تاسیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس در جنوب شرق ایران

به گزارش شیوا مارکت، مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران با هدف شناسایی، مستندسازی، تهیه پرونده های ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس و پاسداری و ترویج این آثار فرهنگی در بندرتاریخی کنگ برنامه ریزی و تاسیس شد.

تاسیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس در جنوب شرق ایران

به گزارش خبرنگاران، مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران صبح دوشنبه پنجم شهریور با حضور صالح دریانورد، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان، ناصر شریفی نماینده غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، غلامرضا آباد فرماندار شهرستان بندر لنگه، عباس نوروزی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان و اعضای شورای اداری استان و شهرستان به مناسبت هفته دولت افتتاح شد.

شبان میرشکرایی رئیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران در گفت وگو با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: ساختار و نظام عملکرد این مرکز با پشتیبانی استاندار و فرماندار بندر لنگه و پیگیری مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان و شهردار بندر تاریخی کنگ و با تأیید علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع به کار کرد.

وی با بیان این که حوزه عملکرد این مرکز به صورت ویژه مربوط به استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان است، ادامه داد: با توجه به ماهیت فرامرزی مصادیق میراث ناملموس دامنه فعالیت های این مرکز به حدود سیاسی این استان ها محدود نخواهد بود، بلکه این مرکز به عنوان بازوی مردمی، همکار و عملکردی حفظ و احیای معاونت میراث فرهنگی و دفترثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این بخش از کشور فعال خواهد بود.

وی در زمان افتتاح این مرکز نیز با اشاره به اهمیت آثار فرهنگی ناملموس، پاسداری و ترویج این آثار را به منزله تقویت بنیان های وحدت ملی، هویت فرهنگی و شاخص های توسعه پایدار دانست و حوزه فرهنگی جنوب شرق کشور را پل ارتباطی ایران با فرهنگ های همسایه در شبه قاره هند و شرق آفریقا معرفی کرد و بندر تاریخی کنگ را یکی از مؤثرترین و با سابقه ترین نقاط کشور در این دادو ستد فرهنگی دانست و تاسیس این مرکز در این بندر تاریخی را به فال نیک گرفت.

میرشکرایی همچنین دانش لنج سازی و دریانوردی را از مهمترین مصادیق میراث ملموس کشور دانست که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و تاسیس پایگاه جهانی برای پاسداری از این اثر فرهنگی را در زمره فعالیت های ارزشمند و تخصصی شهرداری بندر تاریخی کنگ در حوزه میراث ناملموس معرفی کرد که پیش از این انجام گردیده بود.

همچنین صالح دریانورد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از ایجاد مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران، برای همکاری و اختصاص بودجه برای پیشبرد اهداف این مرکز اعلام آمادگی کرد.

ایوب زارعی شهردار بندر تاریخی کنگ نیز با شرح و توصیف اقدامات حفاظتی و احیایی شهرداری در حوزه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،اقدامات مورد احتیاج برای حفاظت از این بندر تاریخی را سرلوحه عملکرد شهرداری بندر تاریخی کنگ دانست و اضافه کرد: شهرداری بندرکنگ به عنوان تامین کننده هزینه های تاسیس و راه اندازی این مرکز نهایت همکاری را در حد توان با این اقدام ارزشمند فرهنگی خواهد داشت.

به گفته وی، شهرداری بافت تاریخی در قدم نخست یکی از ساختمان های مرمت گردیده در بافت تاریخی به مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران و پایگاه ملی بافت تاریخی بندر کنگ اختصاص داده و تجهیز گردیده است.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 460

به "تاسیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس در جنوب شرق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس در جنوب شرق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید