تاکید عراقچی و همتای ترکمنستانی بر بازگشایی مرزهای 2 کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی

به گزارش شیوا مارکت، معاونان وزرای خارجه ایران و ترکمنستان بر لزوم همکاری مشترک برای برطرف کردن موانع حاصل از شیوع کرونا و بازگشایی مرزهای ریلی و جاده ای با رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کردند.

تاکید عراقچی و همتای ترکمنستانی بر بازگشایی مرزهای 2 کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، دور جدید رایزنی های سیاسی بین معاونان وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به صورت ویدئو کنفرانس دیروز (سه شنبه) 16 اردیبهشت برگزار شد.

در این نشست که به ریاست سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران و وفا حاجی اف معاون وزارت امور خارجه ترکمنستان برگزار شد، آخرین شرایط همکاری های سیاسی، اقتصادی، تجاری، کنسولی و نیز مسائل منطقه ای و بین المللی مورد بحث و مصاحبه قرار گرفت.

طرفین با اشاره به اهمیت روابط دو کشور دوست و همجوار، بر لزوم همکاری مشترک و اتخاذ تدابیر عاجل برای رفع کردن موانع و مسائل حاصل از بحران کرونا تاکید کردند.

بازگشایی مرزهای ریلی و جاده ای با رعایت پروتکل های بهداشتی، همکاری برای مقابله با اثرات اقتصادی بحران جهانی کرونا، از سرگیری جلسات تخصصی بین دستگاه های مختلف اقتصادی 2 کشور با روش ویدئو کنفرانس، از سرگیری مبادلات تجاری، رفع مسائل ترانزیتی از اهم تفاهمات 2 معاون وزیر خارجه در این نشست بود.

مسائل منطقه ای از جمله تحولات در افغانستان و نیز امنیت منطقه از دیگر موارد مطروحه در این دیدار بود.

گفتنی است، دور پیشین رایزنی های سیاسی ایران و ترکمنستان به ریاست عراقچی و وفا حاجی اف بهمن 1397 در تهران برگزار شد.طرفین در این نشست در خصوص همکاری های دو کشور در سطوح دوجانبه و منطقه ای رایزنی و راهکارها و برنامه های مشترک برای توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی را بررسی کردند.(اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، پنجشنبه 11 اردیبهشت ماه نیز محمدجواد ظریف و رشید مردوف وزرای خارجه ایران و ترکمنستان تلفنی گفت وگو و درباره مناسبات دوجانبه و شیوع ویروس کرونا به رایزنی پرداختند.

از سوی دیگر نیز حسن روحانی و قربانقلی بردی محمداف روسای جمهور 2 کشور اخیرا تلفنی گفت وگو کردند. روسای جمهور ایران و ترکمنستان در این گفت وگو تلاش مسئولان 2 کشور در راستای بازگشت فرایند همکاری های اقتصادی به روال قبلی و برقراری تبادلات تجاری در مرزهای مشترک با رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی را مورد توافق قرار دادند.(اینجا بخوانید)

گفتنی است در پی شیوع ویروس کرونا ترکمنستان اقدام به بستن مرزهای خود با سایر کشورها از جمله ایران کرده است. در همین خصوص نیز غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه پیش از این گفته بود: بیشتر مرزهای ما به جز ترکمنستان باز است. ترکمنستان مرزهای خود را به روی همه کشورها اعم از همسایه و غیرهمسایه به علت کرونا بسته است و آنگونه که مقامات ترکمنستان ادعا دارند کرونا در این کشور دیده نشده و آنها برای حفاظت خود از آسیب های کرونا، تقریبا همه مرزها را بسته اند.(جزییات بیشتر)

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19727

به "تاکید عراقچی و همتای ترکمنستانی بر بازگشایی مرزهای 2 کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید عراقچی و همتای ترکمنستانی بر بازگشایی مرزهای 2 کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید