خواسته وزیر ورزش بی جا نیست، هدفمان کسب سهمیه های باقی مانده است

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با بیان این مطلب اضافه نمود: از سال گذشته که به عنوان سرمربی، کار را آغاز کردم برنامه ریزی من و همکارانم برای المپیک بود و تا بحال برنامه های خود را برای حضوری قدرتمند در این مسابقات مهم پیگیری نموده ایم. اولین برنامه مهم ما حضور پیروز در رقابت های جهانی قزاقستان و کسب سهمیه های المپیک بود که با توجه به شرایطی که کشتی فرنگی در چند سال گذشته داشت و ما هم مدت زمان کمی برای آماده سازی داشتیم، نتایج قابل قبول و خوبی کسب شد.

خواسته وزیر ورزش بی جا نیست، هدفمان کسب سهمیه های باقی مانده است

بنا در خصوص برنامه های تیم ملی پس از رقابت های دنیای توضیح داد: پس از مسابقات دنیای قزاقستان، حدود یک ماه استراحت داشتیم و پس از آن به خاطر اینکه قرار بود در جام دنیای کشتی فرنگی شرکت کنیم 2 اردوی تدارکاتی را برگزار کردیم و نفرات حاضر در اردو نیز شرایط مطلوبی داشتند اما با کم محبتی اتحادیه دنیای کشتی این رقابت ها برگزار نشد.

وی ادامه داد: برای اینکه فرنگی کارانمان از لحاظ مادی شرایط مطلوبی داشته باشند و کمی خیال کشتی گیرانمان از این موضوع مهم کم گردد، اجازه دادم در لیگ داخلی و جام باشگاه ها حضور یابند و در این مدت اردویی برگزار نشد، البته در این بین مسابقات انتخابی جام تختی نیز برگزار گردید.

بنا در خصوص نحوه انتخاب نفرات برای حضور در جام تختی گفت: کشتی گیران سهمیه های خود را از مسابقات مهم نظیر دنیای و انتخابی کسب نموده اند و من اعتقادی به دادن سهمیه به کشتی گیران حاضر در لیگ ندارم، چرا که در لیگ مسابقات به صورت تک کشتی است و در سر وزن قانونی نیز برگزار نمی گردد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به اهمیت بسیار بالای رقابت های بین المللی جام تختی گفت: به خاطر اینکه بر محور عدالت حرکت کنیم، اردویی را پیش از این رقابت ها برگزار نمی کنیم تا همه ی داشته های کشتی فرنگی کشور با شرایط یکسانی در این رقابت ها حضور داشته باشند، به جز 4 کشتی گیر ما که در مسابقات دنیای صاحب مدال و سهمیه شدند، سایر کشتی گیران ملزم به حضور در این رقابت ها هستند و نفراتی که در این مسابقات حضور نیابند، شانسی برای خود به جهت حضور در المپیک توکیو متصور نباشند.

وی اضافه نمود: نفرات ما برای سال بعد از دل این مسابقات انتخاب می شوند و یکی از دلایلی که این 4 کشتی گیر را از این رقابت ها معاف کردیم این بود که سایر کشتی گیران ارزش مدال آوری و پیروز بودن را بدانند و کوشش نمایند که خود را به سطح این نفرات برسانند و معتقدم با این کار رقابت ایجاد شده و پیشرفت حاصل می گردد.

بنا در خصوص شرکت نکردن فرنگی کاران در مسابقات بین المللی رنکینگ دار در ایتالیا گفت: شرایط تیم فرنگی با تیم آزاد متفاوت است، این رقابت ها بر سر وزن قانونی برگزار می گردد اما آزادکارانی که قرار است در این مسابقات حضور یابند در یک وزن بالاتر شرکت می نمایند و مسئله ای از لحاظ وزن کم کردن نخواهند داشت، از طرفی این نفرات باید در وزن جدید محک بخورند و این تشخیص کادر فنی تیم آزاد بوده تا این کشتی گیران در این رقابت ها حضور یابند.

وی ادامه داد: اما در خصوص فرنگی کاران موضوع کاملاً متفاوت است نفرات ما که سهمیه المپیک را نیز کسب نموده اند باید در سر وزن قانونی حاضر باشند و این مورد در حال حاضر برای فرنگی کاران ما مشکل ساز خواهد بود. ضمن اینکه در مسابقات المپیک 16 کشتی گیر حضور خواهند یافت و قرعه استراحتی وجو د دارد. از طرفی بیشتر کشتی گیران در این مسابقات شرکت خواهند کرد از نخبه های وزن خود هستند و رقابت بسیار نزدیک است و تأثیرگذاری رنکینگ نسبت به رقابت های دنیای کمتر است. اما در رقابت های دنیای تعداد نفرات در اوزان مختلف هم بیشتر است و هم اینکه احتمال اینکه کشتی گیر صاحب رنکینگ با قرعه استراحت روبرو گردد بسیار زیاد است و کشتی گیر رنکینگ دار شرایط بهتری خواهد داشت.

سرمربی تیم ملی با بیان اینکه مهمترین هدف ما در حال حاضر کسب 3 سهمیه المپیک است، در خصوص برنامه های این تیم پس از جام تختی گفت: پس از جام تختی ما رقابت های قهرمانی آسیا در هند را خواهیم داشت که با توجه به اینکه این مسابقات حدود یک ماه بعد از جام تختی برگزار خواهد شد، یک مرحله اردو را در دستور کار خواهیم داشت. نفرات اعزامی به قهرمانی آسیا نیز از دل رقابت های جام تختی انتخاب خواهند شد.

وی ادامه داد: البته ما اردوی نفرات اعزامی به مسابقات کسب سهمیه را نیز همزمان با این اردوها برگزار می کنیم و اردوی این کشتی گیران نیز در دو یا سه مرحله برگزار خواهد شد و در مدت زمان حضور تیم در مسابقات قهرمانی آسیا، اردوی نفرات اعزامی به مسابقات کسب سهمیه ادامه خواهد داشت تا در نهایت اوایل فروردین ماه سال آینده در مسابقات کسب سهمیه قاره ای در کشور چین شرکت نموده و بتوانیم 3 سهمیه باقی مانده را نیز کسب کنیم.

بنا در خصوص شانس کسب سهمیه در مسابقات گزینشی المپیک توضیح داد: در رقابت های کسب سهمیه که در قاره آسیا برگزار می گردد در اوزان 87 و 97 کیلوگرم شرایط بهتری داریم چراکه هم نفرات ما خوب هستند و هم تعداد نفرات مطرح کم، اما با توجه به حضور متعدد کشتی گیران مطرح در سبک وزن، شرایط در وزن 67 کیلوگرم سخت است. امیدوارم که بتوانیم تمام سهمیه ها را در چین کسب کنیم و اگر این طور نشد، آخرین فرصت ما حضور در رقابت های گزینشی دنیای که اردیبهشت ماه سال آینده در کشور بلغارستان برگزار می گردد، خواهد بود.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در خصوص انتخاب کشتی گیران برای رقابت های المپیک گفت: هیچکس انتخاب شده نیست و حضور در جام تختی، اردوها و مسائل فنی ملاک است. چند ماه آینده برای ما خیلی مهم است و در نهایت کادر فنی، مدیر فنی تیم های ملی و فدراسیون کشتی در خصوص چگونگی کار تصمیم خواهند گرفت.

دارنده مدال نقره دنیا در خصوص شرایط آماده سازی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: با توجه به اینکه فرصت کمی تا المپیک داریم، چند ماه آینده بسیار مهم است و باید شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم به بهترین شکل ممکن تمرینات خود را برگزار کنیم. اولین خواسته من این است که خانه کشتی عبداله موحد که احتیاج به بازسازی داشت، هرچه زودتر آماده برگزاری تمرینات گردد چراکه خانه کشتی شماره 2، گنجایش حضور تیم های آزاد و فرنگی را ندارد و با توجه به اینکه تعداد نفرات دعوت شده به اردوهای تیم ملی کشتی فرنگی معمولاً نزدیک به 40 نفر است عملاً به مشکل برخواهیم خورد. البته علیرضا دبیر قول داده هرچه زودتر فرایند نوسازی و بازسازی خانه کشتی عبداله موحد انجام گردد.

وی ادامه داد: از تمام نهادهای ذیربط که ضروری است به ما یاری نمایند می خواهم که در این چند ماه به فدراسیون کشتی یاری نمایند و اگر می خواهیم خوب به المپیک برسیم باید تدارکات خوب هم داشته باشیم و از نظر من در حال حاضر به جز خانه کشتی عبداله موحد هیچ جای دیگری مناسب آماده سازی تیم های ملی برای حضور در المپیک نیست.

محمد بنا در خصوص صحبت های وزیر ورزش و توقع وی از کشتی برای دریافت 4 مدال خوشرنگ در المپیک توکیو توضیح داد: اولاً باید بگویم که وی توقع کسب 4 مدال را دارند و این توقع بی جایی نیست، چراکه کشتی دارای مدیریت خوبی است و در المپیک ها گل سرسبد و افتخارآفرین بوده و هست. سلطانی فر برای کشتی ارزش قائل است و من دید منفی به گفته های او ندارم و در این موضوع نیز اجباری ننموده است. ما هم تمام سعی و کوشش خود را انجام می دهیم که ابتدا سهمیه های لازم را کسب کنیم و پس از آن در المپیک افتخار آفرین باشیم.

وی ادامه داد: البته کشتی را نمی توان پیش بینی کرد. به عنوان مثال رومن ولاسوف که در المپیک 2 مدال طلا گرفته در مسابقات دنیای بازنده شد و اگر به او هم بگوییم که باید سومین مدال طلای خود در المپیک را بگیری نمی تواند قول آن را بدهد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در خصوص تمجید سایت شورای کشتی آسیا از وی با لقب مربی افسانه ای و همچنین انتخابش بعنوان برترین مربی سال گفت: همواره در کوششم که القاب هیچ موقع اثری روی من نگذارد و کار خودم را انجام دهم، درست است که کشتی ورزش انفرادی است اما در کنار من 5 مربی حضور دارند و کار را به صورت یک تیم انجام می دهیم، ضمن اینکه پشت سر تمامی کشتی گیرانی که ما با آنها در مسابقات پیروز بوده ایم، مربیان سازنده و پرکوشش در استان ها هستند و من این عنوان و افتخار را برای تمامی مربیان ایران می دانم. بهرحال کشتی فرنگی ایران در چندین سال گذشته نتایج بسیار درخشانی را در رقابت های المپیک، دنیای و قاره ای کسب نموده و حتماً این موضوع مورد توجه شورای کشتی آسیا قرار گرفته است.

محمد بنا در خصوص تغییر نام خانه کشتی با نام وی به شهید مصطفی صدرزاده توضیح داد: از ابتدا هم راضی نبودم که نامم بر روی خانه کشتی باشد چراکه اگر خانه کشتی شماره یک به نام عبداله موحد پرافتخارترین آزادکار ایران قرار گرفته است پس باید نام پرافتخارترین فرنگی کار نیز بر روی خانه کشتی شماره یک قرار می گرفت. البته با توجه به اینکه در شهر ری و همچنین در کنار سالن شهدای هفتم تیر 2 خانه کشتی به نام حمید سوریان نامگذاری شده است، خواستم این بود که سالن شماره 2 به نام یک شهید کشتی گیر باشد و پس از مطرح کردن این موضوع با علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی، ایشان به من گفتند که یک نام را پیشنهاد دهم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه چند سالی است در شهرستان شهریار زندگی می کنم، در نزدیکی محله ما یک مسجد واقع شده است که در کنار آن باشگاه با نام الغدیر است که آقای خلیلی از کشتی گیران قدیمی بعنوان مربی در آن فعالیت می نماید. بیشتر کشتی گیران این باشگاه از شهدا و جانبازان هستند و یکی از کسانی که در آنجا تمرین می کرد نیز شهید مصطفی صدرزاده بود. من زندگی نامه این شهید را مطالعه و در خصوصش تحقیق کردم و به این اطمینان رسیدم که منش پهلوانی و جوانمردی در وی بسیار وجود داشت و باید بگویم که مرام و منش این شهید بسیار به دل من نشست.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در انتها با بیان اینکه کشتی احتیاجمند حمایت همه جانبه در سال المپیک است اعلام کرد: هم من و هم غلامرضا محمدی از ته دل می خواهیم که تمام کشتی گیرانمان در رقابت های المپیک صاحب مدال خوشرنگ طلا شوند، ما کوشش خود را انجام می دهیم و سپس توکل بر خدا داریم و امیدوارم که تیم های ملی مزد زحمات خود را در این مسابقات بگیرند.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15099

به "خواسته وزیر ورزش بی جا نیست، هدفمان کسب سهمیه های باقی مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواسته وزیر ورزش بی جا نیست، هدفمان کسب سهمیه های باقی مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید