جشنواره ای برای نقاشان نوگرا

به گزارش شیوا مارکت، مهدیه زندیه وکیلی- البرز - خبرنگار:گردهمایی هنرمندان نقاش استان البرز آرزویی بود که با شکل گیری انجمن هنرمندان نقاش استان البرز محقق شد. این انجمن که از سال 92 به صورت غیررسمی شروع به فعالیت کرد، تریبونی شد تا نقاشان برتر و برجسته استان بتوانند از طریق آن خود و آثارشان را معرفی کنند.

جشنواره ای برای نقاشان نوگرا

هنرمندانی که دستی بر نقاشی دارند، با خیالی آسوده و در محیطی امن و اختصاصی به راحتی می توانند توانایی هایشان را در این انجمن به چالش بکشند. اعظم قنبری دبیر انجمن هنرمندان نقاش البرز از فعالیت ها و برگزاری نمایشگاه های گروهی و نشست های تخصصی این انجمن برایمان می گوید. وی همچنین از افتتاحیه جشنواره در 9 مهرماه امسال خبر می دهد.

  • از آغاز فعالیتتان به طور رسمی بگویید.

انجمن هنرمندان نقاش استان البرز فعالیت خود را از سال 92 به صورت غیررسمی آغاز کرد و در سال 94 ازسوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به ثبت رسمی رسید. در طول این سال ها انجمن نمایشگاه های گروهی و نشست های تخصصی و برنامه های جانبی زیادی برگزار کرد. بعد از ثبت رسمی و کسب مجوز قانونی کار هیات موسسی برای انجمن درنظر گرفته شد تا با عضوگیری به برگزاری نمایشگاه و ورک شاپ های تخصصی بپردازد. هدف عمده هیات موسس رساندن اعضا به حد نصاب لازم برای برگزاری انتخابات هیات مدیره بود که این مهم به انجام رسید.

  • رویکرد اصلی و عمده محور فعالیت هایتان چه بود؟

اصلی ترین رویکرد و فعالیت تخصصی انجمن رشته نقاشی است. انجمن هنرمندان نقاش استان البرز همیشه سعی داشته تا علاوه بر آکادمیک بودن فضا، محیطی امن را در اختیار هنرمندان نقاش استان قرار دهد تا از این طریق زمینه را برای فعالیت حرفه ای این افراد ایجاد کند. قبل از شکل گیری این انجمن هنرمندان کرج ناچار بودند برای ارائه آثار خود به گالری های تهران رفته و اثرهای هنری خود را آنجا به نمایش بگذارند که این انجمن امکان ارائه آثار را در شهر خودشان به آنها می دهد.

  • تاکنون تعداد اعضای انجمن به چند نفر رسیده است؟

انجمن هنرمندان نقاش استان البرز بیش از 100 عضو دارد که این تعداد بعد از فراخوان بیشتر هم شده است. لازم به ذکر است که این انجمن از سوی نقاشان درخواست عضویت زیاد دارد، اما از آنجا که برای انتخاب فیلترهای زیادی در نظر گرفته ایم، فقط آثار باکیفیت و هنرمندان برتر می توانند به عضویت درآیند.

  • این انجمن تا کنون چه فعالیت هایی داشته است؟

برگزاری کارگاه های تخصصی نقاشی، نمایشگاه های گروهی، دوره های آموزشی تخصصی هنر نقاشی، جلسات نقد و بررسی و سمینارهای تخصصی، جشنواره های ملی و بین المللی، حمایت از حقوق اعضا و هنرمندان جوان از طریق جذب امکانات مالی و فنی از سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی، ایجاد تعامل بین هنرمندان نقاش، ایجاد فرصت های شغلی مرتبط با هنر نقاشی مثلا نقاشی دیواری از طریق تعامل با سازمان زیباسازی شهرداری کرج، فروش آثار هنری و ایجاد بازار آثار هنری در استان البرز، ترغیب سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی برای خرید آثار هنری و... و. از برجسته ترین اقدامات این انجمن طی این سال ها بوده است.

  • چه نمایشگاه ها و جشنواره هایی برگزار کرده اید؟

انجمن هنرمندان نقاش البرز نمایشگاه های گروهی هم با موضوعات آزاد و هم با موضوع موضوعاتی چون محیط زیست برای اعضای انجمن در شهر تهران و کرج برگزار کرده است و همچنین ورک شاپ های تخصصی تشکیل داده است. از طریق این انجمن جشنواره ملی طراحی هم در سال 95 برگزارشد.

  • در مورد جشنواره توضیح بدهید؟

انجمن هنرمندان نقاش البرز به نمایندگی از استان البرز و با هدف شناساندن ظرفیت های گسترده هنرمندان پیشگام و همچنین جمع کثیری از هنرمندان نقاش جوان مستعد و پویای استان، جشنواره نقاشان نوگرای استان البرز را در موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا وابسته به فرهنگستان هنر را امروز سه شنبه 9 مهر برگزار می کند. این جشنواره در بخش های مختلف نظیر بخش هنرمندان مدعو و بخش رقابتی برگزار می شود. در بخش رقابتی، طراحی و نقاشی مورد توجه واقع شده است. در برنامه های جنبی جشنواره نیز ورکشاپ طراحی و مراسم اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره و تقدیر از هنرمندان پیشکسوت استان البرز انجام می شود.

  • انتخاب آثار برای جشنواره با چه معیاری انجام می شود؟

انتخاب در 2 مرحله صورت می پذیرد که مرحله اول با انتخاب اعضای هیات مدیره انجمن و مرحله دوم با حضور اساتید مجرب انجام شد. خلاقانه بودن، عدم کپی آثار، محتوای جذاب، رویکرد هنرمندانه و میزان آگاهی وی از نوع ارائه آثار در قالب مجموعه و تکنیک خلق اثر و... از معیارهای اصلی انتخاب اثر برای راهیابی به جشنواره است.

  • دلایل برگزاری جشنواره در تهران چیست؟

موسسه فرهنگی پژوهشی صبا وابسته به فرهنگستان هنر نمایشگاه هایی از آثار هنرمندان نقاش در شهرهای مختلف برگزار می کرد که بعد از رایزنی های هیات مدیره انجمن با این موسسه، این بار شهر کرج پیروز شد تا بخشی از آثار هنرمندان خود را به نمایندگی از هنرمندان نقاش استان البرز برای نمایش در قالب این جشنواره در معرض دید عموم قرار دهد. قرار است این آثار در استان البرز هم به نمایش گذاشته شود تا عموم مردم بتوانند ظرفیت های گسترده هنرمندان خود را در گالری شهر ببینند. امید داریم که متولیان و مسئولان امور هنری شهر کرج مکانی مناسب را که دارای استانداردهای موردنیاز و شرایط مطلوب باشد، در اختیار انجمن قرار داده تا این رویداد فرهنگی و هنری نقطه آغاز حرکتی رو به رشد در جهت تقویت زیرساخت های هنرهای تجسمی باشد.

  • مسئولان در این زمینه کمکی کرده اند؟

ما به عنوان نمایندگان هنری البرز، مورد بی مهری قرار گرفته ایم و عدم حمایت های مادی و معنوی میدان عمل و عرصه فعالیت ها را بسیار محدود کرده است. هیچگاه اجازه ورود به عرصه های مختلف و مرتبط با هنر نقاشی به ما داده نشد. حتی برای برگزاری جشنواره ای با این ابعاد گسترده مورد حمایتقرار نگرفتیم و خود انجمن مجبور شد تا به سمت حامیان مالی شرکت های خصوصی برود و نیازهای مالی خود را از این طریق مرتفع کند.

  • دغدغه نقاشان نوگرا

اعظم قنبری : یک هنرمند نقاش ذهنیات خود را در قالب تصویر به نمایش درمی آورد و این استعداد و نوع نگاه هنرمند است که فرم و صورت اثر هنری را شکل می دهد و در نهایت آن اثر خلق می شود، اما هنر نقاشی نوگرا هنر نقاشی ای است که فراتر از فرم و تشکیل تصویر و رسیدن به محتواست. یک هنرمند نقاش نوگرا بیشتر از آنچه کار دکوراتیو انجام دهد، محور اصلی کاری اش محتواست. محتوا همان دغدغه ای است که هنرمند در ذهن دارد.

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11493

به "جشنواره ای برای نقاشان نوگرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ای برای نقاشان نوگرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید