واکنش های همراه با خشم و دلسردی اروپایی ها به رد مجدد توافق برگزیت در مجلس انگلیس

به گزارش شیوا مارکت، مقامات اتحادیه اروپا با بهت و حیرت و بعضا خشم و دلسردی به مخالفت مجدد مجلس انگلیس با توافق برگزیت واکنش نشان داده و درباره عواقب برگزیت بدون توافق هشدار دادند.

واکنش های همراه با خشم و دلسردی اروپایی ها به رد مجدد توافق برگزیت در مجلس انگلیس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هفته نامه اشپیگل، ترزا می، نخست وزیر انگلیس شب گذشته برای دومین بار در رای گیری مجلس انگلیس درباره توافق برگزیت بازنده شد و نمایندگان مجلس این کشور با 242 رای موافق در برابر 391 رای مخالف بار دیگر این توافق را رد کردند.

سیاستمداران و مقامات اروپایی با بهت و حیرت، خشم و بعضی هم با دلسردی به این رای مجلس انگلیس واکنش نشان دادند.

میشل بارنیر، مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت در پیامی توئیتری اعلام نمود که اتحادیه اروپا همه اقدامات را انجام داده است تا به رای اکثریت درباره توافق برگزیت در مجلس انگلیس یاری کند. این بن بست تنها می تواند در انگلیس برطرف گردد. وی هم زمان تاکید نمود که حالا آمادگی اتحادیه اروپا برای یک برگزیت بدون توافق مسئله ای مهم تر از قبل است.

دونالد تاسک ، رئیس شورای اروپایی هم به وسیله یک سخنگوی خود اعلام نمود که حالا خطر یک برگزیت بدون توافق و نامنظم در 29 ماه مارس به صورت چشمگیری افزایش پیدا می نماید.

المار بروک، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اروپا هم در واکنش به این رای مجلس انگلیس با تاکید بر اینکه حالا اینکه چگونه می توان از این فاجعه جلوگیری کرد مسئله ای است که کسی نمی داند همچنین گفت: توافق برگزیت مرده است. به گفته وی انگلیسی ها موضعی که شایستگی آن ها در مذاکرات را نشان دهد ندارند و ما نمی توانیم بر این مبنا کار را ادامه دهیم.

مجلس انگلیس قرار است امروز به یک برگزیت نامنظم رأی دهد و در صورت رد این سناریو فردا قرار است درباره تعویق تاریخ برگزیت در مجلس انگلیس رای گیری گردد. اکثر ناظران این را محتمل می دانند که مجلس انگلیس خروج بدون توافق را رد نموده و روز پنج شنبه تعویق تاریخ برگزیت را درخواست کند. همچنین این احتمال وجود دارد که سران کشورهای اروپایی در نشست خود در روزهای 21 و 22 ماه مارس تمدید تاریخ برگزیت را تصویب نمایند. اینکه این شرایط به گونه ای دیگر تغییر یابد مسئله ای است که شب گذشته به ندرت کسی در مجلس اتحادیه اروپا به آن اعتقاد داشت.

اگر تعویق تاریخ برگزیت طولانی تر از سه ماه باشد انگلیسی ها باید در انتخابات ماه می مجلس اروپا شرکت نمایند. المار بروک در این باره گفت که در این صورت انگلیسی ها رئیس کمیسیون اروپایی و کمیسیون جدید این اتحادیه را انتخاب نموده و درباره برنامه های اقتصادی هفت ساله و آینده این اتحادیه تصمیم گیری نموده و بعد آن را ترک می نمایند و این به نظر مضحک است.

اینکه تمدید تاریخ برگزیت به مدت سه ماه چه دستاوردی خواهد داشت هم مسئله ای است که هیچ کس آن را نمی داند. فیلیپ لامبرتز، از سیاستمداران بلند پایه سبزها در مجلس اروپا در این باره می گوید: این سخت است که ما اعتقاد پیدا کنیم که 150 نماینده در این دوره زمانی با واقعیات همسو می شوند. وی هیچ امکان واقع بینانه ای برای ایجاد انگیزه بیشتر در انگلیسی ها در این راستا نمی بیند.

وی تاکید نمود که عملا تنها دو گزینه باقی می ماند و آن عدم توافق و یا عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپااست. به گفته وی اما برای رد برگزیت یک همه پرسی مجدد در انگلیس ضرورت دارد و برای آن در مجلس انگلیس اکثریتی وجود ندارد. بنابراین احتمال یک خروج بدون توافق بیش از 50 درصد است.

گابی زیمر، رئیس فراکسیون چپ ها در مجلس اروپا هم بر این باور است که یک برگزیت نامنظم حالا دیگر به ندرت قابل پیش گیری است.

اودو بولمن، رئیس سوسیال دموکرات ها در مجلس اروپا هم در این باره گفته است که عدم توافق سناریویی است که به ندرت کسی خواهان آن است. وی از برگزاری همه پرسی دومی درباره برگزیت حمایت کرد. به گفته وی وقتی نمایندگان مجلس دیگر نمی توانند برای یک مسئله قرن تصمیم گیری نمایند از دید من تنها یک راهکار وجود دارد و ما باید در این باره از مردم سؤال کنیم.

سخنگوی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم درباره رای منفی مجدد مجلس انگلیس به توافق برگزیت ابراز تاسف نموده و گفت: اتحادیه اروپا همه اقدامات لازم برای دستیابی به یک توافق را انجام داده است و اگر یک راهکار برای بن بست کنونی وجود داشته باشد تنها در لندن می توان آن را یافت. این تصمیم مجلس انگلیس احتمال خروج نامنظم این کشور را به شدت افزایش می دهد.

وی تاکید نمود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار توجیهی قانونی و موجه از طرف لندن برای تعویق احتاقتصادی تاریخ برگزیت را دارند.

دولت آلمان هم با دلسردی به رأی منفی مجدد مجلس انگلیس به توافق برگزیت واکنش نشان داده و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت که با این تصمیم ما حالا به سناریوی برگزیت بدون توافق نزدیک تر می شویم. کسی که این توافق را رد می نماید از روی غفلت رفاه شهروندان و اقتصاد کشورش را به بازی می گیرد. وی در عین حال همچنان ابراز امیدواری کرد که بتوان از یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کرد.

دولت فرانسه هم درباره نتیجه رای مجلس انگلیس به توافق برگزیت ابراز تاسف نموده و کاخ ریاست جمهوری در پاریس اعلام نمود که ما تحت هیچ شرایطی نمی توانیم تمدید تاریخ برگزیت را بدون یک استراتژی قابل اعتماد و جایگزین با شرایط موجود از طرف انگلیس بپذیریم.

صدر اعظم اتریش هم خواهان تعویق تاریخ برگزیت به مدت دو هفته در شرایط موجود شده است. وی همچنین هشدار داد که یک برگزیت بدون توافق به اتحادیه اروپا و بیش از آن به انگلیس آسیب می زند. وی مشارکت مجدد انگلیس در انتخابات مجلسی اروپا را مضحک دانست. انتخابات مجلس اروپا در اواخر ماه می برگزار می گردد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4153

به "واکنش های همراه با خشم و دلسردی اروپایی ها به رد مجدد توافق برگزیت در مجلس انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش های همراه با خشم و دلسردی اروپایی ها به رد مجدد توافق برگزیت در مجلس انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید