جاسک قطب گردشگری دریایی می گردد

به گزارش شیوا مارکت، کاظم گلخنی - خبرنگار:سواحل بکر و زیبای جاسک چند سالی است مورد توجه علاقه مندان طبیعت قرار گرفته است.

جاسک قطب گردشگری دریایی می گردد

نوروز 98 هزاران گردشگر طی برنامه های متنوع فرهنگی در سواحل جاسک با رسم و رسوم و آیین های محلی آشنا شدند. این موضوع باعث شد بعضی روستاهای ساحلی جاسک برای جذب بیشتر گردشگر رو به فضای مجازی آورند و با ایجاد امکانات و خدمات، میزبان تورهای طبیعت گرد و دوست داران سواحل جنوبی کشور شوند. یکی از فعالان حوزه گردشگری روستای ونک، بخش لیردف جاسک، به خبرنگاران گفت: یکی از جاذبه های گردشگری شرق استان، ساحل زیبای ونک در 15 کیلومتری بخش لیردف است. من از طرف دهیاری این روستا، مسئول جذب و میزبانی از گردشگران منطقه هستم.

  • نبود اقامتگاه بوم گردی

دادین آژخندان در ادامه به علل توجه گردشگران نسبت به ساحل ونک پرداخت و بیان نمود: ساحل ونک، 5 کیلومتر از سواحل زلال شرق استان را در بر می گیرد و همین عامل باعث جذب گردشگران برای شنا و قایق سواری شده است. وی اضافه نمود: ورود گردشگر به این منطقه، طی چند ماه گذشته افزایش جالب توجهی داشته است و تورهای مختلفی از اصفهان، کرمان و تهران به این منطقه آمده اند. از آن جا که هنوز اقامتگاه بوم گردی در این منطقه راه اندازی نشده است، طبیعت دوستان را در چند خانه روستا سکنی دادیم.

آژخندان ادامه داد: فروشگاهی در این روستا برای خدمات دهی به گردشگران فعال است. یک پارک کوچک نیز در حاشیه ساحل ایجاد شده که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. وی با اشاره به تاثیرگذاری فضای مجازی در آشنایی گردشگران با این منطقه، بیان نمود: فضای مجازی در شناسایی این منطقه به طبیعت دوستان تاثیر فراوانی داشته است.

  • راه اندازی پروازهای فرودگاه جاسک

فرماندار شهرستان جاسک درباره رونق گردشگری در جاسک، می گوید: توسعه بوم گردی روستاهای ساحلی شرق استان در دستور کار دولت است. با توجه به جنگل های حرا و سواحل زیبای جاسک از ساحل سنگ سیاه تا ساحل مقسا و ساماندهی خور لوران در صدد هستیم سواحل پرجاذبه روستایی از جمله ساحل ونک را ساماندهی کنیم. محمد رادمهر با اشاره به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی در این منطقه، می افزاید: با همکاری بخش خصوصی و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی در این بندر، تسهیلات مناسبی اعطا می گردد.

وی با بیان این که راه اندازی پروازهای فرودگاه جاسک موجب توسعه صنعت گردشگری در جاسک می گردد، اظهار می نماید: با ایجاد زیرساخت های لازم، راه اندازی پروازهای فرودگاه جاسک و گردشگری دریایی، شهرستان جاسک به زودی قطب گردشگری ایران خواهد شد. رادمهر می گوید: جاسک دارای جاذبه های طبیعی زیادی از جمله کوه های مینیاتوری و آبرفتی، سواحل بکر زیبا نظیر ساحل ونک، آثار و ابنیه تاریخی مثل تلگراف خانه، برج تاریخی سنگ سیاه، گل افشان ها و آب گرم پوراف است. خورهای بی نظیری با جنگل های انبوه حرا از جمله خور خلاصی در روستای سورگلم بخش مرکزی و خور کرتی در بخش لیردف ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارد.

  • نبود تبلیغات و زیرساخت های مناسب

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جاسک به خبرنگاران می گوید: بندر جاسک با داشتن 300 کیلومتر ساحل دارای ظرفیت بالایی در زمینه جذب گردشگر است. جاسک یک شهر ساحلی است و بی تردید می تواند در حوزه گردشگری دریایی و سواحل یکی از قطب های بزرگ گردشگری کشور باشد. حسین روشنی در ادامه می گوید: سواحل زیبا و بکر روستاهای ونک، عبد، بحل، بونجی، گتان، جاسک کهنه و حتی شهر جاسک از جمله ساحل مقسا، لوران و سنگ سیاه ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند. همچنین خورهای خلاصی و کرتی در شرق جاسک و گل افشان ها و آب گرم های بونجی و پوراف در هشدان می توانند در جذب گردشگر تاثیرگذار باشند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جاسک می افزاید: اما نبود امکانات زیرساختی و عدم معرفی آن به سرمایه گذاران، مردم منطقه را در استفاده بهینه از این سواحل بکر بی بهره گذاشته است. با ایجاد اندکی زیرساخت و تبلیغات مناسب برای شناسایی این سواحل برای گردشگران، بی شک شاهد رونق اقتصاد و اشتغال منطقه خواهیم بود.

  • جذب اعتبارات عمرانی

روشنی به نقش دولت در اختصاص اعتبارات عمرانی برای مکان های گردشگری بکر جاسک، اشاره می نماید و می گوید: ورود سرمایه گذاران می تواند گردشگری و به دنبال آن اشتغال در منطقه را متحول کند. این اتفاق وابسته به اختصاص اعتبارات عمرانی در این حوزه است. وی ابراز امیدواری کرد: ساحل ونک مزایایی خاصی نسبت به سایر سواحل شهرستان دارد. از جمله این ویژگی ها، ساحل شنی یک دست و زیبا، دسترسی و نزدیکی به جاده اصلی است. من امید دارم با حمایت مسئولان بخش گردشگری ساحل ونک توسعه بیشتری یابد.

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان، به خبرنگاران گفت: توسعه گردشگری سواحل در دستور دولت قرار گرفته است. اخیراً کارگروهی در سطح معاونت گردشگری استان های ساحلی کشور تشکیل شده است و قرار بر این است با هماهنگی اداره بنادر و کشتیرانی همه سواحل کشور، دارای ظرفیت جذب گردشگر شوند.

  • اجرای 20 طرح گردشگری ساحلی

رضا برومند اضافه نمود: سواحل هرمزگان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند. در سواحل مکران و جاسک هم اکنون حدود 20 طرح گردشگری ساحلی در حال اجراست. در این زمینه 3 برنامه مهم برای جذب گردشگر در شهرهای ساحلی استان دنبال می کنیم. وی اضافه نمود: قدم اول ایجاد اسکله های گردشگری با همکاری اداره بنادر و کشتیرانی است. بخشی از این طرح در خور آذینی سیریک صورت گرفته است. قدم دوم ایجاد تاسیسات گردشگری مانند ایجاد هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی است و قدم سوم ایجاد کمپینگ های گردشگری است. به گفته برومند بخش میراث فرهنگی با همکاری فرمانداری ها در این حوزه ورود نموده است.

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان به اولین کمپینگ گردشگری در شرق استان اشاره می نماید و ادامه می دهد: نخستین کمپینگ گردشگری در ساحل زیبای سیریک توسط بخش خصوصی آغاز به کارنموده است. وی اضافه نمود: خدمات رسانی آب و برق به بخشی از سواحل از جمله ساحل سیریک در حال اجراست. همچنین بخش خصوصی در حال ایجاد تاسیسات خدماتی در سواحل جزیره لارک و هرمز است. این اقدام به طورحتم باعث جذب بیشتر گردشگر به این 2 جزیره خواهد شد.

  • برگزاری نخستین همایش گردشگری دریایی

برومند در ادامه گفت: ظرفیت های قانونی برای حمایت از حوزه های گردشگری ساحلی و دریایی فراهم شده است. فعالان گردشگری در روستاهای استان می توانند از وام های کم بهره بخش توسعه اشتغال روستایی استفاده نمایند. وی با اشاره به برگزاری اولین همایش گردشگری در منطقه، بیان می نماید: مدیران حوزه گردشگری در شهرستان ها باید ظرفیت های گردشگری سواحل استان را شناسایی و به معاونت گردشگری اعلام نمایند. ما نخستین همایش گردشگری دریایی را در اواخر سال جاری در بندرعباس برگزار، و با دعوت از همه فعالان این حوزه، فرصت ها و توانمندی حوزه گردشگری دریایی را معرفی خواهیم کرد.

مدیر کل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان با اشاره به تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات، می گوید: با توجه به ظرفیت های خوب برای ایجاد هتل و اقامتگاه بوم گردی در این منطقه، فعالان می توانند درخواست مجوز فعالیت خود را ارائه دهند و به وسیله سامانه گردشگری پیگیر درخواست مجوز باشند.

  • توسعه زیرساخت در بنادر شرق استان

اله مراد عفیفی پور، مدیر کل اداره بنادر و کشتیرانی استان، به تشریح اقدامات و بسترسازی جذب گردشگر در جزایر و بنادر کوچک شرق استان اشاره می نماید و می گوید: اقدامات مؤثری برای توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر تیاب، سیریک، کوهستک صورت گرفته است. اجرای طرح های زیربنایی باعث رشد گردشگری، همچنین افزایش اشتغال در این بنادر شده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7369

به "جاسک قطب گردشگری دریایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسک قطب گردشگری دریایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید