دلبر باردار نیست

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پس از گذشت حدود 100 روز از انجام عملیات تلقیح مصنوعی روی دلبر (یکی از یوزهای ماده پارک پردیسان) علایم ظاهری نشان می دهد که این یوزپلنگ باردار نشده است.

دلبر باردار نیست

به گزارش ایسنا، شهاب الدین منتظمی گفت: عملیات تلقیح مصنوعی برای دلبر در اواخر فروردین به روش غیرتهاجمی (قرار دادن اسپرم در رحم یوز ماده بدون عمل جراحی) انجام شد و در تمام این مدت این یوزپلنگ تحت نظر دامپزشک قرار داشت اما امروز پس از حدود 100 روز شواهد ظاهری نشان می دهد که باروری رخ نداده است.

وی ادامه داد: البته کسب اطمینان از باردار بودن یا نبودن دلبر می توانست زودتر از این و به وسیله انجام عملیات بیهوشی و سونوگرافی صورت گیرد اما به دلیل استرسی که این عملیات به حیوان وارد می کرد و ممکن بود بر روند باروری تاثیر منفی بگذارد، ترجیح دادیم تا از تغییرات ظاهری دلبر به باردار بودن یا نبودن آن پی ببریم.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش گفت: شروع برنامه تکثیر در شرایط اسارت یوزپلنگ به وسیله یوزهای موجود در پارک پردیسان به وسیله آماده سازی شرایط جفت گیری طبیعی بین کوشکی (یوزپلنگ نر) و دلبر شروع شد که موفقیت آمیز نبود. پس از آن برنامه تلقیح مصنوعی از پاییز سال گذشته با آنالیز دستگاه تناسلی یوز ماده بالغ و اسپرم گیری از یوز نر در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: در زمستان گذشته با حضور متخصصان بین المللی معین شد که دلبر امکان بارور شدن را دارد که در نهایت در هفته سرانجامی فروردین عملیات تلقیح مصنوعی غیرتهاجمی با به روزترین روش در دنیا انجام شد. این عملیات برای نخستین بار در دنیا برای یوزپلنگ آسیایی صورت گرفت.

منتظمی تاکید نمود: عملیات تلقیح مصنوعی یوزپلنگ آسیایی برای نخستین بار در دنیا روی دلبر انجام شد که موفقیت آمیز نبود. با این حال با توجه به آن که سازمان حفاظت محیط زیست تکثیر یوزپلنگ در اسارت را به عنوان یکی از برنامه های دارای اولویت برای بقای یوزپلنگ آسیایی در دستور کار دارد، از هیچ شانسی برای تکثیر یوز و حفظ ژن های باقی مانده در کشور چشم پوشی نمی کند و طبق برنامه قبلی، اقدامات علمی ممکن دیگر برای تکثیر یوز در آینده نزدیک در دستورکار قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: از طرفی تمامی اطلاعات ما درباره زادآوری یوزپلنگ در شرایط اسارت و نیمه اسارت مربوط به یوزهای آفریقایی است و به غیر از اطلاعات به دست آمده از تجربیات سایت تکثیر و پرورش پارک پردیسان، اطلاعات قابل استناد دیگری از زادآوری این زیرگونه یوزپلنگ در اختیار نداریم. به همین دلیل انجام عملیات تلقیح مصنوعی دلبر فارغ از نتیجه آن، تجربه ای گران بها برای طرح های آینده تکثیر یوز است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در ادامه گفت: عوامل مهمی چون کیفیت اسپرم در اختیار، سن یوزپلنگ ماده، عوامل بیولوژیک و در نهایت شانس پایین زادآوری یوز به طور طبیعی از عواملی هستند که احتمال باروری یوزهای ماده را به روش تلقیح مصنوعی به شدت پایین می آورند و این موضوع نیز از ابتدا پیش بینی شده بود. با این حال نباید هیچ فرصتی را برای زادآوری یوزهای موجود در اسارت از دست داد.

منتظمی درباره ادامه برنامه های حفاظت از یوزپلنگ در کشور گفت: برنامه های حفاظت از یوزپلنگ در کشور با اولویت اصلی حفظ زیستگاه ها ادامه خواهد یافت و در امسال اولویت اصلی بودجه ها و برنامه های حفاظت زیستگاه ها با زیستگاه های یوزپلنگ خواهد بود. ارتقای سطح دو منطقه شکار ممنوع کمکی و خارو در استان ها یزد و اصفهان به پناهگاه حیات وحش در راستای همین اولویت بود.

وی اضافه کرد: درباره برنامه تکثیر و پرورش یوز نیز هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم و با همراهی متخصصان داخلی و خارجی در حال آنالیز دقیق موضوع هستیم. ایجاد ذخیره گاه یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر و انتقال ایران - یوزپلنگ ماده پارک پردیسان - برای جفت گیری و زادآوری یکی از گزینه هاست که در حال آنالیز و امکان سنجی آن هستیم. علاوه بر این، آنالیز و تصمیم گیری درباره اجرای روشی دیگر همانند تلقیح مصنوعی تهاجمی (انجام عمل جراحی و قرار دادن مستقیم اسپرم درون لوله فالوپ) برای دلبر نیز در دستورکار است که به بعد از کسب اطمینان از وضعیت فعلی این یوزپلنگ موکول خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، منتظمی در سرانجام تاکید نمود: هدف اصلی ما حفاظت از یوزپلنگ در زیستگاه های طبیعی است و برنامه تکثیر در اسارت یوز، یکی از برنامه های جانبی سازمان حفاظت محیط زیست است چرا که حتی اگر معرفی مجدد یوزپلنگ به زیستگاه طبیعی در شرایط فعلی امکان پذیر نباشد، تکثیر یوز این امکان را به ما خواهد داد تا ژن یوزپلنگ آسیایی را به صورت زنده در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم در آینده برای معرفی مجدد آن به طبیعت و تقویت تنوع ژنتیکی این زیرگونه اقدام کنیم.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8419

به "دلبر باردار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلبر باردار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید