خبرنگاران یاری 8.8 میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا و ایمن سازی بچه ها

به گزارش شیوا مارکت، لندن - خبرنگاران - ائتلاف جهانی واکسن موسوم به گَوی در سومین نشست خود که روز پنجشنبه به طور مجازی به میزبانی لندن برگزار گردید، 8.8 میلیارد دلار یاری اقتصادی از کشورها، سازمان های خصوصی و دولتی برای مقابله با ویروس کرونا (کووید-19) و ایمن سازی بچه ها جمع آوری نموده است.

خبرنگاران یاری 8.8 میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا و ایمن سازی بچه ها

هدف اولیه این نشست جمع آوری 7.4 میلیارد دلار بود که در سرانجام نشست توانست به مبلغی بیش از آن دسترسی پیدا کند.

نشست سال جاری با موضوع کرونا (کووید 19) برگزار شده و در آن شرکت نمایندگان این مطلب را مورد اشاره قرار دادند که این بیماری هیچ مرزی نشناخته و انسان ها را به طور یکسان درگیر می نماید.

در این نشست بر اهمیت واکسن در کنترل درازمدت بیماری ها و همچنین همکاری بین المللی برای پیشرفت سریع در زمینه کنترل بیماری ها تاکید شد. همچنین اهمیت عمومی و جهانی بودن ایمنی سازی به عنوان یک نکته کلیدی مورد تاکید قرار گرفته و گفته شد بدون ایمنی همگانی، هیچ کس ایمن نیست.

مبلغ جمع آوری شده در این نشست قرار است بودجه گَوی بین سال های 2021 تا 2025 را تامین کند. گوی قسمت اعظم این مبلغ را صرف پیش خرید انبوه واکسن و بستن قراردادهای طولانی مدت با شرکتهای دارویی می نماید. گَوی هدف خود را واکسینه کردن 1.1 میلیارد کودک در مقابل بیماری هایی مانند سرطان تخمدان و فلج اطفال می داند.

سخنگوی افتتاحیه این نشست، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس بر اهمیت همکاری بین المللی بین کشورها، سازمانهای بین المللی و شرکت های چند ملیتی دارویی برای شکست ویروس کرونا تاکید نمود.

وی گفت: ما باید از قدرت خرید گَوی برای قابل دسترس کردن واکسن (کووید 19) استفاده کنیم و اگر بخواهیم این را شروعی برای همکاری های بین المللی قرار دهیم باید کوشش کنیم همه واکسن های موجود در دسترس کشورهای فقیر قرار گیرد.

جانسون اضافه کرد: گوی هر سال حدود نیمی از بچه ها متولد شده در جهان را واکسینه می نماید و برای ادامه این کار در پنج سال آینده به 7.4 میلیارد دلار احتیاج دارد. نخست وزیر انگلیس با بیان اینکه کشورش عظیمترین حامی اقتصادی گوی از یاری 1.6 میلیارد پوندی کشورش به این سازمان پرده برداشت.

پس از جانسون، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت تدروس ادهانوم سخنان خود را با یادآوری این نکته شروع کرد که اکنون چهلمین سالگرد ریشه کن شده بیماری آبله است. بیماری آبله تنها بیماری است که بشر توانسته به طور کامل ریشه کن کند و دلیل آن کشف واکسن توسط ادروارد جِنِر در 1796 است. ادوارد جنر یکی از مهمترین ابزارهای تاریخی در زمینه کنترل بیماری ها را در اختیار بشرقرار داد.

به گفته وی اکنون فلج اطفال در آستانه ریشه کنی کامل است، با این حال کاهش دسترسی به واکسن ها به ویژه پس از همه گیری کووید 19 موجب نگرانی است.

ادهانوم اضافه کرد؛ واکسن کووید 19 می تواند مهمترین وسیله مبارزه با این بیماری باشد اما زمانی نتیجه می دهد که فقیرترین و محروم ترین جوامع بشری هم بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

وی مطرح نمود؛ هدف ما در سازمان جهانی بهداشت این است که واکسن کووید 19 به محض آماده شدن در اختیار تمام بشریت قرار بگیرد.

در ادامه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از واکسن به عنوان مهمترین کشف در زمینه بهداشت عمومی نام برد.

وی اضافه کرد؛ در زمانی هستیم که هنوز واکسنی برای کووید 19 کشف نشده است.

گوترش تاکید نمود که واکسن به تنهایی کافی نبوده و برای رسیدن به ایمنی احتیاج به همبستگی جهانی داریم تا همه در همه جای جهان دسترسی یکسان به واکسن داشته باشند. وی تاکید نمود که این واکسن باید به عنوان یک کالای عمومی جهانی در دسترس همه باشد.

همچنین شیث برکلی مدیرعامل گوی مطرح نمود که هدف سازمان متبوع او پر کردن خلأ ای است که بازار در زمینه واکسن به وجود آورده و این یعنی رسیدن واکسن به افراد فقیر.

وی اضافه کرد؛ روش کار گوی این است که واکسن را از شرکت های دارویی خریده و در کشورهای فقیر توزیع می نماید.

مدیرعامل گوی مطرح نمود که هدف دیگر آنها حمایت از فراوری نماینده ها از طریق سفارش های عظیم و برای مدت طولانی است.

به این روش در اصطلاح تعهد پیشاپیش به بازار یا Advance Market Commitment و به طور مخفف AMC گفته می گردد که معمولاً از آن برای تشویق شرکت های دارویی برای تحقیق و فراوری دارو استفاده می نمایند.

لی کچیانگ نخست وزیر جمهوری خلق چین نیز در سخنانی در این نشست گفت؛ کشورش در مبارزه با کووید 19 حفظ جان مردم کشورش را در اولیت قرار داده و به این مساله آگاهی دارد که سلامت مردم یک کشور به سلامت کشورهای دیگر مرتبط است.

وی اضافه کرد؛ کشورش همچنان به یاری به سایرین و از جمله کشورهای در حال توسعه ادامه خواهد داد.

نخست وزیر جمهوری خلق چین مطرح نمود که این کشور هم اکنون در حال تحقیق بر روی واکسن کووید 19 بوده و بیش از 4 میلیارد تا کنون برای این کار صرف نموده است که تا 20 میلیارد افزایش خواهد یافت. وی گفت چین رابطه خوبی با گوی داشته و از شرکت های دارویی چینی خواسته به این سازمان یاری نمایند.

همچنین ناراندارا مودی نخست وزیر هند، گوی را نماد همبستگی جهانی معرفی کرد و اضافه کرد؛ یاری به دیگران در واقع یاری به خود است.

وی اضافه کرد؛ هندوستان 60 درصد بچه ها متولد شده در جهان را هرساله واکسینه می نماید و یکی از عظیمترین فراوری نماینده های واکسن است. وی از یاری 15 میلیون دلاری کشورش به گوی اطلاع داد.

در ادامه نمایندگان کشورهای فرانسه، ژاپن، امارات متحده عربی، قطر، ترکیه و جمعی دیگر از سران کشورهای سخن گفته و هر کدام مبلغی را به عنوان یاری به این سازمان متعهد شدند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت؛ در صورت فراوری واکسن کووید 19 ما باید قادر باشیم بلافصله در سطح جهانی ایمنی سازی را شروع کنیم.

وی اضافه کرد؛ شیوع کووید 19 خود موجب متوقف شدن واکسیناسیون علیه بیماری های موجود شده و تخمین زده می گردد 80 میلیون کودک در سراسر جهان فرصت واکسینه شدن را از دست داده اند. صدراعظم آلمان از تعهد کشورش به یاری 600 میلیارد یورویی به گوی اطلاع داد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز از یاری 1.6 میلیارد یورویی این اتحادیه اطلاع داد.

وزیر توسعه، همکاری و تجارت جهانی فنلاند ویله اسکیناری هم از تعهد کشورش به قطعنامه مجمع جهانی بهداشت که نهاد بالادستی سازمان بهداشت جهانی است به اینکه واکسن کووید 19 باید یک کالای جهانی عمومی باشد سخن گفت.

همچنین وزیر بهداشت پرتغال و قائم مقام وزیر دیپلماسی سیاسی یونان به نمایندگی از سوی کشورهای خود بر لزوم دسترسی آزاد جهانی به واکسن کووید 19 به عنوان یک کالای عمومی جهانی تاکید نمودند.

در سرانجام نشست امروز، بوریس جانسون با بیان اینکه مبلغی فراتر از پیشبینی اولیه جمع آوری شده از بیل و ملیندا گیتس به عنوان پایه گذاران گوی تشکر کرد.

وی کشف واکسن را مدیون نبوغ ادوارد جِنِر، پزشک انگلیس و از اهالی منطقه گلاسترشایر دانست.

نخست وزیر انگلیس از حمایت گوی از نظام های بهداشت کشورهای فقیر سخن گفت و اضافه کرد؛ کشورهای جهان باید با الهام دریافت از ناتو یک روحیه همکاری در برابر دشمن مشترک یعنی بیماری ایجاد نموده و روش های جدیدی برای تحت نظر دریافت مردم و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و داده ها به منظور ایجاد یک سیستم هشدار برای پیشگیری از بیماری ها اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که ائتلاف جهانی واکسن که در طول این مطلب از آن با عنوان خلاصه شده گَوی نام برده شد در 1999 در حاشیه کنفرانس داووس تاسیس شده است.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20537

به "خبرنگاران یاری 8.8 میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا و ایمن سازی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یاری 8.8 میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا و ایمن سازی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید