خطری یارانه بگیران پولدار را تهدید نمی کند!

به گزارش شیوا مارکت، بار دیگر دولت موظف به حذف دهک های بالای درآمدی از جمع یارانه بگیران است و آئین نامه آن را نیز تصویب نموده ولی همانگونه که سال های قبل اجرا نشد، تضمینی برای عملی شدن این مهم وجود ندارد.

خطری یارانه بگیران پولدار را تهدید نمی کند!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بار دیگر دولت موظف به حذف دهک های بالای درآمدی از جمع یارانه بگیران است و آئین نامه آن را نیز تصویب نموده ولی همانگونه که سال های قبل اجرا نشد، تضمینی برای عملی شدن این مهم وجود ندارد و این را ثروتمندان یارانه بگیر با توجه به تجربه سال های گذشته به خوبی می دانند و احساس خطری نمی نمایند.

طبق بند (1) تبصره (14) قانون بودجه 1398، دولت موظف است با استفاده از کلیه بانک های اطلاعاتی در اختیار نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام نمایند. بر این اساس اخیراً، هیأت دولت آئین نامه مربوطه را برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

گرچه این مصوبه لازم الاجرا است اما تضمینی برای آن و حذف سه دهک بالای درآمدی نیست؛ چراکه طی سال های گذشته بارها این تکلیف برعهده دولت گذاشته شده تا سه دهک بالای درآمدی از جمع یارانه بگیران حذف کند اما عملاً چنین اتفاقی نیفتاده است.

در حال حاضر بیش از 78 میلیون نفر در سال یارانه نقدی دریافت می نمایند که این تعداد قابل توجه از جمعیت ایران، حجم سنگینی از منابع را از سال 1389 که قانون هدفمندی یارانه ها به مرحله اجرا درآمده صرف خود نموده است؛ به طوری که بالغ بر 340 هزار میلیارد تومان در این چند سال به پرداخت یارانه های نقدی به مجموعه ای که در آن ثروتمند و نیازمند قرار دارند اختصاص پیدا نموده است.

رقم 45 هزار و 500 تومانی در حالی طی این سال ها پرداخت شده که به گفته مسئولان اکنون ارزش آن به زیر 20 هزار تومان رسیده است ولی همین رقم ناچیز را نیز دولت به ثروتمندان هر ماه می پردازد و مصوبات مجلس برای حذف دهک های بالای درآمدی به جایی نرسیده است.

این در حالی است که در این رابطه، تنها اقداماتی که انجام شد حذف یارانه حدود چهار میلیون نفر بود که با توجه به خطاهای که اجرا شده و اعتراضاتی که از سوی حذف شدگان مطرح شد، نزدیک به یک میلیون نفر به جمع یارانه بگیران برگشتند.

در سال گذشته نیز با وجود این تکلیف اتفاقی نیفتاد و به اذعان مسئولان دولتی و گزارش مجلس یارانه کسی قطع نشد و ثروتمندان به دریافت 45 هزار و 500 تومان ادامه دادند.

از این رو با توجه به اینکه به صراحت اعلام می گردد بانک های اطلاعاتی قوی برای شناسایی افراد پردرآمد وجود نداشته و ممکن است افراد نیازمند طی این غربالگری آسیب ببیند به نظر نمی رسد در امسال نیز مصوبه حذف سه دهک بالای درآمدی اجرایی گردد، چراکه راه چاره معین و دقیقی برای این مسئله از سوی دولت ارائه نشده و تاکنون در این رابطه اعلامی نداشته است، در این شرایط تکرار ماجرای مصوبات روی کاغذ حذف دهک هی بالایی و پرداخت های چند هزار میلیاردی به افراد ثروتمند دور از ذهن نیست.

منبع:ایسنا

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7765

به "خطری یارانه بگیران پولدار را تهدید نمی کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری یارانه بگیران پولدار را تهدید نمی کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید