تعرضی دیگر به کوه دماوند!

به گزارش شیوا مارکت، با وجود اعتراض ها و محرز بودن تعرض به کوه دماوند به عنوان میراث طبیعی ملی، چهار ایگلو (پناهگاه) در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند اضافه شد.

تعرضی دیگر به کوه دماوند!

به گزارش ایسنا، هفته گذشته بعضی کوهنوردان و فعالان گردشگری و محیط زیست نسبت به اقدام فدراسیون کوهنوردی برای اضافه کردن ایگلو هایی با کاربری پناهگاه در ارتفاع بالای 4200 متری کوه دماوند معترض شدند؛ این پرسش مطرح شده بود که آیا با وجود ثبت کوه دماوند به عنوان میراث و اثر طبیعی ملی، فدراسیون کوهنوردی از مراجع ذی ربط از جمله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حفاظت محیط زیست برای اضافه کردن این سازه های ناسازگار، استعلام نموده و مجوز های لازم را گرفته است؟

در این فاصله نه تنها فدراسیون کوهنوردی به این پرسش پاسخی نداده است که دیگر متولیان همچون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست نیز واکنشی نسبت به این اقدام نداشته اند.

این درحالی است که کوه دماوند در سال 1387 با عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و پیش از آن، در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند محیط زیست قرار گرفته بود؛ بنابراین تمام کوه از ارتفاع 2200 متر تا قله ثبت شده است و مطابق قانون، انجام هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر گردد از ارتفاع 2200 متر به بالا که عرصه دماوند محسوب می گردد، ممنوع بوده و هرگونه دخالتی در اثر، صرفا با تایید و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممکن بوده و تخلف از آن برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری سال 1395 پرونده دماوند را برای ثبت در فهرست جهانی در یونسکو عنوان نمود، اما آسیب ها و تعرض های فراوان مانع از ثبت دماوند در فهرست جهانی یونسکو شد. ماجرای وقف بخش هایی از کوه دماوند و اینک تعرض هایی که در ارتفاع 4200 متری این کوه شده، نگرانی ها را برای ثبت جهانی این میراث طبیعی تشدید نموده است.

عکس هایی که روز گذشته (آدینه چهارم مهرماه) از جبهه جنوبی دماوند گرفته شده است، نشان می دهد برای برپایی چهار ایگلو در ارتفاع بالای 4200 متری، زیرسازی هایی اجرا شده است که به گفته کنشگران، به نوعی تعرض به میراث طبیعی ملی دماوند محسوب می گردد و کاربری موقتی بودن این سازه ها را زیر سوال می برد.

ایگلو های تازه برپاشده در جبهه جنوبی دماوند. عکس چهارم مهرماه گرفته شده

از سوی دیگر، جمع حاضر در نشست 26 مردادماه فدراسیون کوهنوردی، می گویند: این اقدام فدراسیون کوهنوردی برای احداث چهار ایگلو در ارتفاع بالای 4200 متری خلاف وعده های رییس فدراسیون بوده است، چرا که گفته شده بود فقط دو ایگلو در آن ارتفاع برپا می گردد.

ایگلوی قدیمی تر (سبز) که حدود یک سالی است اضافه شده و به یک شرکت توریستی برای مصرف کوهنوردان و گردشگران خارجی اجاره داده شده و ایگلوی جدیدتر (آبی) که عملیات برپایی آن اواخر شهریورماه شروع شد و انگیزه برپایی آن، استقرار گروه امداد و نجات کوهستان بود. اما حالا عکس های منتشرنشده نشان می دهد چهار ایگلو در ارتفاع بالای 4200 متری کوه دماوند روی بستر ساخته شده، برپا شده است.

مینا قربانی، راهنمای گردشگری کوهستان که در نشست فدراسیون کوهنوردی حضور داشت، می گوید: با تاسف بسیار و با وجود جلسات پی در پی و تاکید کلامی و اخلاقی رییس فدراسیون کوهنوردی بر برپایی تنها دو ایگلو در ارتفاع 4200 متر کوه دماوند، چهار ایگلو برپا شد.

درحالی که فعالان و حاضران در نشست فدراسیون، حتی با برپایی همان دو ایگلو مخالف بودیم و آن را مغایر با کوهنوردی مسئولانه و پایدار و عامل دخل و تصرف و تخریب دماوند می دانستیم. دماوند با چنین تخریب ها و تصرف های بی رحمانه ای شانس ثبت جهانی خود را به عنوان میراث طبیعی از دست داده است.

عباس محمدی ـ دوستدار طبیعت و دیده بان کوهستان ـ نیز به این اقدام واکنش نشان داده و با اشاره به برپایی چهار ایگلو به جای دو سازه ای که رییس فدراسیون کوهنوردی قولش را داده بود، در حساب شخصی اش در اینستاگرام نوشته است: لج بازی با مدافعان محیط زیست دماوند!

در روز بیست و ششم مردادماه، در نشستی که در محل فدراسیون کوهنوردی برگزار گردید، رییس این فدراسیون و مسؤول امور پناهگاه ها گفتند که فدراسیون قصد برپا کردن چهار ایگلو در دماوند را ندارد. اما آن ها با همکاری هلال احمر به سرعت سه ایگلوی جدید را برپا کردند که با یک ایگلوی قبلی، در واقع چهار پناهگاه جدید در نزدیکی دو پناهگاه قبلی یال جنوبی دماوند اضافه شده است.

این عمل مصداق شاخص تخریب محیط زیست دماوند است. تا پیش از این دماوند زیر فشار گردشگری، کوهنوردی و اسکای رانینگ های غیرمسؤولانه، درحال از دست دادن جاذبه ارزشمند خود بوده است...

2 ایگلوی دیگر در جبهه جنوبی دماوند. عکس چهارم مهرماه گرفته شده

طفره: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23620

به "تعرضی دیگر به کوه دماوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرضی دیگر به کوه دماوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید