لاوروف: گفت وگوی شفافی با پامپئو درباره ایران خواهم داشت، ایران باید بتواند نفت خود را در بازار جهانی بفروشد

به گزارش شیوا مارکت، وزیر امور خارجه روسیه گفت، در دیدار با پامپئو سعی دارد دریابد آمریکا چگونه می خواهد از بحران کنونی پیرامون برجام که به خاطر تصمیم یک جانبه واشنگتن در خروج از توافق هسته ای به وجود آمده، خارج گردد و خاطرنشان کرد: دراین باره مذاکرات شفافی خواهیم داشت.

لاوروف: گفت وگوی شفافی با پامپئو درباره ایران خواهم داشت، ایران باید بتواند نفت خود را در بازار جهانی بفروشد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که میخواهد در دیدار با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا (روز سه شنبه در سوچی) دریابد واشنگتن چگونه میخواهد از بحران کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران که به خاطر تصمیم یکجانبه آنها به وجود آمده، خارج شود.

لاوروف شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وانگ ایی همتای چینی خود گفت: من می دانم که روز دوشنبه وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس به همراه فدریکا موگرینی مسئول اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل نشستی داشتند، و می دانم که پامپئو هم با لغو سفرش به مسکو، به جمع آنها پیوست. من امیدوارم که شرکای اروپایی به مفاد قطعنامه شورای امنیت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد تأیید قرار داده، پایبند بمانند. البته تردیدی ندارم که آنها خلاف این جهت گیری تحت فشار زیادی از سوی طرف آمریکایی قرار دارند. درجریان مذاکرات سوچی ما قصد داریم دریابیم که آمریکایی ها قصد دارند چگونه از این بحران که تصمیم یکجانبه آمریکا (درباره خروج از برجام) به وجود آورده، خارج شوند. امیدوارم که مذاکرات شفافی در این زمینه با همتای آمریکایی داشته باشیم .

به خلاف روسیه، اروپایی ها به وعده های خود به ایران براساس برجام عمل ننموده اند

وی با تأکید بر اینکه روسیه تمامی تعهدات خویش بر اساس توافقنامه هسته ای را اجرا می نماید، اضافه کرد: در واقع ما در حال تحقق برنامه های مورد توافق در چارچوب برجام هستیم، طرح تغییر کاربری تأسیسات هسته ای فردو برای فراوری ایزوتوپ های باثبات در حال اجراست. ولی سایر شرکت نمایندگان در برجام، هنوز آنچه را به تهران وعده داده اند عمل ننموده اند.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که مکانیزم مالی اینستکس که از سوی اتحادیه اروپا برای تسهیل روابط تجاری مالی با ایران در نظر گرفته شده، اعلام شده، ولی هنوز مورد استفاده قرار نمی گیرد.

راه دیگری به جز اجرای تعهدات از سوی همه طرفین شرکت نماینده در برجام وجود ندارد

لاوروف گفت: ضمن اینکه آن طور که همتایان اروپایی به ما گفته اند، این مکانیزم اگر راه اندازی شود هم فعلاً تنها برای ارسال کالاهایی که جنبه انسان محبت آمیز دارند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این اصلاً آن چیزی نیست که مقامات ایران بر اساس توافقات انجام شده در برجام، روی آن حساب نموده اند و از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد تأیید قرار گرفته است، در حالی که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه مربوط به آن از سوی شورای امنیت، از لحاظ اجرایی التزام آور بوده و تضمین نموده که طرف ایرانی بتواند نفت خود را در بازارهای جهانی بفروشد.

لاوروف اضافه کرد: به همین دلیل روسیه خواهان آن بوده، هست و خواهد بود تا دیگر شرکت نمایندگان در توافق هسته ای، به خصوص کشورهای اروپایی هم به تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه عمل نمایند، مسئله بسیار ساده است؛ راه دیگری جز این وجود ندارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که در مذاکرات با همتای چینی خود، دو طرف بر غیرقانونی و غیرقابل قبول بودن تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران تأکید و اظهار داشتند که مقامات مسکو و پکن با جدیت بر این عقیده هستند که توافقنامه هسته ای با ایران که از سوی شورای امنیت هم حمایت شده، باید حفظ شود و دو کشور به کوشش خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5924

به "لاوروف: گفت وگوی شفافی با پامپئو درباره ایران خواهم داشت، ایران باید بتواند نفت خود را در بازار جهانی بفروشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: گفت وگوی شفافی با پامپئو درباره ایران خواهم داشت، ایران باید بتواند نفت خود را در بازار جهانی بفروشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید