خبرنگاران شیوع دیابت در زنان ایرانی بیشتر از مردان است

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق آخرین گزارش ها شیوع دیابت در ایران 10.6 درصد است که در زنان 11.2 درصد و در مردان 9.8 درصد است و این بیماری علت 2 درصد از کل مرگ ها در ایران در تمام سنین محسوب می شود.

خبرنگاران شیوع دیابت در زنان ایرانی بیشتر از مردان است

به گزارش روز چهارشنبه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، باقر لاریجانی با بیان اینکه دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن 21 میلادی است، اضافه نمود: با هدف تاکید بر اهمیت دیابت و اطلاع رسانی و آموزش در مورد این بیماری، روز جهانی دیابت هر ساله با موضوع مشخص روز 14 نوامبر برابر با 23 آبان ماه در بیش از 160 کشور جهان برگزار می شود.

لاریجانی اضافه نمود: در حال حاضر از هر 10 نفر در جهان یک نفر به دیابت مبتلا است و تعداد بیماران دیابتی در جهان طبق برآورد فدراسیون بین المللی دیابت در سال 2045 به 700 میلیون نفر افزایش می یابد.

وی با ارایه آمار دیابت که باعث 8.7 درصد از کل هزینه های درمان کشور بوده است، اضافه نمود: متاسفانه بیماری دیابت بار سنگین تری در بانوان داشته به نحوی که شیوع آن در بین زنان ایرانی بالاتر گزارش شده است.

لاریجانی ادامه داد: شیوع استانی دیابت و سایر عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به تفکیک تمامی شهرستان ها و برای گروه های سنی و جنسی مختلف در سامانه مصورسازی اطلاعات ویزیت قابل دسترسی است.

وی شعار امسال روز جهانی دیابت را که توسط فدراسیون بین الملی دیابت انتخاب شده است دیابت: پرستاران تفاوت ایجاد می کنند خاطرنشان کرد و گفت: هدف از این نام گذاری تاکید بر نقش و جایگاه پرستاران در حمایت از بیماران دیابتی و کنترل و مراقبت دیابت است.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اضافه نمود: امسال در حالی روز جهانی دیابت را برگزار می کنیم که علاوه بر عوارض و مسائل دیابت، پاندمی کووید-19 در سال 2020 جهان را فرا گرفته و هر روز شاهد مرگ و میر تعدادی از بیماران دیابتی به علت ابتلا به کووید-19 هستیم.

وی گفت: مبتلایان به بیماری های مزمن همچون دیابت، بیماری های قلبی- عروقی و فشارخون بالا در معرض خطر بیشتر ابتلای به کووید-19 و عوارض ناشی از آن هستند و تخت های بیشتری از بخش های مراقبت ویژه را نسبت به سایر افراد اشغال می کنند.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: در ایران میزان شکست درمان و مرگ و میر ناشی از کرونا در بیماران دیابتی 17.8 درصد گزارش شده است؛ در حالی که این میزان در افراد غیردیابتی 7.8 درصد است. این میزان مرگ در بیماران دیابتی علاوه بر مواردی است که هر سال به علت عوارض دیابت رخ می دهد.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به شرایط جدید و بروز بیماری کرونا نیازمند تغییراتی در استراتژی های پیشگیری و درمان دیابت در شرایط همه گیری کرونا هستیم؛ از جمله اینکه برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و جلوگیری از وقفه در ارایه مراقبت های دیابت لازم است برنامه های آموزشی برای پیشگیری و کنترل دیابت و همچنین ارایه خدمات درمانی تا حد امکان به صورت مجازی گسترش یابد و دسترسی بیماران ارتقا پیدا کند.

وی شرح داد: همچنین برای حفظ کیفیت زندگی بیماران و کاهش مراجعات برای مراقبت دیابت و کنترل قند خون لازم است اپلیکیشن های تلفن همراه، کلینیک های مجازی دیابت، ویزیت های مجازی و تله مدیسین راه اندازی شود و توسعه یابد و ارایه خدمات به سمت خدمات مجازی بدون حضور فیزیکی هدایت شود.

رییس شبکه ملی تحقیقات دیابت شرح داد: با رخداد پاندمی کووید-19، بار بیماری دیابت به عللی همچون ترس از بیمار شدن در مراکز خدماتی درمانی و مراجعه کمتر بیماران، فشار اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب و کارها و کمبود امکانات مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است. به علت افزایش بیماران دیابتی کنترل نشده احتمال ابتلا به انواع پیشرفته تر کووید-19 بالا می رود و بار کلی این بیماری نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از همین رو لازم است قانون گذاران سلامت به دنبال راه حل های مناسب برای کنترل بار بیماری دیابت، پیشگیری و درمان افراد مبتلا به دیابت باشند تا از مرگ و میرهای مرتبط با بیماری کووید-19 کاسته شود.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم از تدوین دو راهنمای جدید شامل راهنمای کنترل و درمان دیابت در بیماری کووید-19 و راهنمای درمان کرونا در بیماران دیابتی خبر داد و اضافه نمود: برنامه ریزی برای تدوین این گایدلاین ها از اهم فعالیت های روز جهانی دیابت امسال است که باید در اولویت و در دستور کار قرار گیرد.

لاریجانی اضافه نمود: وبینارهای متعددی در زمینه دیابت و کووید-19 تا به امروز در پژوهشگاه برگزار شده و مقرر شد 2 وبینار علمی با موضوع نقش طب مکمل در مدیریت دیابت و وبینار فن آوری های پزشکی از راه دور در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری برگزار شود.

وی تدوین نسخه جدید راهنمای بالینی دیابت و کتابچه های آموزشی ویژه بیماران و راه اندازی درگاه آموزشی چند رسانه ای دیابت گرام را دیگر فعالیت های پژوهشگاه در راستای ظرفیت سازی و افزایش دانش عمومی در زمینه دیابت خاطرنشان کرد.

14 نوامبر برابر با 24 آبان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25207

به "خبرنگاران شیوع دیابت در زنان ایرانی بیشتر از مردان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شیوع دیابت در زنان ایرانی بیشتر از مردان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید