داروی لوکمیا برای درمان سرطان مغز بچه ها کاربرد دارد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، در مطالعه ای جدید که در مجله PLOS One به چاپ رسیده است، محققان دانشکده داروسازی Skaggs نشان داده اند که استفاده از یک دارو موسوم به nilotinib به طور اختصاصی سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند که در آن ها یک راستا پیغام رسانی موسوم به هج هاگ(Hedgehog) فعال است.

داروی لوکمیا برای درمان سرطان مغز بچه ها کاربرد دارد

فعالیت غیر طبیعی پیغام رسانی هج هاگ را می توان در بروز بسیاری از سرطان ها مانند کارسینومای سلول های قاعده ای، لوکمیای میلوئید، رابدومیوسارکوما، آدنوکارسینومای پانکراسی، گلیوبلاستوما و مدولوبلاستوما دخیل دانست و این در حالی است که این جهت در تنظیم تکوین جنینی و بازسازی بافت های بالغ دخیل است.

در نتیجه اختلال در این جهت، گیرنده سطح سلول های سطحی موسوم به Smothened افزایش بیان می یابد. بدخیمی مربوط به فعالیت غیر طبیعی این جهت را دلیل یک چهار مرگ های سرطانی می دانند.

تنها کسری از بیماران مبتلا به مدولوبلاستوما به درمان های موجود که تنها Smothened را هدف قرار می دهند پاسخ می دهند. تنظیم نامناسب جهت هج هاگ برای حفظ سلول های بنیادی سرطانی مهم است و نقش حیاتی را در سرطان های متعدد بازی می نماید و هدف قرار دادن این جهت می تواند منتج به درمان سرطان گردد.

مطالعات جانوری نشان داده است که nilotinib به عنوان یک داروی ضد لوکمیا می تواند به طور هم زمان Smoothened و پروتئین کینازهای دیگر مرتبط با رشد تومور را هدف قرار دهد. استفاده از این داروی مورد تایید FDA می تواند در ترکیب با جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی یک کاندیدای درمانی مناسب برای مدولوبلاستوما باشد.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11394

به "داروی لوکمیا برای درمان سرطان مغز بچه ها کاربرد دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی لوکمیا برای درمان سرطان مغز بچه ها کاربرد دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید