درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، پروفسور استفان هولگیت، پیروز به کسب رتبه گروه تخصصی علوم پزشکی در بخش پژوهش های بنیادی سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی با عنوان طرح درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات مرتبط از کشور انگلستان شد.

درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی

با مطالعات سلولی و مولکولی در خصوص بیماری آسم، اهداف درمانی نوینی برای این بیماری تعیین می گردد. افزایش مرگ ناشی از آسم در دهه های 80-1970 به دلیل استفاده بیش از حد از بتا اگونیست های گشاد کننده های برونش موجب شد تا پروفسور استفان هولگیت تحقیقات وسیعی را در زمینه شناخت مکانیسم های آسم و زمینه های درمانی جدید شروع کند.

وی ژن عامل ایجاد التهابات و همچنین تغییرات ساختاری در بافت های راه های تنفسی در بیماری آسم را کشف نموده و نقش اپیتلیوم راه های هوایی در این فرایندها را تعیین نموده است.

از جمله دستاوردهای هولگیت در این راستا شامل شناخت نقش ماست سل ها در بیماری آسم انسانی و ارتباط فعالیت ماست سل ها و فراخوانی لوکوسیت ها (به خصوص ائوزینوفیل و لنفوسیت Thelper2) به محل راه های هوایی، شناخت اپی تلیوم به عنوان عامل مهم و اصلی در پاتولوژی آسم و نقش آن در ایجاد التهاب مزمن و حاد و همچنین تغییرات ساختاری در راه های هوایی در بیماری آسم مزمن تعیین نمودن نقش اپی تلیوم برونش به عنوان یک پاسخ زخم مزمن اپی تلیوم که نه تنها به افزایش التهاب مرتبط است بلکه به افزایش حساسیت سایر موارد مانند عفونت های ویروسی و آلودگی های هوایی نیز مرتبط است.

فعالسازی واحدهای تروفیک مزانشیم اپی تلیال مشابه آنچه که در مورفوژنزیس ریه جنین رخ می دهد نیز موجب ایجاد و تداوم التهاب مزمن در راه های هوایی و تغییرات ساختاری بافتی می گردد.

کشف برگشت پذیری تغییرات ساختاری در راه های هوایی با تعیین شدن مهار ADAM33 به عنوان یک فرصت درمانی جدید برای ایجاد تغییر در تاریخ درمان آسم انسانی رقم خورد.

شناسایی نقش ویروس ها به ویژه رینوویروس در علل تشدید آسم، کشف نقص در فراوری اینترفرون بتا توسط اپی تلیوم در بیماری آسم که منجر به تشدید آسم ویروسی می گردد. این کشف منتهی به توسعه اینترفرون بتا استنشاقی در درمان تشدید آسم ویروسی شد که در حال حاضر در مراحل کارآزمایی بالینی واقع شده است.

پروفسور هولگیت عضو شورای پژوهشی، پزشکی و بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه ساوت همپیتون است و به عنوان استاد بالینی ایمونوفارماکولوژی در آن دانشکده فعالیت می نماید.

وی پس از اتمام تحصیلات پزشکی خود در لندن، برای کسب مهارت در زمینه بیماری های آلرژیک دو سال در دانشکده پزشکی هاروارد فعالیت کرد. سپس در سال 1980 به ساوت همپیتون بازگشت و یک گروه تحقیقاتی که در زمینه فرآیندهای عفونی ناشی از آسم و بیماری های مرتبط با آن فعالیت می کردند، تشکیل داد.

وی چندین افتخار و جایزه بین المللی کسب کرد از جمله جایزه پل اهرلیخ از آموزشگاه آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی، جایزه تشخیص جامعه قفسه سینه در زمینه پیشرفت های علمی، جایزه ویلیام فرانکلند برای آلرژی بالینی و مدال انجمن قفسه سینه بریتانیا و دارای بیش از یک هزار مقاله است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6246

به "درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید