار برای دولتمردان نیز کمتر شده به دلیل عدم آگاهی کافی از این بازار نتوانستند به وعده های مثبتی که به مردم برای حضور در بورس داده بودند، عمل کنند.

از این رو دولت نمی تواند به دلیل حمایتی که از بورس کرده یک عده حقوقی را مجاب کند که پول شان را صرف نگه داشتن بازار کنند. چرا که آنها هم ذی نفعانی دارند که مجبور می شوند به صورت دستوری خرید کنند، به همین دلیل ناهماهنگی هایی به وجود می آید و بازار دچار التهاب می گردد.

اگرچه می گردد همین بازار خراب را با ابزارهای متنوعی از جمله اوراق تبعی و صندوق حمایت از توسعه بازار و ترکیبی از عوامل حمایت زا نجات داد، تا بازار با استفاده از مولفه های بنیادی که دارد به فرایند صعودی خود با سرعتی کمتر بازگردد.

حمایت از بازار تنها به معنی جمع کردن صف نیست. در سال های گذشته و زمانی که بازار سقوط را تجربه می کرد سهامداران عمده ای که سهام ارزنده ای داشتند برای آن سهام، اوراق تبعی صادر می کردند و سهامدار مطمئن بود سهامش را بدون ضرر و با سودی تعیین می تواند بفروشد. حمایت از بازار به معنی خرید در منفی نیست و کسانی که بازار را جمع می کنند باید به شرایط بازار آشنایی داشته باشند.

وقتی بازار با 30- 40 درصد ریزش روبرو شده طبیعی است تا برگشت بازار به تعادل و عقب نشینی صف ها زمان نیاز دارد. بازار برای اینکه از صف نشینی در بیاید نیازمند آرامش است و با افزایش دامنه نوسان می توان کاری کرد تا سهامدار چشمش دنبال صف فروش نباشد. اما اینکه احساس کنیم امروز سهمی را حمایت کردیم و فردا عرضه اش کردیم تا صف های خرید و فروش را هدایت کنیم، باوری است که به بازار لطمه می زند. بدون اینکه دامنه نوسان را حذف کنیم یا دامنه نوسان برخی سهام شرکت ها را زیاد کنیم نباید توقع داشته باشیم با دو روز خرید در منفی و فروش، صفوف فروش جمع گردد.

این اشتباهی بود که مرتکب شدند و بخشی از منابعی که به بازار تزریق شده بود سوخت شد. برخلاف عده ای که می گویند اتفاقات اخیر بورس به قیمت دلار برمی گردد معتقدم ریزش بازار ربطی به افزایش قیمت دلار ندارد و حتی اگر بازار سرمایه به شرایط قبل هم برگردد ممکن است قیمت دلار بالاتر برود. به دلیل محدودیت هایی که برای شبکه بانکی ما ایجاد شده به راحتی نمی توان پول را از کشور خارج کرد، بنابراین افزایش قیمت دلار نمی تواند تاثیر منفی بر بازار سرمایه بگذارد.

حمایت از بازار؛ از حرف تا واقعیت

در سال های 96 و 97 بازارهای موازی بورس رشد خوبی را به خود دیدند، این در حالی بود که بازار سهام در شرایط چندان مطلوبی به سر نمی برد.

با شروع سال 98 و با ساماندهی برنامه های نظام مالی کشور، بانک مرکزی توانست با غلبه بر نرخ سود سپرده ها از یکسو و اشباع بازارهای موازی از سوی دیگر، نقدینگی را که در بانک ها و بازارهای موازی به صورت راکد مانده بود را به سمت بازار سرمایه راهی کند. با شروع این فرایند، دولت و سازمان بورس با انجام اقداماتی تحسین برانگیز باعث افزایش عمق بازار و جذابیت سرمایه گذاری در این بازار شدند که از جمله این عوامل می توان به افزایش عرضه های اولیه و ورود شرکت های مختلف به بازار سرمایه اشاره کرد.

از سوی دیگر دولت با عرضه بخشی از سهام خود تحت عنوان دارا یکم و ایجاد حس امنیت سرمایه گذاری و ثبات بازار، توانست به عمق بخشی بازار و افزایش قدرت نقدشوندگی آن بیشتر کمک کند. این فرایند تا سال 99 ادامه پیدا کرد و باعث جذب هر چه بیشتر نقدینگی در بازار سرمایه شد. در این میان از تیرماه سال 99 زمزمه هایی از اختلافات درون دولتی بر سر عرضه سهام پالایشی دولت به گوش می رسید که در نهایت این اختلافات به واقعیت بدل شد.

نتیجه این اختلافات، ایجاد حس عدم امنیت و ثبات در سرمایه گذاری بود و با شدت دریافت این موضوع و ورود اختلافات به بازار سرمایه، شاهد دستکاری ها و کنترل های زیادی در بازار بودیم که عملا باعث ترس و حس عدم امنیت سرمایه گذاران شد. در این میان دولت برای جبران این موضوع دست به تصمیم اشتباه دیگری زد و آن، اعلام حمایت کورکورانه با مثبت کردن دستوری بازار بود که تاثیر آن اقدام، این روزها با صف های فروش و بی اعتمادی سهامداران بیشتر نمایان شده است.

باید مسوولان و متولیان امر به این واقعیت بیشتر دقت کنند که اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران با اوامر و دستورات مقطعی و جلسات فرمایشی برنمی گردد و برگزاری جلسات و اتخاذ تصمیمات یکی، دو روزه مبنی بر جمع آوری نمادین صف های فروش، تنها اوضاع اعتماد باقی مانده سهامداران را بدتر می کند. واقعیت این است که حمایت صحیح نه بر مبنای دستورات مدیریتی و صرفا بر مبنای حرف و برگزاری جلسات، بلکه با عمل و برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت ها و قوانین شفاف و تاثیرگذار امکان پذیر است و تنها در این صورت می توان حس اطمینان و امنیت در سرمایه گذاری را به بازار و سهامداران برگرداند.

بورس برای دولتمردان از سکه افتاد

با این شرایط بازار، استراتژی خروج است و سهامداران ترجیح می دهند از بازار خارج شوند. افزایش حجم سهم شناور و از سویی افزایش قیمت سهم باعث شد اگر حقوقی بخواهد یک روز صف را جمع کند به منابع مالی زیادی نیاز داشته باشد. سال گذشته با روزانه 20 میلیارد تومان می توانستند بازار را جمع کنند، اما امسال با 300میلیارد تومان هم نمی توانند صف را جمع کنند یا اگر بتواند صف فردا را جمع کند معلوم نیست بتوانند روز بعدش صف را جمع کنند و عملا به دلیل اینکه سازمان بورس و حقوقی ها نتوانستند جو بازار را مثبت کنند بازار به مدار منفی برگشت.

هرچند به نظر من اوایل سال سازمان بورس می توانست بر موضوع بازارگردانی تمرکز کند. بهترین ابزاری که می توانست بازار را به بهترین شکل کنترل کند صندوق های بازارگردانی با سطح بالای توانایی بود نه صندوق های بازارگردانی فعلی.

دولت از ابتدای سال با حمایتی که از بورس کرد عملا توانست منابع زیادی را وارد بازار سرمایه کند و ناخودآگاه مردمی که همیشه چشم شان دنبال بازار دلار و طلا و مسکن بود ناگهان متوجه بازار سرمایه شدند و بخشی از سرمایه شان را وارد بازار سهام کردند، اما بعد از گذشت چند ماه خبری از حمایت های مسوولانی که مردم را به سرمایه گذاری در بورس ترغیب کرده بودند، نشد. از این رو اعتماد سهامداران خدشه دار شد و در این زمینه اظهارنظرهای متفاوتی وجود دارد. اگر نگاهی به عملکرد بازیگران دولتی بازار بیندازیم می بینیم که دولت در شرایط به وجود آمده فعلی نقشی ندارد.

زمانی به واسطه خصولتی ها عرضه در بازار زیاد صورت می گرفت، اما در حال حاضر نه خبری از عرضه های پی درپی است و نه خبری از حمایت دولت، و دولت برای حمایت از بازار بسته پیشنهادی ارائه نمی دهد یا برنامه خاصی ندارد و به نظر می رسد با وجود اینکه دولت نقشی در تخریب بازار ندارد، اما به دنبال ساختن بازار هم نیست. اگر شرایط منفی بازار سرمایه ادامه داشته باشد بخشی از منابع موجود به سمت بازار دلار و طلا هدایت می گردد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22880

به "بورس ارتباطی با قیمت دلار دارد؟ ، بازار بورس با حمایت دستوری به زمین می خورد؟ ، دولتمردان پول پاشی نکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس ارتباطی با قیمت دلار دارد؟ ، بازار بورس با حمایت دستوری به زمین می خورد؟ ، دولتمردان پول پاشی نکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید