ترامپیسم در آمریکا ماندگار خواهد شد؟

به گزارش شیوا مارکت، ایرنا نوشت: روزنامه ال پائیس اسپانیا در گزارشی با موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوشت: با اعلام نام جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری منتخب آمریکا و عدم پذیرش انتقال مسالمت آمیز قدرت از سوی دونالد ترامپ، حال باید دید حزب جمهوری خواه چه رویه ای را در پیش خواهد گرفت؛ مقابله با ترامپیسم یا تن دادن به آن.

ترامپیسم در آمریکا ماندگار خواهد شد؟

روزنامه ال پائیس اسپانیا در گزارشی با موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تیتر زندگی پس از ترامپ نوشت خاتمه پس از یک آخر هفته پر تنش و انتظار در آمریکا، پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات به عنوان رئیس جمهوری آینده این کشور اعلام شد. بی تردید راه چاره بایدن برای بهبود شرایط این کشور علاوه بر اصلاح مدیریت غلط ترامپ در بحران بیماری همه گیر، مقابله با دسته بندی های مالی، اجتماعی، فرهنگی و نژادی است که به مشخصه شاخص آمریکا در قرن 21 تبدیل شده و بی تردید نیازمند حمایت حزب جمهوری خواه است. نکته حائز اهمیت اینکه دونالد ترامپ شکست خورده است و همه می توانیم نفس راحتی بکشیم اما نباید فراموش کرد که مشاخصه برای شکست ترامپیسم تازه شروع شده است.

به نوشته ال پائیس، این امر پس از برگزاری انتخابات مرسوم است که فرد بازنده ضمن به رسمیت شناختن پیروزی نامزد منتخب، در جهت اتحاد کشور کوشش نموده و طرفداران خود را متقاعد می نماید که اکنون که انتخابات خاتمه یافته این حریف است که اکثریت آرا را به دست آورده و با حمایت مردم برای حکومت اقدام خواهد نمود. انتقال قدرت از جورج دبلیو بوش به بیل کلینتون در سال 1992 و همچنین زمان پیروزی باراک اوباما بر جان مک کین در سال 2008، نمونه هایی از پذیرش نتایج انتخابات از سوی روسای جمهور بازنده و انتقال مسالمت آمیز قدرت در تاریخ آمریکا به شمار می رود. اما شواهد حاکم بر این روزهای آمریکا بیانگر این است که احتمال پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ در آینده ای نزدیک کمتر از صفر درصد است.

در ادامه این گزارش آمده است: متاسفانه ترامپ تنها کسی نیست که انکار واقعیت را در پیش گرفته است. در حالی که ترامپ با درخواست توقف شمارش آرا و طرح ادعاهای بی اساس و غیر مستند از تقلب سعی در بی اعتبار کردن نتایج انتخابات داشت، حزب جمهوری خواه نیز به استثنای کریس کریستی فرماندار سابق نیوجرسی و سناتور میت رامنی سکوت اختیار کرد.

کریستی، متحد نزدیک ترامپ که به او در کارزار انتخاباتی اش یاری کرد علیه ادعاهای دروغ و گمراه نماینده کاخ سفید موضع گیری نموده و ادعای پیروزی زودرس ترامپ (اوایل صبح چهارشنبه) هنگامی که هنوز میلیون ها آرا شمارش نشده بود، محکوم کرد و گفت رئیس جمهور بذر تفرقه و اختلاف را می کارد.

رامنی نیز در بیانیه ای گفت شمارش هر رای قلب دموکراسی ماست. این فرآیند اغلب طولانی و برای کسانی که در حال اجرا آن هستند خسته نماینده است. آرا شمرده خواهد شد. اگر تخلفاتی مشاهده گردد در دادگاه ها آنالیز و در نهایت حل می گردد. به دموکراسی، قانون اساسی ما و مردم آمریکا ایمان داشته باشید.

ال پائیس نوشت: از آنجا که هیچ یک از دو نامزد هنوز در ایالت جورجیا رای به دست نیاورده و فرایند انتخاب دو کرسی سنا در ایالت جورجیا به مرحله دوم (اوایل ژانویه) کشیده شده است، در کوتاه مدت این سیاست انکار احتمالا بخشی از استراتژی حزب جمهوری خواه به منظور حفظ حمایت طرفدارانشان در رقابت برای کنترل آینده سنا و توازن قدرت به نفع جمهوری خواستار خواهد بود. ضمن آنکه گروه جمهوری خواستار محافظه کار عضو پروژه لن انتخابات جورجیا را شروع مشاخصه برای شکست ترامپیسم دانسته اند. با این حال به عقیده بسیاری از کارشناسان، آن طیف از جمهوری خواستار که بخواهند از ترامپیسم فاصله بگیرند با اقبال عمومی طرفداران حزب جمهوری خواه روبرو نخواهند شد. در نتیجه، باید منتظر تقویت ترامپیسم درون حزب جمهوری خواه حتی با وجود شکست شخص ترامپ باشیم. به علاوه اینکه این موضوع در انتخابات سال های آینده امریکا تاثیرگذار خواهد بود.

سال 2019 یک کمیته اقدام سیاسی برای جلوگیری از انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات توسط اعضای کنونی و سابق حزب جمهوری خواه با نام پروژه لن شکل گرفت. رهبری پروژه لن را استراتژیست هایی همچون جان ویوِر، ریک ویلسون، استیو اشمیت و جنیفر هورن رئیس سابق کمیته امور خارجه جمهوریخواه نیوهمپشایر برعهده دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: گذشته از حدس ها از اهداف طولانی مدت جمهوری خواستار از عدم پذیرش نتیجه نهایی انتخابات، اکنون پرسش اساسی این است که زیر سوال بردن انتخابات برای آینده این حزب چه معنا و مفهومی دارد. آیا این تن ندادن به واقعیت نتایج در طولانی مدت به دنبال تضعیف مشروعیت صندلی ریاست جمهوری بایدن خواهد بود؟ فراموش نکنیم که مشروعیت زدایی از حق حاکمیت رئیس جمهوری قانونی یکی از ارکان پوپولیسم است. حال باید دید آیا این رویه در رفتار جمهوری خواستار ادامه خواهد یافت یا خیر. همچنین باید دید شعارهای سیاسی ملی گرایانه و محافظه کارانه فرهنگ ترامپیسم در پوشش اعتراض های طرف بازنده تا چه میزان در ذهنیت حزب جمهوری خواه ریشه دوانده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درگزارشی تحت عنوان در حالی که ترامپ از پذیرش شکست خودداری می نماید، جمهوریخواستار دچار اختلاف هستند نوشت: مشاوران ترامپ به رئیس جمهوری درباره شانس اندک او در پیروزی در هر نبرد حقوقی هشدار داده اند. تیم ترامپ خود را آماده دوران انتقالی نموده اند و رهبران دنیا پیغام های تبریک خود را برای رئیس جمهوری منتخب ارسال می نمایند.

انتخابات آمریکا که از سال گذشته به شکل رقابت درون حزبی شروع و از تابستان سال جاری هم به صورت رقابت دو حزبی بین جو بایدن نامزد دموکرات و دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه شروع شد، در 13 آبان ماه به طور رسمی خاتمه یافت.

311311

کالارنا: کالارنا | تا حالا از ارزانترین فروشگاه اینترنتی خرید کردید؟

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25353

به "ترامپیسم در آمریکا ماندگار خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپیسم در آمریکا ماندگار خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید