تشکیل دولت موقت در عراق

به گزارش شیوا مارکت، فارس نوشت: وبگاه خبری المیادین به نقل از منابع خود از احتمال توافق گروه های سیاسی عراق با تشکیل دولت موقتی با عمر شش ماه تا یک سال خبر داد که مسئولیت اصلی آن تمهید شرایط برگزاری انتخابات زودهنگام است.

تشکیل دولت موقت در عراق

به گزارش وبگاه خبری المیادین بر اساس آنچه یافته های ویژه خود توصیف کرد، نوشت: گروه های سیاسی عراق در حال دستیابی به توافقی هستند که بر اساس آن دولت جدیدی که با انتخاب نخست وزیر جدید روی کار می آید فقط شش ماه تا یک سال دوام داشته باشد، نه اینکه سه سال باقیمانده از عمر مجلس را تکمیل کند.

بنا بر این گزارش، دولت پیش روی عراق مسئولیت سه پرونده اصلی را برعهده می گیرد که شامل پرونده امنیتی، تمهید برگزاری انتخابات زودهنگام با هماهنگی کمیساریای جدید انتخابات و قانون جدید انتخابات و همچنین پرونده تصویب بودجه است.

منابع المیادین گفتند: دولت آینده باید به شکل قابل توجهی کوچک باشد و نزاعی بر سر کرسی های وزارتی و غیره صورت نگیرد، زیرا دولت موقت خواهد بود.

رهبران گروه های سیاسی عراق روز دوشنبه با برهم صالح رئیس جمهور این کشور تشکیل جلسه داده و درباره موضوع تشکیل دولت رایزنی کردند و پیش بینی می شود که بر سر چند اسم مقبول این گروه ها توافق شده است تا رئیس جمهور یکی از آنها را مامور تشکیل کابینه کند.

المیادین نوشت: انتظار می رود نام نامزد نخست وزیری عراق طی روزهای آینده اعلام شود بخصوص که فقط یک هفته ای تا پایان مهلت رئیس مجلس به رئیس جمهور برای معرفی نخست وزیر وجود دارد.

احزاب و گروه های سیاسی عراق رایزنی های خود را برای انتخاب نخست وزیر دولت آینده این کشور پی گرفته اند و هر بار اسامی نامزدهایی مطرح و نامزدهای دیگری حذف می شوند، اما هنوز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق سوم دسامبر جاری (دوازدهم آذر ماه) در درخواستی کتبی به برهم صالح رئیس جمهور عراق از وی خواست هر چه سریع تر نخست وزیر جدید را معرفی کند، زیرا بر اساس ماده 76 قانون اساسی عراق، رئیس جمهور باید ظرف پانزده روز نامزد بزرگ ترین فراکسیون مجلسی را مامور تشکیل دولت کند.

مهلت قانونی انتخاب جانشین عادل عبدالمهدی در هجدهم دسامبر(27 آذر ماه) به پایان می رسد و به گفته کارشناسان اگر گروه های سیاسی عراق در این مدت نتوانند رئیس جدید قوه مجریه کشورشان را معرفی نکنند بیم بروز یک خلا قانونی می رود.

310 23310

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14328

به "تشکیل دولت موقت در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل دولت موقت در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید