خواص حیرت انگیز رازیانه

به گزارش شیوا مارکت، نتایج یک پژوهش نشان می دهد عصاره رازیانه به عنوان یک منبع گیاهی سالم با ویژگی های خوب ضداکسیداسیونی و ضد کپکی قابل استفاده است.

خواص حیرت انگیز رازیانه

به گزارش، رازیانه گیاهی دارویی و معطر است که امروزه تقریبا در اکثر نقاط جهان کشت می گردد. از آنجایی که در سال های اخیر تمایل مصرف کنندگان به استفاده از مواد غذایی سالم و عاری از نگهدارنده های مصنوعی بوده است پس یافتن منابع طبیعی واجد خواص ضد میکروبی ضروری به نظر می رسد. محققان در پژوهشی با عنوان ارزیابی اثرات ضد کپکی و ضد اکسایشی عصاره گیاه رازیانه به این مهم پرداخته اند.

در این پژوهش که توسط نوشین شیروانی، استادیار دانشکده فنی و منابع طبیعی تویسرکان، هادی فصیحی، دکتری بیوشیمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان و الهام نورمحمدی، دانش آموخته دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان انجام داده اند، آمده است: هدف از این پژوهش استخراج ترکیبات پلی فنولی عصاره رازیانه توسط حلال های مختلف و آنالیز اثرات ضد اکسایشی و ضد کپکی عصاره به دست آمده، است. به منظور استخراج عصاره دانه رازیانه از چهار حلال متانول، اتانول، آب و استون استفاده شد. استخراج عصاره به روش سوکسله و طبق روش احمدوند و همکاران و همچنین کمالی روستا و همکاران انجام شد. در این روش 30 گرم از نمونه درون کارتوش قرار داده شده به دستگاه سوکسله متصل شد و پس از اضافه کردن مقدار مناسب (400میلی لیتر) حلال (متانول، اتانول، آب و استون) به نمونه، استخراج طی 48 ساعت انجام شد.

محققان درباره روش تهیه عصاره دانه رازیانه می گویند: حلال در دستگاه تبخیرکننده چرخان تحت خلا کاملا تبخیر شد. عصاره به دست آمده تا سرانجام آزمایش ها در ظرف شیشه ای قهوه ای رنگ و در دمای یخچال(چهار درجه سانتی گراد) نگهداری شد. با محاسبه وزن اولیه بالن و وزن نهایی آن که حاوی ماده خشک برجای مانده است، مقدار کل ماده خشک استخراج شده در مرحله استخراج محاسبه شد و به صورت درصد(گرم به صد گرم نمونه خشک) بیان شد.

پژوهشگران در این پژوهش اثر ضداکسایشی عصاره و پودر دانه رازیانه در روغن آفتابگردان و همچنین فعالیت ضد کپک عصاره و پودر دانه رازیانه را آنالیز کردند.

شیروانی و همکارانش در این مقاله می گویند: نتایج این پژوهش نشان داد که عصاره گیاه رازیانه واجد قدرت ضداکسایش و ضد قارچی مناسب است. فراوری چنین ترکیبات زیست فعال ارزشمندی از منابع بومی و استفاده از آن ها به عنوان نگهدارنده های طبیعی مواد غذایی از لحاظ مالی بسیار ارزشمند خواهد بود.

در این پژوهش آمده است: تحقیقاتی با جزئیات بیشتر پیرامون این که کدامیک از ترکیبات موجود در عصاره رازیانه منجر به ایجاد بیشترین قدرت ضد اکسایشی و ضد میکروبی می شوند ضروری به نظر می رسد. علاوه بر این در کنار کاربردهای سنتی گیاه رازیانه، از خواص ضد اکسایشی و ضد میکروبی این ترکیب می توان به منظور توسعه و گسترش مواد غذایی عملگرا و سلامت بخش بهره گرفت.

منبع: مجله علوم غذایی و تغذیه

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9733

به "خواص حیرت انگیز رازیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص حیرت انگیز رازیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید