حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف شده است

به گزارش شیوا مارکت، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف شده است.

حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف شده است

پس از واکنش های گسترده به خبر تخلیه ملک موزه عروسک های ملل با حکم شهرداری منطقه 12 تهران، مسعود ناصری دریایی، مدیر این موزه گفت: شهرداری براساس نامه ای که چندی پیش فرستاد، قصد داشت ملک را از موزه عروسک های ملل پس بگیرد، اما با پیگیری ها و مذاکرات، جلسه ای در موزه عروسک های ملل با حضور معاونت اجتماعی شهرداری و کنندگان میراث فرهنگی تهران و اداره کل موزه ها برگزار گشت که شهرداری و شورای شهر تهران نیز فعلا قول مساعد داده اند موزه در مکان کنونی خود به فعالیت ادامه دهد تا فرآیند قانونی و تصمیم های لازم در این باره گرفته شود.

او توضیح داد: البته هنوز توافق رسمی صورت نگرفته و این تصمیم تا انجام بررسی ها و مراحل قانونی فعلا موقف شده است.

ناصری با اشاره به ناشناخته بودن موزه عروسک های ملل نزد مسئولان و حتی مردم گفت: برخی از مسئولان حتی امضاکنندگان نامه های آن هنوز با ماهیت و چیستی این موزه آشنا نیستند. جلسه دست کم باعث شد آنها با عملکرد و فعالیت های موزه عروسک های ملل آشنا شوند و تصویر روشن تری پیدا کنند که قطعا در نظرات آنها تاثیرگذار است.

مدیر موزه عروسک های ملل درباره قراردادی که با شهرداری برای فعالیت در ملک کوچه فیات دارند، توضیح داد: سال 1396 قراردادی با اعتبار سه سال با شهرداری منطقه 12 تهران برای در اختیار گرفتن این ملک به منظور استقرار و فعالیت موزه عروسک های ملل بسته شد. ما شش ماه پیش از سرانجام مهلت قرارداد، یعنی در مرداد سال 1398 به شهرداری منطقه 12 تهران با هدف تمدید قرارداد نامه ای نوشتیم. نامه را برای بخشهای مختلف نیز فرستادیم.

مدیران وقت در شهرداری قول مساعد داده بودند که قرارداد ملک موزه عروسک های ملل تمدید شود، اما به هر شکل، در زمان خود قرارداد تمدید نشد. از سویی، با توجه به تعطیلی طولانی مدت مشاغل و موزه ها در دوران کرونا، ماههای زیادی در موزه بسته بود و فعالیت ها آنلاین انجام میشد. زمانی هم که اداره کل موزه ها با دستور ستاد ملی کرونا اجازه بازگشایی داشت موزه برای رعایت پروتکل ها در روزهای محدود و با هماهنگی قبلی تعداد خیلی محدود، حدود هشت تا دوازده نفر بازدیدکننده را می پذیرفت.

او اضافه نمود: ما فرض را بر این گذاشته بودیم که در دروان کرونا با توجه به اینکه مشاغل فرهنگی از جمله موزه های خصوصی آسیب و زیان فراوان دیده و هیچ حمایتی نشده اند، قرار است با ادامه استقرار در این ملک و تمدید قرارداد حمایت شویم. موزه ها بویژه مجموعه داران و موزه داران خصوصی در این دو سال با سختی به فعالیت خود ادامه دادند. مسائل زیادی پیش روی ما بوده است. حالا پس از چند ماه بازگشایی دوباره با سویه اُمیکرون روبرو شده ایم که تمام بازدیدهای دانش آموزی را متوقف کرده است.

ناصری ادامه داد: در چنین شرایطی وقتی نامه ای از شهرداری مبنی بر پس گرفتن ملک و تخلیه سریع آن دریافت کردیم، به شدت نگران شدیم. هرچند، در جلسه اخیر با کنندگان شهرداری و میراث فرهنگی آن نگرانی تا حدی رفع شد و این فرصت و امکان ایجاد شد که فعلا و تا اطلاع ثانوی در همین محل موزه برپا بماند تا مراحل قانونی درباره تمدید چند ساله قرارداد گرفته شود یا اگر سیاست شهرداری بر آن است که ملک را پس بگیرد، فرصتی داده شود تا وسایل موزه را در زمان کافی جمع آوری و به مکان دیگری منتقل کنیم.

به گفته ناصری، در موزه عروسک های ملل درحال حاضر حدود سه هزار عروسک از 84 کشور، بیش از 500 اسباب بازی و همچنین انواع پوشاک اقوام و مردمان ایران به همراه صنایع دستی و ساز ایرانی نگهداری می شود که جابجا کردن تمام آنها و تخلیه ملک در زمانی سریع و کوتاه امکان پذیر نبود.

مدیر موزه عروسک های ملل گفت: موزه فعلا جابجا نمی شود و همچنان در روزهای پنجشنبه و جمعه با هماهنگی قبلی تعداد محدودی بازدیدکننده می پذیرد و بزودی کارگاره های پیش بهاری و نوروزی نیز آغاز خواهد شد. ما تا اطلاع ثانوی به کار خود ادامه می دهیم تا پس از بررسی ها تصمیم نهایی گرفته شود.

ناصری همچنین اعلام نمود: موزه عروسک های ملل به هیچ وجه رویکرد و جنبه اقتصادی ندارد و ماهیت آن کاملا فرهنگی است و همانند دیگر مجموعه داران خصوصی دغدغه ما نیز همواره بر این بوده که دیگران را در کیفیت یافته ها و داشته های خود سهم کنیم. ارزش اضافه نموده این موزه به اشیای آن نیست، به گروهی است که در موزه عروسک های ملل مستقر هستند و همگی جز گردانندگان موزه بشمار می آیند و سالها در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، افسانه ها و قصه های ایران و ملل، عروسک ها، صنایع دستی، ساز، گونه های جانوری و گیاهی و جغرافیای ایران پژوهش و تحقیق کرده اند و آن را با دیگران به اشتراک می گذارند. برای ما مهم است که مسئولان و مدیران نیز ارزش و اهمیت این موزه و نقشی را که در آگاهی و هویت بخشی بچه ها و نوجوان دارد، درک کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29832

به "حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم تخلیه موزه عروسک ها فعلا متوقف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید