تونسی ها امروز پای صندوق های رأی می روند

به گزارش شیوا مارکت، انتخابات ریاست جمهوری تونس امروز (یک شنبه) با شرکت 26 کاندیدای انتخاباتی برگزار می شود.

تونسی ها امروز پای صندوق های رأی می روند

تونس دوباره در حال رقم زدن برگی دیگر از تاریخ معاصر خود است. 26 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری این کشور امروز با یکدیگر به رقابت برمی خیزند. برای نخستین بار نامزدهای انتخاباتی در مناظره تلویزیونی شرکت کرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری در تونس در اولین ساعات صبح امروز شروع خواهد شد. این دومین انتخابات ریاست جمهوری از سال 2011 تاکنون در این کشور است.

براساس بیانیه وزارت کشور تونس، حدود 70 هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری را برعهده دارند.

این وزارتخانه در بیانیه ای در فیسبوک اعلام کرد، 50 هزار نیروی امنیتی مسؤولیت تامین امنیت تمامی مقرها و مراکز اخذ رای، حفاظت از جان نامزدها، تامین امنیت فعالیت های شخصیت ها و میهمانان از جمله ناظران تسهیل فعالیت خبرنگاران، تامین امنیت انتقال وسایل مربوط به انتخابات و صندوق های رای گیری را در مراحل مختلف با هماهنگی نهاد نظامی را برعهده دارند.

طبق این بیانیه، بیش از 20 هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت روال عادی کار در بقیه سازمان های امنیتی جهت تضمین امنیت و ثبات و حمایت از اموال عمومی و خصوصی و مبارزه با تروریسم و نیز تامین امنیت مرزها و مقرهای دیپلماتیک و مقرهای حکومتی در نظر گرفته شده اند.

همچنین 159 تیم از یگان های ویژه ضد ترور در تمامی استان ها با تمام تجهیزات لازم و هلی کوپتر برای شرایط اضطراری مستقر شده اند.

در پی اعتراضات گسترده مردمی و خروج زین العابدین بن علی از کشور، اصلاحات گسترده دموکراتیک در تونس شروع شد. برای نخستین بار 26 نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس در سه مناظره تلویزیونی شرکت داشتند. گفته می شود که سه میلیون تونسی این مناظره تلویزیونی را تماشا کرده اند.

مجری این مناظره تلویزیونی گفت: این که اصولا برنامه مناظره تلویزیونی برگزار می شود، دستاورد روند دموکراسی در کشور است. پنج سال پیش چنین امری ممکن نبود.

بر اساس گزارش دویچه وله، شرکت گروه ها و احزاب مختلف در این انتخابات در تونس پدیده ای جدید و بی سابقه به شمار می رود.

زمانی که کارزار انتخابات ریاست جمهوری به طور رسمی در این کشور شروع شد، نامزدهای این انتخابات شروع به تبلیغ برنامه انتخاباتی خود کردند. تنها کاندیدایی که در مناظره تلویزیونی ظاهر نشد نبیل قروی است که به برلوسکنی تونس شهرت دارد. او بنا بر نظرسنجی ها در ردیف آخر محبوبیت در میان نامزدهای این انتخابات واقع شده است و در زندان به سر می برد. نبیل قروی صاحب شبکه تلویزیونی خصوصی به نام نسمه است و به دلیل پولشویی، فرار اقتصادیاتی و فساد زندانی شده است.

ماکس گالین، استاد علوم سیاسی از دانشگاه اقتصاد لندن که درباره تونس تحقیق می کند، در این باره می گوید: ما تا به حال شاهد چنین فرایندی نبوده ایم. این کارشناس سیاسی همزمان وجود خطر را در روند دموکراسی در تونس گوشزد می کند و می افزاید: هنوز موضوع بر سر سیستم سیاسی این کشور است.

تونس با مسائل عمده اقتصادی روبه رو است. میزان بیکاری به ویژه در میان فارغ التحصیلان جوان بسیار بالا است. یارانه بنزین و مواد غذایی به تازگی کاهش یافته و قیمت ها باز هم افزایش پیدا کرده است. به این دلایل بارها و بارها اعتصابات و تظاهرات علیه دولت اجرا شده است.

به غیر از نبیل قروی، دو رئیس پیشین دولت و 11 وزیر و تعداد زیادی از نمایندگان سابق مجلس نیز نامزد تصدی مقام رئیس جمهوری تونس شده اند. افزون بر این یوسف الشاهد، رئیس دولت کنونی نیز در فهرست نامزدهاست. منصف المرزوقی، اولین رئیس جمهوری تونس، قیس سعید، استاد دانشگاه تونس و نامزد محافظه کار مستقل هم از جمله نامزدهای دیگر این انتخابات هستند.

از حدود 9 میلیون مردم تونس برای شرکت در این انتخابات دعوت به عمل آمده است. این انتخابات از روز جمعه برای شهروندان ساکن در خارج از تونس شروع شده و به طور رسمی امروز (یک شنبه) در این کشور برگزار می شود.

همزمان، کمپین انتخابات پارلمانی تونس که در آینده نزدیکی (احتمالا ششم اکتبر) برگزار می شود، شروع شده است. تداخل دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری موجب بروز آشفتگی هایی شده است. ، ایسنا

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10569

به "تونسی ها امروز پای صندوق های رأی می روند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونسی ها امروز پای صندوق های رأی می روند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید