خیز برای تشکیل دولتی کوچک جهت خارج کردن لبنان از بخش مراقبت های ویژه

به گزارش شیوا مارکت، نخست وزیر مکلف لبنان گفت که قصد تشکیل دولتی کوچک از متخصصان، کارشناسان و افراد مستقل در اسرع وقت را دارد، درحالیکه بعضی فراکسیون های پارلمانی آمادگی خود را برای مشارکت در دولت آینده اعلام نموده و در مقابل بعضی نیز از پیوستن به دولت سرباز زده و ترجیح داده اند از دور نظاره نمایند و اوضاع را زیر نظر بگیرند.

خیز برای تشکیل دولتی کوچک جهت خارج کردن لبنان از بخش مراقبت های ویژه

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت شبکه الجزیره، حسان دیاب ، نخست وزیر مکلف لبنان در پی رایزنی های مجلسی در کنفرانسی خبری اعلام نمود، رایزنی های مجلسی الزام آور خود برای تشکیل کابینه را سرانجام داده و در این بین به هیچ اعمال فشاری برنخورده است.

نخست وزیر مکلف بر لزوم تسریع در تشکیل دولت برای نجات کشور از مراقبت های ویژه در نتیجه فروپاشی مالی روزافزون تاکید نمود.

وی اعلام نمود: شرایط دیگر یارای منتظر ماندن را ندارد، ما به طور قطع احتیاج به دولتی مستقل و افراد کارشناس و متخصص داریم، من بر این موضع اصرار خواهم کرد.

نخست وزیر مکلف لبنان اضافه نمود: هدف من تشکیل دولتی کوچک با 20 وزیر در اسرع وقت است امیدوارم تشکیل این دولت بیش از شش هفته زمان نبرد.

دیاب گفت، با نمایندگان جنبش مردمی به رغم مخالفت قبلی آنها برای مذاکره با دولت ملاقات خواهد نمود.

معترضان بر تشکیل دولتی از متخصصان و بدور از طبقه سیاسی کنونی اصرار دارند چراکه آنها را به فساد متهم نموده و مسؤول نابودی اقتصاد کشورشان می دانند.

دیاب تاکید نمود: تمام طرف ها در تشکیل دولتی از متخصصان و افراد مستقل با من همراهی می نمایند که می توان در میان آنها به حزب الله اشاره نمود که قبلا تاکید نموده بود که دولتی را تایید می نماید که هیچ گروه سیاسی را مستثنی نکند.

نخست وزیر مکلف لبنان گفت، هرگز از تشکیل دولت عقب نشینی نمی نماید و سعی دارد دولت را در کمتر از چهار تا شش هفته تشکیل دهد.

وی در عین حال از خواسته های معترضان حمایت کرد.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز پنج شنبه دیاب را مامور تشکیل کابینه کرد، این بعد از مخالفت سعد حریری، نخست وزیر مستعفی برای تصدی این پست بود.

مخالفت ها و مشارکت ها

ماموریت تشکیل دولت و شروع رایزنی های مجلسی به این معنا نیست که تشکیل دولت امری آسان است در ادامه مواضع برجسته ترین فراکسیون ها درباره مشارکت در دولت آینده دیاب را مرور می کنیم:

امل و حزب الله لبنان

گروه های شیعه یعنی حزب الله لبنان و امل از دولت آینده حمایت نموده و اصرار دارند به رغم اینکه دولت، دولتی کوچک از متخصصان خواهد بود این دولت متشکل از تمام گروه های سیاسی باشد.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان که رهبر جنبش امل است بر تشکیل دولتی از تمام نمایندگان مجلسی از جمله احزابی که تمایلی به مشارکت در دولت ندارند، تاکید نمود.

محمد رعد، رئیس فراکسیون حزب الله لبنان در مجلس نیز بر گسترده ترین مشارکت در دولت تاکید نمود و گفت، هیچ کس نباید فکر کند دولت در مقابل اوست یا دولت یک رنگ و دست است.

جریان آزاد

جریان آزاد ملی که موسس آن عون است و ریاست آن را جبران باسیل برعهده دارد، در را برای مشارکت در دولت باز گذاشته اما ترجیح می دهد دولت در درجه اول سیاستمداران را دربرنگیرد و هیچ طرفی مستثنی نشود.

المستقبل

جریان المستقبل در مقابل فراکسیون جریان المستقبل که نماینده گروه های سنی است در دولت آینده مشارکت نمی نماید.

سمیر الجسر از نمایندگان این فراکسیون گفت، فراکسیون المستقبل آرزو می نماید دیاب دولتی از متخصصان تشکیل دهد.

فراکسیون الجسر خواهان تشکیل دولت در اسراع وقت شده و گفته دولت مورد حمایت یک رنگ است، مکلف شدن آن نیز مورد حمایت یک جناح است، اشاره او به این ادعاست که دیاب از حمایت حزب الله لبنان و هم پیمانانش برخوردار است. مکلف شدن دیاب خشم حامیان جریان سعد حریری را برانگیخته است.

فراکسیون جنبلاط

فراکسیون اللقاء الدیمقراطی به ریاست ولید جنبلاط از مشارکت در دولت امتناع ورزیده است. این فراکسیون که 9 نماینده دارد از مشارکت در رایزنی های مجلسی امتناع ورزیده و برای نخست وزیر آرزوی موفقیت کرد.

فراکسیون جعجع

فراکسیون جمهوری قوی متشکل از 15 نماینده وابسته القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جمعج نیز از عدم مشارکت خود در دولت آینده اطلاع داد.

جورج عدوان نماینده این فراکسیون گفت، فراکسیون این گروه هیچ خواسته ای ندارد و هیچ نظری درباره افراد نداشته و هیچ فردی را هم انتخاب نمی نماید. گروه القوات در تشکیل دولت آینده مشارکت ننموده و هیچ وزیری را هم معرفی نخواهد نمود.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14737

به "خیز برای تشکیل دولتی کوچک جهت خارج کردن لبنان از بخش مراقبت های ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز برای تشکیل دولتی کوچک جهت خارج کردن لبنان از بخش مراقبت های ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید