تورم نقطه ای بهمن به 53،4 درصد رسید

به گزارش شیوا مارکت، بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه بهمن کاهشی شده است.

تورم نقطه ای بهمن به 53،4 درصد رسید

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه بهمن امسال به 3,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل 0.8 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات 4.7 درصد و برای گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات 2.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 3,4 درصد و 4.0 درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری 0.9 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.3 واحد درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، نرخ تورم نقطه ای در بهمن ماه امسال به 53,4 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل 2,1 واحد درصد افزایش یافته است. منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است و این یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 53.4 درصد بیشتر از بهمن 1400 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 70.5 درصد رسیده و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.3 واحد درصدی به 43.5 درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 52,7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.1 واحد درصد افزایش داشته و برای خانوارهای روستایی 56.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه بهمن ماه امسال برای خانوارهای کشور به 47,7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,4 واحد درصد افزایش را نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 46,9 درصد و 51.7 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.4 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه گذشته

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (فلفل دلمه­ای، بادمجان و کاهو) و گروه انواع گوشت (گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و انواع ماهی) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (انواع اتومبیل سواری و لاستیک اتومبیل)، گروه هتل و رستوران (انواع غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در بهمن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در ماه گذشته برای دهک های مختلف هزینه ای از 45,1 درصد برای دهک دهم تا 54.9 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30034

به "تورم نقطه ای بهمن به 53،4 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم نقطه ای بهمن به 53،4 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید