تردید آلمان درباره بهبود شرایط در صورت پیروزی بایدن در انتخابات

به گزارش شیوا مارکت، وزیر خارجه آلمان می گوید، انتظار ندارد با پیروزی احتمالی نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا همه چیز دوباره خوب گردد. او در عین حال تاکید نمود که روابط فرا آتلانتیکی در دوره ریاست جمهوری ترامپ پیچیده تر شد.

تردید آلمان درباره بهبود شرایط در صورت پیروزی بایدن در انتخابات

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان با بیان این که در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده رقابت بسیار جدی است، تاکید نمود که نسبت به نتیجه این انتخابات نگرانی یا امیدواری خاصی ندارد.

او در گفت وگویی با شبکه رداکسیون آلمان که متن آن بامداد شنبه 17 اکتبر منتشر شد، خاطر نشان کرد که روابط فرا آتلانتیکی با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید پیچیده تر شده است.

این سیاستمدار سوسیال دموکرات در پاسخ به این پرسش که برای آلمان چه تفاوتی دارد که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بماند یا رقیب او جو بایدن پیروز گردد، گفت، در دوره دونالد ترامپ بارها تصمیم های بدون رایزنی گرفته شد که برای برلین قابل درک نبود.

ترامپ و خروج از برجام

وزیر خارجه آلمان یکی از این تصمیم های غافلگیرنماینده را اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای مطرح نمود که سال 2015 بین تهران و کشورهای موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) امضا شد.

خروج یک جانبه آمریکا از برجام که پنج کشور به جامانده همچنان خود را پایبند به آن اعلام می نمایند، روابط قدرت های جهانی را تا حدودی دستخوش تنش کرد.

هایکو ماس ابراز امیدواری کرد، نحوه تعامل بین آمریکا و کشورهای دیگر، بدون توجه به این که چه کسی پیروز انتخابات سوم نوامبر باشد تغییر کند.

او توضیح داد، سیاست خارجی و امنیتی ایالات متحده از سال ها پیش در این راستا پیش می رود که جایگاهی که این کشور در دوران جنگ سرد به عنوان ابرقدرت پیدا نموده بود به لحاظ استراتژیک دوباره تنظیم گردد.

تداوم سیاست خارجی و امنیتی آمریکا

ماس اضافه نمود، باید از این حرکت کرد که در اساس و ساختار بنیادی این سیاست ها تغییری رخ نمی دهد اما این احتمال منتفی نیست که با دولت دیگری در آمریکا بتوان بهتر تعامل کرد.

وزیر خارجه آلمان تاکید نمود این آموزه همچنان معتبر است که ما به عنوان اروپاییان باید بیش از پیش به مسئولیت های خود توجه کنیم.

در همین حال زیگمار گابریل، دبیرکل سابق حزب سوسیال دموکرات و وزیر خارجه پیشین آلمان نسبت به ارزیابی اغراق آمیز درباره پیامد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، گابریل در یک گفت وگوی رادیویی تاکید نمود که وابسته کردن سرنوشت اروپا به نتیجه انتخابات آمریکا کاری نادرست و بی معنی است.

او به شبکه رادیویی جنوب غرب آلمان گفت: بسیاری از ضعف هایی که اروپا در حال حاضر از خود نشان می دهد، قدیمی تر از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ هستند و وظیفه ما به عنوان اروپایی بر طرف کردن آنهاست.

به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، گابریل در سخنانی مشابه هایکو ماس توضیح داد، به نظرش بسیاری توهم دارند که در صورت رئیس جمهور شدن جو بایدن همه چیز دوباره خوب می گردد و کشورهای اروپایی می توانند خود را کنار بکشند و به مسائل خود بپردازند.

دبیرکل پیشین حزب سوسیال دموکرات توضیح داد که چنین چیزی رخ نخواهد داد و ایالات متحده در بلندمدت کمتر به سمت اروپا گرایش خواهد داشت. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24331

به "تردید آلمان درباره بهبود شرایط در صورت پیروزی بایدن در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردید آلمان درباره بهبود شرایط در صورت پیروزی بایدن در انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید