در جهان هنگام بارش برف چه می نمایند؟

به گزارش شیوا مارکت، بارش برف در فصول سردی مانند پاییز و زمستان در عین اینکه مردم را بسیار شاد و شکرگذار از رحمت الهی می نماید اما از طرفی در صورت بارش سنگین و نبود تجهیزات مناسب برف روبی، می تواند این نعمت را به عاملی دردسرساز تبدیل کند.

در جهان هنگام بارش برف چه می نمایند؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با فرارسیدن فصل سرما، بسیاری از شهرداری ها به پاشیدن شن و نمک رو می آورند تا جاده ها را یخ زدایی نمایند. این نمک ها شبیه نمک خوراکی اند و از سدیم و کلرید تشکیل شده اند، اما درشت ترند .

نمک به سرعت روی جاده حل می شود و کلرید را بر جای می گذارد که به وسیله روان آب ها و نشت آب، وارد آب های اطراف می شود. تقریبا تمام این یون کلرید، در نهایت راهی به سمت راه های آبی در پایین دست پیدا می نماید. کلرید در غلظت های بالا برای موجودات آبزی سمی است. سنگ نمک یاری می نماید جاده های مان را ایمن نگه داریم و حوادث جاده ای را کاهش دهیم اما این نمک می تواند اثرات منفی جدی بر اکوسیستم های آبی بر جا بگذارد. بعضی محققان در سراسر دنیا به دنبال راهکار های جایگزین برای نمک هستند که ایمن و دوست دار محیط زیست باشد .

کشورهای سراسر دنیا در روبرو با برف و یخبندان روینمودها متفاوتی را در پیش می گیرند و پیش از آنکه مسائل جدی برای افراد پیش آید، این مسائل را حل می نمایند، اکنون در این گزارش قصد داریم چند مورد از آخرین تجهیزات برف روبی در دنیا را که برای حل این مشکل در فرودگاه ها و جاده ها توسعه یافته اند و کاربردهای فراوانی دارند را معرفی کنیم .

بارش شدید برف می تواند توانایی یک فرودگاه را برای کنترل فرود و تیک آف هواپیماها به نصف کاهش دهد در نتیجه بسیاری از پروازهای کنسل شده یا درصورت پرواز بیم بروز حادثه وجود دارد. در این گزارش چهار فناوری نوآورانه برف روبی در فرودگاه ها و سه فناوری نوآورانه برف روبی در جاده ها را معرفی می کنیم .

بسیاری از فرودگاه ها برای اطمینان از عملکرد در شرایط بارش شدید برف، تجهیزات پیشرفته ای در اختیار دارند. معمولا بارش برف شدید، دلیل هرج و مرج در فرودگاه ها و تعطیلی آنها برای ساعت های طولانی است. در چنین شرایطی، دستگاه های برف روب می توانند در بهبود شرایط و تامین امنیت پروازها تاثیر زیادی داشته باشند. به عنوان مثال ، فرودگاه استکهلم-آرلاندا (Stockholm-Arlanda Airport) سوئد مجهز به بیش از 100 دستگاه شامل برف روب، لودر ، جارو های پیشرفته، کامیون سم پاش و مواد شیمیایی یخ زداست. در نتیجه پروازهای این فرودگاه هرگز به دلیل بارش برف کنسل نشده یا به تاخیر نمیافتد .

برف روب های مناسب فرودگاه ها

برف روب Yeti Snow

Yeti Snow یک برف روب خودران است که توسط شرکت توسعه محصولات سوئدی Semcon و فراوری نماینده تجهیزات نروژی Øveraasen ساخته شده است. آزمایش این برف روب در ماه مارس 2018 در فرودگاه لیرین فاگرنس (Fagernes Airport, Leirin) نروژ و اخیراً در سپتامبر 2019 در فرودگاه اورنسکولدسویک (Örnsköldsvik Airport) سوئد آزمایش شد .

طول این برف روب خودران 20 متر و عرض آن 5.5 متر است و این دستگاه قادر به پاک کردن 357،000 مترمکعب برف در هر ساعت است. یکی از اصلی ترین ویژگی های منحصر به فرد این وسایل نقلیه مدرن این است که به گونه ای طراحی شده که در شرایط بارش برف سنگین و دید کم نیز کار می نماید. این شرکت انتظار دارد بعد از تکمیل آزمایش ها بتواند از این برف روب برای پاکسازی 50 فرودگاه فعال در نروژ استفاده کند .

کامیون های برف روب آروکس مرسدس بنز

شرکت خودروسازی آلمانی دایملر آگ، (Daimler AG) و شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز ناوگان کامیون های برف روب خودرانآروکس (Arocs) را توسعه دادند که کامیتون های مذکور به وسیله تبادل داده در زمان حال، ارتباط برقرار می نمایند .

این کامیون ها به وسیله سیگنال های رمزگذاری شده به وسیله رابط کامیون از راه دور و همچنین یک صفحه کنترل در وسیله نقلیه رهبر شبکه بندی می شود و یک اپراتور واحد می تواند عملکرد خودرو را کنترل کند. این وسیله نقلیه مجهز به قابلیت چرخ های تمام محرک (all-wheel drive) و یک خیش است که طول آن 8 متر و عرض آن 22 متر و وزن آن 27 تن است. این وسیله نقلیه همچنین مجهز به یک روبنده در پشت است که این امر باعث می شود هر برفی باقیمانده مانده از خیش پاکسازی شود. این کامیون ها برای فرودگاه که محلی پر رفت و آمد و پر از پرسنل هستند، طراحی شده است .

سیستم اخطار برف یخ و برف Boschung

شرکت سوئیسی Boschung اخیرا به منظور حل مسائلی که پس از بارش برف برای فرودگاه ها رخ میدهد سیستم اخطار برف طراحی نموده است. سیستم هشدار این شرکت که Ice Early Warning System نام دارد جمع آوری ، انتقال و ارزیابی داده ها را تسهیل می نماید. حسگرهای تعبیه شده درون این سیستم اطلاعات مربوط به شدت بارش برف ، دید ، دمای هوا و رطوبت نسبی را جمع آوری و به ایستگاه اندازه گیری از راه دور منتقل می نمایند. پس از تجزیه و تحلیل داده ها ، در صورت لزوم هشدار زنگ خطر زده می شود .

دستگاه برف روب Kodiak America

دستگاه برف روب این شرکت که به طور خاص برای فرودگاه ها طراحی شده است از دو موتور بهره می برد که این موضوع باعث می شود به سرعت برف را از بین ببرد. افراد می توانند توسط این دستگاه 22 فوتی با سرعت بیش از 35 مایل در ساعت باند فرودگاه را تمیز نموده و برف ها را پاک نمایند. این دستگاه با استفاده از سیستم پخش پرفشار هوا و بازوهای چرخاننده جمع شدنی عملیات برف روبی را انجام می دهد .

این دستگاه همچنین قادر به جمع آوری خاک ، ماسه و زباله ها از باند فرودگاه نیز هست و در حال حاضر در فرودگاه بین المللی ایندیاناپلیس (Indianapolis International Airport) آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد .

برف روب های مناسب جاده ها

ای تی 200 توربین استایل بلوئر (ET 200 TURBINE STYLE BLOWER)

برف روب ای تی 200 (ET 200 ) شرکت Ventrac می تواند همانند یک سشوار قدرتمند خیلی سریع برف روی زمین و خودروها را پاک کند. این برف روب توربین مانند به گونه ای طراحی شده است که می تواند حجم زیادی از هوا را به بیرون بوزد و صدای آن بسیار ساکت تر از یک برگ روب است. برگ روب یکی از ابزارهای باغبانی است که خرده ریزهای باغچه یا حیاط مثل برگ و.. را با قدرت دمندگی خود به اطراف پخش می نماید. این ماشین از یک موتور دمنده و یک محفظه خلاء به همراه لوله دمنده تشکیل شده است .

از برف روب ای تی 200 می توان برای پخش کردن برگ ها، برف سبک و زباله های پیاده روها، پارکینگ ها و مناطق دیگر به اطراف استفاده کرد .

نازل قدرتمند تخلیه جلو هیدرولیکی ای تی 200 توربین استایل بلوئر می تواند به راحتی 360 درجه بچرخد. سپر جلو این برف روب نیز از وارد شدن آسیب به نازل، محافظت می نماید .

نازل (Nozzle) یا سرشلنگ یا افشانک وسیله ای است که برای کنترل جهت یا مشخصات(به ویژه برای افزایش سرعت) جریان یک سیال در ورود (یا خروج) از یک حفره یا لوله طراحی شده است. قدرت و کنترل این دستگاه افراد را قادر می سازد تا محیط اطرافشان را به راحتی و همانند جاروبرقی تمیز نمایند .

آسفالت ذوب برف (snow-melting mats)

در بعضی موارد که پس از برف یخبندان می شود تردد برای خودروها سخت تر از گذشته است. به همین دلیل شرکت WarmlyYours یک راهکار برای این مشکل ارائه نموده است و آن فرش کردن خیابان ها است. آنها طی این روش از یک روکش فرش مانند در خیابان ها برای ذوب برف ها استفاده می نمایند. این روش بسیار مناسب است زیرا علاوه بر اینکه سبب افزایش عمر سنگ فرش خیابانها می شود، باعث ذوب سریع برف ها نیز می شود. هزینه انجام این عمل برای هر فوت مربع 10 الی 20 دلار است .

HTR 608

در بعضی موارد در جاده های کوهستانی ممکن است بیش از مناطق دیگر شاهد بارش برف باشیم برای مثال چند سال قبل که برفی سنگین در رشته کوه هیدا آمده بود و سبب انباشته شدن بیش از 15 متر برف در اطراف جاده ها شده بود، مهندسان ژاپنی توانستند از یک بولدوزر برف روب عظیم به نام HTR 608 ساخت شرکت Nichijou ژاپن که قدرت موتور آن 608 اسب بخار بود برای پاک کردن حجم عظیمی از برف جاده استفاده نمایند. در جاهایی که بیش از یک متر برف باریده است می توان از ماشین مذکور استفاده کرد و این دستگاه می تواند کوهی از برف را کنار زده و جاده را باز کند .

این ماشین مجهز به جی پی اس و موبایل ماهواره ای است. تلفن ماهواره ای (satellite telephone) ، نوعی تلفن همراه است که به جای اتصال به ماهواره های زمینی به مدار ماهواره ای متصل می شود .

منبع:ایسنا

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13728

به "در جهان هنگام بارش برف چه می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در جهان هنگام بارش برف چه می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید