جانشین احتمالی آمانو: آژانس باید بی طرفانه برنامه هسته ای ایران را رصد کند

به گزارش شیوا مارکت، یکی از کاندیداهای جایگزینی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت این نهاد باید نسبت به برنامه اتمی ایران دیدگاهی بی طرفانه و منصفانه داشته باشد.

جانشین احتمالی آمانو: آژانس باید بی طرفانه برنامه هسته ای ایران را رصد کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رافائل گروسی جانشین احتمالی یوکیا آمانو مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری نشنال گفت بهترین راه برای آژانس این است که داوری بی طرفانه ای نسبت به برنامه هسته ای ایران داشته باشد.

گروسی گفت در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس آژانس، کوشش خواهد نمود با دیدگاه های متعصبانه علیه ایران مبارزه کند.

این دیپلمات آرژانتینی که سفیر کشورش در آژانس بین المللی انرژی اتمی است در ادامه گفت: آژانس رویکرد رضایت بخشی در این زمینه داشته است. این اقدام [آژانس] از نوع سرکشی و نظارت است و نباید وابسته به عقاید [شخصی] باشد. ما برای انجام بازرسی، چک کردن، پایش و راستی آزمایی و گزارش آن به همان صورتی که هست، در آنجا (ایران) حضور داریم و من نسبت به این نقش اطمینان زیادی دارم.

گروسی اضافه نمود، ما ابزاری هوشمند برای شفافیت سازی هستیم. اگر انتخاب شوم خود را موظف به تعامل با ایران می دانم. استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی می تواند قوایی در خدمت نیروی خیر در خاورمیانه باشد.

او درباره اعلام ایران مبنی بر کاهش تعهدات نسبت به توافق هسته ای شرح داد: بیانیه های صادر شده از سوی ایران روشن هستند و آژانس باید هرچه می بیند و در محل مورد آنالیز قرار می دهد گزارش کند.

گروسی ماه گذشته در مصاحبه با نشریه فایننشال تایمز، کاهش تعهدات برجامی ایران را موضوعی جدی توصیف کرد که باید به نحوی فوق العاده محتاطانه به آن پرداخت تا تنش ها بیش از پیش تشدید نشود.

یوکیا آمانو که دارای ملیت ژاپنی بود، 31 تیر ماه سال جاری درگذشت. به گفته آژانس، او پیش از فوت پیش نویس استعفایش را تنظیم نموده بود.

آمریکا یکسال پیش علی رغم مخالفت های کشورهای طرف برجام و پایبندی ایران به تعهداتش، به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر توافقی جدید فشارها علیه تهران را افزایش داد.

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد. تهران در این مدت به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل نمایند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل ننمایند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام از تعهدات خود نسبت به برجام کاسته است.

م

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10789

به "جانشین احتمالی آمانو: آژانس باید بی طرفانه برنامه هسته ای ایران را رصد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانشین احتمالی آمانو: آژانس باید بی طرفانه برنامه هسته ای ایران را رصد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید