در بازار تلفن همراه چه خبر است؟

به گزارش شیوا مارکت، خیابان جمهوری، شلوغ و پر ازدحام است؛ شبیه به روز هایی که هیچ خبری از ویروس کرونا نبود. در میان جمعیت، بعضی ها ماسک زده اند یا دستکش به دست دارند. در مقابل پاساژ های فروش موبایل، مانند همیشه دلال ها در جمع های تنگ مشغول کارند و مشتری های خودشان را دارند.

در بازار تلفن همراه چه خبر است؟

به گزارش ایرنا، مقابل در بازار چارسو، ورودی ضدعفونی کننده ای تعبیه شده که قطرات ریز آب و الکل را روی سر و بدن مراجعان به بازار می ریزد. بعد از عبور از این ورودی، داخل بازار به جز فروشنده هایی که با شیلد صورت و ماسک یک شکل در برخی از فروشگاه ها ایستاده اند، خبری از بیماری کووید-19 نیست. جمعیت زیادی داخل فروشگاه های بزرگ مشغول وارسی گوشی های آخرین مدل هستند و تلاش می کنند تا پیش از ساعت 6 عصر و تعطیلی بازار، خریدشان را انجام دهند. بیشتر آن ها نه برای تماشا و بازارگردی، که برای خرید به بازار آمده اند و صندوق های فروشگاه ها نیز شلوغ است.

پسری جوان از پشت محافظ صورت و ماسک، سعی می کند با صدای رسا صحبت کند و می گوید: می بینید چقدر شلوغ است؟ واقعا می ترسم. ولی باید سر کار بیایم. همه هم خرید می کنند، می ترسند که گران تر شود. حق هم دارند، هر هفته روی قیمت هر گوشی 400-500 تومان می رود.

گرانی با وجود رشد 90 درصدی واردات

گشتی در بازار موبایل تهران، نشان می دهد که در کمترین حالت، قیمت یک گوشی با سیستم عامل اندروید، به دو میلیون و 500 هزار تومان می رسد. قیمت یک گوشی میان رده نیز، از حدود چهار میلیون تومان شروع می شود. قیمت گوشی های آیفون نیز از 12 میلیون تومان به بالاست. حتی مدل های قدیمی و دست دوم آیفون با سه سال کارکرد، 3.5 میلیون تومان قیمت دارند.

در یکی از فروشگاه های پشتیبانی اپل، زنی با کلافگی مشغول جواب دادن به تلفن ها و رسیدگی به کار مشتریان است. بیشتر تلفن های او، برای انجام خدمات رجیستری موبایل هستند که نشان از داغ بودن بازار این گوشی ها دارد. این زن می گوید: خرید آیفون نسبت به قبل از گرانی ها کمتر شده. ولی باز هم کم نیست. بازار خدمات و تعمیرات هم که خیلی شلوغ است. این روز ها هم انگار اصلا بحران بیماری وجود ندارد، مشتری های حضوری مان هم زیاد هستند.

شلوغی این فروشگاه در شرایطی است که گوشی های آیفون تنها 5 درصد از کل واردات رسمی موبایل در ایران را تشکیل می دهد. سال گذشته، 15 میلیون و 300 هزار دستگاه گوشی وارد کشور شد. از این تعداد، 14 میلیون آن روشن شده است. 56 درصد گوشی های وارداتی سهم سامسونگ، 17 درصد نوکیا و 9 درصد هوآوی بوده است.

گوشی های شیائومی تنها 7 درصد و اپل نیز فقط 5 درصد بوده است. در بهمن ماه 98، بیشترین تعداد گوشی روشن شده و مورد استفاده قرار گرفته است. این گوشی ها، 1.5 میلیون دستگاه بوده اند. می توان گفت که تنها در ماه بهمن، هر روز حدود 50 هزار نفر گوشی همراه خریده و روشن کرده اند.

بر اساس آمار انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، در سال 98 واردات گوشی موبایل طبق رویه تجاری 90 درصد رشد داشته است. این آمار، نشان می دهد که میزان عرضه افزایش نیز داشته است، اما گرانی، همچنان در این بازار می تازد.

افزایش قیمت روزانه و ساعتی

در مقابل فروشگاه بزرگی در بازار موبایل ایران، نگهبانی روی یک صندلی نشسته و روی دست های هرکسی که وارد می شود، محلول ضدعفونی کننده می پاشد. روی هر میز به تفکیک برند، چند مدل گوشی چیده شده و خانواده ها مشغول وارسی آن ها هستند. زنی که پسری دبستانی را به همراه دارد.

از یکی از فروشنده ها می پرسد: برای اینکه کار بچه راه بیفتد و بتواند به درس و مدرسه اش برسد، زیاد هم هزینه نکنم، ارزان ترین گوشی ای که می توانم بخرم، کدام است؟ فروشنده به او یک مدل گوشی سامسونگ با ظرفیت 16 گیگابایتی و قیمت 2.5 میلیون تومانی نشان می دهد و می گوید: اگر واقعا قصد خرید دارید، همین الان بخرید. دلار مدام بالا می رود و هفته آینده قیمت همین گوشی هم 2 میلیون و 900 می شود.

جست وجو در سایت های خرید آنلاین نیز همین را نشان می دهد. در یکی از فروشگاه های بزرگ آنلاین، گوشی های یک تا سه میلیون تومانی، تنها 13 مدل موجود است که سه مدل آن سامسونگ، یک مدل شیائوم هی و بقیه برند های متفرقه است. یکی از مدل های میان رده سامسونگ که قیمت آن یک ماه پیش، 3.5 میلیون تومان بود، 20 اردیبهشت در حدود 4 میلیون تومان به فروش می رسید و این هفته نیز از 4.1 میلیون تومان، عبور کرده است.

زن جوانی که در فروشگاهی مشغول کار با یکی از گوشی های میان رده است، می گوید: در این اوضاع، گوشی ام سوخت. مدل بالایی داشت و حالا باید کل حقوق سه ماهم را روی هم بدهم، تا بتوانم یک گوشی میان رده بخرم. او ادامه می دهد: جالب است که قیمت ها مثل طلا و سکه روزانه هم تغییر می کند. یک مدل گوشی را پسند کردم که 9 میلیون و 900 تومان بود. 5 ساعت بعد، قیمتش را دوباره روی سایت چک کردم و 10 میلیون و 200 هزار تومان شده بود! هیچ کس هم نمی داند که چه خبر است.

پای مافیا در میان است؟

از پشت محافظ صورت و ماسک هم، چیزی به جز چشم ها از صورت فروشنده ای در بازار چارسو معلوم نیست. اما صدای او نشان از جوانی 17-18 ساله دارد. پسر فروشنده می گوید: من حتی 18 سالم هم نشده. عضو تیم والیبال بودم، برای همین قدم زود بلند شده. متولد 82 هستم. پارسال یک سال کامل اینجا کار کردم، آن گوشی را می بینی که تا می شود؟ کل پولم را دادم و آن را خریدم 32 میلیون تومان.

او ادامه می دهد: مردم خیلی برای خرید می آیند. خیلی هم می ترسم که مریض شوم. ولی چاره ای نیست، نباید کارم را از دست بدهم. این فروشنده جوان، علت گرانی این روز های بازار را از ظن خودش چنین توضیح می دهد: لابد موبایل هم مثل همه چیز های دیگر. الان نیاز مردم بیشتر شده، بچه مدرسه ای ها هم همه گوشی می خواهند، یک عده سوءاستفاده می کنند. بازار موبایل هم از آن بازار های کثیف است.

هفته گذشته، روزنامه سازندگی خبر داده بود که سردسته مافیای بازار موبایل، هر هفته دو هواپیمای پانزده تنی آنتونف را در فرودگاه پیام به زمین می نشاند که بار آن، موبایل است. برخی خبرگزاری ها نیز گزارش هایی منتشر کرده بودند که نشان می داد سردسته مافیای بازار موبایل، فردی معروف به عباس کوتول است که بار ها نیز دادگاهی و محاکمه شده است.

روزنامه سازندگی نوشت: او یک قدرت غیرقابل انکار در بازار موبایل ایران است. قیمت ها از پاساژ علاالدین تا بازار های دبی و ابوظبی توسط او مشخص می َشوند. حتی از رسمی ترین واردکنندگان موبایل به بازار ایران هم شهرت بیشتری دارد. عباس کوتول برای اولین بار در سال 68 به جرم حمل نوار دستگیر شد. او در شهر ری دستفروشی می کرد. همانجا وارد باند قاچاق شد و به سرعت رئیس بزرگ ترین باند واردات موبایل شد تا کنون پنج بار دادگاهی شده. آخرین حکمش تبعید به طبس است. اما ناگهان سال قبل آزاد شد و در تهران زندگی می کند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20120

به "در بازار تلفن همراه چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بازار تلفن همراه چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید